Zavřít boční panel

Doprava ve Fezu

Jak se dostat do Fezu

Letecky

Na mezinárodní letiště ve Fezu létá Ryanair nebo Air Arabia Maroc z mnoha evropských destinacích, nakombinování cesty přímo do Fezu tak nemusí být nic složitého při využití azair.cz. Máte-li konkrétní termín výletu, počítejte raději s cenou letenek přes 4.500 Kč, pokud jste však časově flexibilní, můžete se klidně dostat i na polovic.

Oblíbený způsob cestování po Maroku bývá odlet z jiného města, než přílet. V případě Fezu jsou nejbližšími letišti, kam létají nízkonákladové aerolinky, Rabat a Oujda. Vzhledem ke kvalitní pozemní dopravě ale nemusí být problém výlet spojit i s mnohem navštěvovanějším městem Marrákeš.

Vlakem

Z Rabatu, Casablancy i Marrákeše se dostanete do Fezu pohodlně vlakem. Lze využít i autobus společnosti CTM, ale vlaky jsou na této trase nesrovnatelně pohodlnější a frekventovanější. Marocká železnice ONCF si svou kvalitou nic nezadá s většinou evropských, takže se není čeho bát. Jízdní řády a ceny jízdenek na konkrétních spojích vyhledáte na webu oncf.ma. Jízdenku pak koupíte online na webu nebo před odjezdem na nádraží.

Ukázka vlakových spojů:

  • Rabat (každých 60 minut, cesta trvá 3,5 hod. a stojí 85 dirhamů),
  • Casablanca (každých 60 minut, cesta trvá 4 h 45 min. a stojí 120 dirhamů),
  • Marrákeš (každých 120 minut, cesta trvá 8 h 15 min. a stojí 200 dirhamů).

Jak se dopravovat po Fezu

Fez je sice druhé největší marocké město, avšak vy jako turisté strávíte většinu času v medině a jejím nejbližším okolí. Proto až na výjimky nemusíte řešit složité přesuny z jedné části města do druhé a můžete se spolehnout na své nohy.

Pěšky

Většina pamětihodností Fezu se nachází na poměrně malém prostoru, tudíž se tam můžete pohodlně pohybovat pěšky. V samotné medině, kde pravděpodobně strávíte nejvíce času, ani nemáte jinou možnost.

Taxi

Když už se budete potřebovat dostat do vzdálenější časti města (např. kvůli cestě na hotel nebo vlakové nádraží), není problém využít služeb místních taxi. Přesuny s nimi jsou na naše poměry velice levné a spolehlivé. Je však nutné dohodnout se s řidičem na ceně předem a být připraven smlouvat, znalost francouzštiny bude rozhodně plusem. Jízdné po městě by nemělo stát více než 30 dirhamů, na letiště 100 až 150 Dh.

Autobus

Ve Fezu jezdí i autobusy městské hromadné dopravy, ale běžnému turistovi se je nevyplatí využívat. Jezdí velmi často narvané k prasknutí, zastávky nejsou dobře označené a vy tak nevíte, kam vás vlastně autobus doveze. Jedinou využitelnou trasou je linka 16 na letiště. Jízdné se platí průvodčímu uvnitř autobusu a stojí 4 dirhamy. Město je ale malé, tudíž se téměř všude dostanete pěšky, a když už se vám nebude chtít chodit, tak cesta taxíkem je natolik levná, že se nevyplatí nad využitím autobusu uvažovat.

Co tady objevíš?

Marocká kultura na dlani. Tak by se dal jednoduše popsat pocit, který ve vás zanechá návštěva Fezu. Zatímco symbol marocké městské architektury a historie Marrákeš je v dnešní době kvůli levným letenkám přelidněný turisty, Fez si stále zachovává své kouzlo. Jeho medina ve vás stále může vyvolat pocit, že cestujete časem, a právě jste se ocitli v dávné orientální historii. A to vše s relativně malým počtem všemožných prodejců a dalších „narušitelů“ vašeho spirituálního zážitku.

Průvodce pro tebe napsal Michal Kohlert
Připrav se na
1-2 dny
Historickou medinu projdete za 1 den. Pak už záleží, jestli se chcete podívat i za její hranice.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Celoročně
Během české zimy vás ve Fezu čekají jarní teploty, v létě počítejte s velkým vedrem.
Více o počasí
Letenky od
4 500 Kč
Běžná cena letenek, při troše kombinování s lowcosty klidně za polovic.
Akční nabídky
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu