Fés a barvy s káděmi

Co vidět a navštívit ve Fezu

10 míst co vidět ve Fezu

Fes Medina

Medina

Tamní medina, zapsaná v seznamu UNESCO, je hlavní důvod, proč turisté do Fezu jezdí. Není potřeba cokoli plánovat – nemá to ani smysl, protože se většinou stejně za chvíli ztratíte. Ale to vůbec není na škodu, chvíli budete bloumat po uličkách, kde žijí jenom místní, a za chvíli se pro změnu ocitnete na jedné z větších tříd obklopené obchůdky. Procházka po medině je bezpečná, dávejte si však pozor na některé tamní podnikavce, kteří se vám budou…

Zobrazit místo
Kádě s barvami ve Fézu

Chouara Tannery

Pravděpodobně největším lákadlem vně tamní mediny je barvírna kůží Chouara. Založena byla v 11. století a představuje největší a nejstarší barvírnu široko daleko. Z turistického pohledu je fantastické, že barvení probíhá stále podle stejných principů a pravidel, tudíž máte možnost na vlastní oči spatřit dávnou historii. Nejlepší výhled získáte vstupem na střechu přilehlé prodejny kožených výrobků, jejíž majitelé si však za vstup rádi nechají…

Zobrazit místo
Bab Bou Jeloud

Bab Bou Jeloud

Nejvýznamnější a pravděpodobně i nejhezčí vstupní brána do mediny se jmenuje Bab Bou Jeloud (Modrá brána). Jedná se o západní vchod do mediny, jenž turistu již z dálky upoutá svou velikostí a krásnými zdobnými detaily. Své putování po medině začněte zde.

Zobrazit místo
Madrassa al Attarine

Madrasa Al-Attarine

Madrasa představuje v muslimském světě náboženskou školu většinou přidruženou k mešitě. Jeden z nejhezčích a nejzachovalejších příkladů představuje právě Madrasa Al-Atterina, kterou najdete uvnitř rozlehlé mediny. Vně madrasy se kromě krásné historické architektury můžete zároveň poučit i minulosti daného místa z úst jednoho z průvodců. Vstupné činí 45 Kč.

Zobrazit místo
Fés a barvy s káděmi

Glaoui Palace

Jednou z nejhezčích staveb vně mediny je palác Glaoui. Přestože jeho stav není z evropského pohledu perfektní, dostanete možnost projít si většinu chodbiček a zároveň (na rozdíl od většiny podobných staveb) navštívit několik pokojů. Kromě samotné architektury se můžete těšit i na výstavu marockého současného i historického umění (převážně obrazů). Vstupné činí 60 Kč.

Zobrazit místo
Nejjarine Museum

Nejjarine Museum of Wood Arts and Crafts

Jedná se o jedno z nejzajímavějších muzeí ve Fezu. Samotnou budovu najdete přímo v medině, přičemž už ona sama by vystačila na vznik muzea. Jedná se o architektonicky nesmírně zajímavou stavbu s nádhernými dřevěnými detaily. Samotná expozice poté pojednává o marockém řezbářském umění a nabízí různé příklady jeho využití. Na střeše třípatrové budovy navíc najdete velice příjemnou kavárnu s výhledem na medinu. Vstupné činí 45 Kč.

Zobrazit místo
Borj Nord

Borj Nord

Pokud už budete mít úzkých uliček dost, můžete se vyšplhat na menší kopec nacházející se poblíž severních hranic mediny. Nahoře na vás čeká starobylá pevnost, ale především ohromující výhled na celou medinu a spleť jejích starobylých uliček.

Zobrazit místo
Jardin Jnan Sbil

Jardin Jnan Sbil

Pokud plánujete jet do Fezu v létě a budete se chtít zchladit, určitě rádi zavítáte do parku Jardin Jnan Sbil. Těšit se můžete na spoustu zeleně, tekoucí vodu a žádné vstupné.

Zobrazit místo
Royal palace Fes

Královský palác

Ve Fezu se nachází i překrásný a rozlehlý královský palác. Bohužel je však pro veřejnost trvale uzavřen, takže si můžete prohlédnout jen jeho vnější část.

Zobrazit místo
Fés a barvy s káděmi

Moderní centrum

Moderní centrum Fezu nabízí rozlehlé promenády plné palem, kaváren a běžného života severoafrického města. Zastavit se tam můžete například cestou z nádraží nebo na nádraží a alespoň na chvíli tak okusit život běžných obyvatel.

Zobrazit místo

Chystáš se do Fezu?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 09. 01. 2020
Navrhni úpravu