Průvodce regionem
Podalpské Bodamské jezero
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Aktivity u Bodamského jezera

Cyklistika

Bodamské jezero je skutečným rájem cyklistiky. Kolem celého jezera se táhne 273 kilometrů dlouhá síť cyklostezek (tzv. Bodensee Radweg), která patří k těm nejhezčím v Evropě. Trasa prochází všemi třemi státy obklopujícími jezero a je možné se z ní napojit na jiné trasy. Na německé straně je cyklostezka rovinatá, projíždíte mezi ovocnými sady a malými rybářskými městečky. Nejsou na ní dlouhé úseky vedoucí pouze přírodou, budete spíše poznávat různé pamětihodnosti či odpočívat v mnohých přilehlých restauracích. Naopak směrem ke švýcarským hranicím se cyklostezka začíná stáčet k Alpám, nabízí tedy překrásné výhledy, ale i kopcovitější terén.

Povrch tras je většinou asfaltový a stezka samotná je vedena zcela odděleně od silnic či zcela výjimečně jen krátce protíná komunikace s malým provozem. Nejnepříjemnějším úsekem je trasa mezi městy Fischbach a Friedrichshafen, která vede přímo kolem frekventované silnice.

Inline skating

Cyklostezka Bodensee Radweg je většinou vhodná i pro inline skating. Na švýcarské straně najdete dokonce samostatnou stezku.

Turistika

Pro pěší turistiku lze využít četné cyklostezky v okolí jezera, ale také samotná města a jejich zajímavosti, vodopády a jednotlivé ostrovy. Pokud preferujete spíše vysokohorskou turistiku, je možné dojet do švýcarského St. Gallen, které slouží jako výchozí bod pro výšlapy do Alp. Na výběr je hned z několika variant, od nižších kopců, jako je například Böl s výškou 626 metrů, nebo vrcholky Säntis s výškou 2.502 metrů či Gaiserwald s výškou 2.385 metrů.

Lyžování

V zimním období se můžete vydat za sportem do nedalekých Alp. Především v okolí nedalekého St. Gallen naleznete ideální lyžařské podmínky – sníh zde leží od poloviny listopadu až do začátku dubna.

Koupání

Koupání v průzračných vodách Bodamského jezera je opravdu krásné, ale navíc i osvěžující.  Časté bouře promíchávají vodu z hlubších míst jezera s teplejší vodou povrchovou, takže voda se i v nejteplejších měsících v létě pohybuje mezi 19–23 °C. Můžete zde využít městské pláže (například v Bregenzu) nebo pláže soukromé.  

Vodní sporty

Windsurfing je sice oblíbený sport, ale není ho možné kvůli nestabilnímu větru provozovat pořád. Surfovat se dá na některých místech jezera neustále, na většině však pouze za příhodných podmínek, které vytváří teplý vítr fén. Potápění je provozováno především v severních oblastech a na některých místech je kvůli hustotě lodního provozu zcela zakázáno.

Vyhlídkové plavby

Na jezeře se pořádají tematické plavby, a to jak krátké výlety, tak i okružní plavby.

Pěkným zážitkem je panoramatická plavba třemi zeměmi – tzv. Dreiländer Panorama Fahrt, která jezdí z Bregenzu denně vždy ve 14:30 a trvá dvě hodiny. Jízdenka pro dospělého stojí 19,4 euro a je možné si ji zakoupit předem na webových stránkách dopravce.

Další možnou plavbou je pak dle zvolené varianty jedno- až tříhodinová plavba z Lindau – tzv. Drei-Länder-Eck. Tato trasa je provozována od konce března do konce října dvakrát denně (většinou 13:00 a 15:00) za cenu 11–23 euro.

Mnoho okružních plaveb vyjíždí taktéž ze švýcarských měst Romanshorn, Altnau, Güttingen a Rorschach. Tyto plavby až na pár výjimek trvají dvě hodiny a cenově se pohybují od 17 do 34 CHF za dospělého.  Většinou se vyplouvá několikrát denně, na nejvytíženějším okruhu Romanshorn – Friedrichshafen – Romanshorn plavba začíná dokonce každou hodinu.

Z Kostnice se můžete vydat od konce června do poloviny září několikrát denně na plavbu dlouhou 45 minut. Od května do konce června stejná linka jezdí jen v soboty. Cena pro dospělého činí 7 euro.

Plavby lodí u Rýnského vodopádu zajišťuje společnost W. Mändli. Loď odplouvá každých 15 minut a během půl hodiny a za cenu 9 CHF vás doveze ze Schloss Laufen nebo Schlössli Wörth až k Rýnským vodopádům.

Můžeme také doporučit okružní plavbu historickou dřevěnou plachetnicí z Immenstaadu. Během hlavní sezony (konec června–polovina září) se vyjíždí několikrát za den vždy středa–neděle. Ve vedlejší sezoně (konec března–konec června, polovina září–polovina října) se vyplouvá vždy dvakrát až čtyřikrát týdně. Můžete si vybrat mezi hodinovou či dvouhodinovou plavbou v ceně 14, resp. 18 euro za dospělého.

Kromě tematických plaveb samozřejmě skvěle poslouží i běžné lodní linky, které jsou navíc výrazně levnější, viz kapitola "Doprava".

Co tady objevíš?

Projíždíte kolem Bodamského jezera a slyšíte tu italštinu, tu francouzštinu, tu němčinu. A není divu, druhé největší jezero v Alpách leží na pomezí třech zemí (Německa, Švýcarska a Rakouska) přímo v srdci Evropy a skvěle tak vystihuje celou Evropu v kostce. Narazíte zde na římské pevnosti, benediktinská opatství, vesničky se středověkými hrady, zalesněné hory, vinice a sady nebo na močály hemžící se ptactvem. O krásné výhledy tu není nouze, stejně tak o architektonické památky, které jsou mnohdy zapsané v UNESCO. To vše je završeno skvělou infrastrukturou a dobrým jídlem, což činí z Bodamského jezera skutečně skvělé místo pro strávení dovolené.

Průvodce pro tebe napsal kk.ptackova
Připrav se na
4-7 dní
Na víkend nebo na týden, u Bodamského jezera se vždy zabavíte.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Květen - říjen
Nejlépe tu je v létě, na koupání to bude maximálně o prázdninách.
Více o počasí
Letenky od
1 600 Kč
Průměrná cena zpáteční jízdenky na autobus z Prahy. Letecky se nevyplatí.
Akční nabídky
Avatar uživatele kk.ptackova
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu