Zavřít boční panel

Aktivity ve Fezu

Procházky

Fez je jako stvořený pro pohodové procházky a objevování všemožných zákoutí. K tomu slouží především starobylá medina, ale své kouzlo mají i procházky po centru, v němž se snoubí historie s modernou. Procházku po medině začněte průchodem brány Bab Bou Jeloud a následně nevynechejte barvírnu kůží Chuara či madrasu Al-Attarine. Mimo medinu a novodobé centrum vás čeká příjemná procházka i po parku Jardin Jnan Sbil či pevnosti s výhledem Borj Nord.

Muzea

Fez jakožto historické město nabízí celou řadu muzeí. Většinou na ně narazíte náhodou při nějaké procházce a je už pak na vás, jestli se necháte zlákat k návštěvě či nikoli. Jen se vždy předem ujistěte ohledně ceny a nabídky muzea. Za pozornost stojí například Nejjarine Museum of Wood Arts and Crafts.

Nákupy

Úzké uličky v medině a jejich stánky přímo vybízí k nákupům, jichž se většinou nelze vyvarovat. Tamní stánkaři jsou občas trochu aktivnější, než by bylo zdrávo, takže se naučte odmítat. Důležité je také vyjednávání – speciálně při nákupu hodnotnějších věcí nikdy nepřistupte na první nabízenou cenu. Alternativou k nákupům v historické medině je shopping v moderním centru.

Výlety do okolí

Populární je výlet do nedalekého města Meknes, které však nabízí hodně podobný druh atrakcí jako Fez. Jeho návštěvu bychom tak doporučili spíše turistům majícím více času. Druhým zajímavým, ale tentokrát již o něco vzdálenějším městem, je Tanger. Do Meknesu se dostanete několikrát denně vlakem během půl hodinky.

Různé agentury se vám budou snažit nabízet výlety do okolních vesniček, parků či pouště. Většinou se však jedná o velice drahé záležitosti a výhodnější je půjčit si auto (v Maroku za přijatelné peníze) a podniknout výlet za hranice města na vlastní pěst.

Co tady objevíš?

Marocká kultura na dlani. Tak by se dal jednoduše popsat pocit, který ve vás zanechá návštěva Fezu. Zatímco symbol marocké městské architektury a historie Marrákeš je v dnešní době kvůli levným letenkám přelidněný turisty, Fez si stále zachovává své kouzlo. Jeho medina ve vás stále může vyvolat pocit, že cestujete časem, a právě jste se ocitli v dávné orientální historii. A to vše s relativně malým počtem všemožných prodejců a dalších „narušitelů“ vašeho spirituálního zážitku.

Průvodce pro tebe napsal Michal Kohlert
Připrav se na
1-2 dny
Historickou medinu projdete za 1 den. Pak už záleží, jestli se chcete podívat i za její hranice.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Celoročně
Během české zimy vás ve Fezu čekají jarní teploty, v létě počítejte s velkým vedrem.
Více o počasí
Letenky od
4 500 Kč
Běžná cena letenek, při troše kombinování s lowcosty klidně za polovic.
Akční nabídky
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu