Co tady objevíš?

Marocká kultura na dlani. Tak by se dal jednoduše popsat pocit, který ve vás zanechá návštěva Fezu. Zatímco symbol marocké městské architektury a historie Marrákeš je v dnešní době kvůli levným letenkám přelidněný turisty, Fez si stále zachovává své kouzlo. Jeho medina ve vás stále může vyvolat pocit, že cestujete časem, a právě jste se ocitli v dávné orientální historii. A to vše s relativně malým počtem všemožných prodejců a dalších „narušitelů“ vašeho spirituálního zážitku.

Průvodce pro tebe napsal Michal Kohlert
Připrav se na
1-2 dny
Historickou medinu projdete za 1 den. Pak už záleží, jestli se chcete podívat i za její hranice.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Celoročně
Během české zimy vás ve Fezu čekají jarní teploty, v létě počítejte s velkým vedrem.
Více o počasí
Letenky od
4 500 Kč
Běžná cena letenek, při troše kombinování s lowcosty klidně za polovic.
Akční nabídky
Zavřít boční panel

Medina

Tamní medina, zapsaná v seznamu UNESCO, je hlavní důvod, proč turisté do Fezu jezdí. Není potřeba cokoli plánovat – nemá to ani smysl, protože se většinou stejně za chvíli ztratíte. Ale to vůbec není na škodu, chvíli budete bloumat po uličkách, kde žijí jenom místní, a za chvíli se pro změnu ocitnete na jedné z větších tříd obklopené obchůdky.

Procházka po medině je bezpečná, dávejte si však pozor na některé tamní podnikavce, kteří se vám budou nabízet jako kamarádští průvodci, ale dříve či později si za své služby vždy řeknou o přemrštěný obnos peněz.

Zavřít boční panel

Chouara Tannery

Pravděpodobně největším lákadlem vně tamní mediny je barvírna kůží Chouara.

Založena byla v 11. století a představuje největší a nejstarší barvírnu široko daleko. Z turistického pohledu je fantastické, že barvení probíhá stále podle stejných principů a pravidel, tudíž máte možnost na vlastní oči spatřit dávnou historii. Nejlepší výhled získáte vstupem na střechu přilehlé prodejny kožených výrobků, jejíž majitelé si však za vstup rádi nechají zaplatit. Připravte se na zdlouhavé vyjednávání a konečnou cenu mezi 50 a 100 Kč.

Zavřít boční panel

Bab Bou Jeloud

Nejvýznamnější a pravděpodobně i nejhezčí vstupní brána do mediny se jmenuje Bab Bou Jeloud (Modrá brána). Jedná se o západní vchod do mediny, jenž turistu již z dálky upoutá svou velikostí a krásnými zdobnými detaily. Své putování po medině začněte zde.

Zavřít boční panel

Madrasa Al-Attarine

Madrasa představuje v muslimském světě náboženskou školu většinou přidruženou k mešitě. Jeden z nejhezčích a nejzachovalejších příkladů představuje právě Madrasa Al-Atterina, kterou najdete uvnitř rozlehlé mediny. Vně madrasy se kromě krásné historické architektury můžete zároveň poučit i minulosti daného místa z úst jednoho z průvodců. Vstupné činí 45 Kč.

Zavřít boční panel

Glaoui Palace

Jednou z nejhezčích staveb vně mediny je palác Glaoui. Přestože jeho stav není z evropského pohledu perfektní, dostanete možnost projít si většinu chodbiček a zároveň (na rozdíl od většiny podobných staveb) navštívit několik pokojů. Kromě samotné architektury se můžete těšit i na výstavu marockého současného i historického umění (převážně obrazů). Vstupné činí 60 Kč.

Zavřít boční panel

Nejjarine Museum of Wood Arts and Crafts

Jedná se o jedno z nejzajímavějších muzeí ve Fezu. Samotnou budovu najdete přímo v medině, přičemž už ona sama by vystačila na vznik muzea. Jedná se o architektonicky nesmírně zajímavou stavbu s nádhernými dřevěnými detaily. Samotná expozice poté pojednává o marockém řezbářském umění a nabízí různé příklady jeho využití. Na střeše třípatrové budovy navíc najdete velice příjemnou kavárnu s výhledem na medinu. Vstupné činí 45 Kč.

Zavřít boční panel

Borj Nord

Pokud už budete mít úzkých uliček dost, můžete se vyšplhat na menší kopec nacházející se poblíž severních hranic mediny. Nahoře na vás čeká starobylá pevnost, ale především ohromující výhled na celou medinu a spleť jejích starobylých uliček.

Zavřít boční panel

Jardin Jnan Sbil

Pokud plánujete jet do Fezu v létě a budete se chtít zchladit, určitě rádi zavítáte do parku Jardin Jnan Sbil. Těšit se můžete na spoustu zeleně, tekoucí vodu a žádné vstupné.

Zavřít boční panel

Královský palác

Ve Fezu se nachází i překrásný a rozlehlý královský palác. Bohužel je však pro veřejnost trvale uzavřen, takže si můžete prohlédnout jen jeho vnější část.

Zavřít boční panel

Moderní centrum

Moderní centrum Fezu nabízí rozlehlé promenády plné palem, kaváren a běžného života severoafrického města. Zastavit se tam můžete například cestou z nádraží nebo na nádraží a alespoň na chvíli tak okusit život běžných obyvatel.

Počasí a sezóny ve Fezu

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Fez
Teploty během roku

15 °C

15 °C

18 °C

19 °C

23 °C

30 °C

35 °C

35 °C

31 °C

25 °C

20 °C

16 °C

Počasí

Ve Fezu vás čeká teplejší počasí, než jsme zvyklí z ČR. Speciálně v zimě si užijete příjemných zhruba 15 °C, v létě pak teploty šplhají k třicítkám – pocitová teplota však bývá mnohem vyšší. Připravte se také na poměrně výrazné rozdíly mezi dnem a nocí. Je tudíž dobré si na večerní procházky přibalit něco teplejšího. Srážky v létě téměř nehrozí, v zimě prší zhruba každý třetí den.

Sezóny a kdy vyrazit

Pro koupání jsou v Maroku nejvhodnější horké letní dny, pro poznávací turistiku je ideální podzim či jaro, neprohloupíte však ani v zimě. Vzhledem k tomu, že Fez nemá moře, je vhodné naplánovat si jeho návštěvu na nějaký chladnější den vašeho pobytu v Maroku.

Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu