Bodamské jezero

Doprava u Bodamského jezera

Jak se dostat k Bodamskému jezeru

Nejlépe se k Bodamskému jezeru dostanete autem. Při dobrém provozu zvládnete cestu z Prahy již za něco málo přes pět hodin, přičemž nejpřímější cesta vede z Prahy kompletně po dálnici. Vydáte se klasicky na Rozvadov a Mnichov, před kterým odbočíte na dálnici A96. Ta vás dovede až do Lindau na východním okraji jezera. Z Prahy ujedete cca 560 km.

Druhou možností je využít vlakové spojení. Cesta do Lindau přes Mnichov nebo Linec trvá přibližně deset hodin a zpáteční jízdenku koupíte od cca 2.500 Kč. Levněji vyjde pořídit zpáteční jízdenku online přes ČD z Prahy do Mnichova a následně separátně přes web Deutsche Bahn z Mnichova například do Lindau.

Další možností je využití levnějších autobusů Flixbus, kde vás opět čeká přestup v Mnichově. Nejvíce spojů míří do Friedrichshafenu, přičemž zpáteční jízdenku z Prahy pořídíte od 1.600 Kč.

Poslední variantou je letecká doprava. Protože letenky do Friedrichshafenu jsou velmi drahé (cca 7.000 Kč), pomůžete si jedině při cestě na švýcarskou stranu Bodamského jezera, kdy lze využít levných letenek Vuelingu do Curychu, odkud se přesunete nejlépe do Kreuzlingenu (hraniční město s německou Kostnicí) vlakem nebo opět autobusem Flixbus. Zpáteční letenky Praha – Curych se dají pořídit od 1.800 Kč.

Jak cestovat kolem Bodamského jezera

V první řadě je vhodné ujistit, že ač Bodamské jezero leží na území tří různých států, všechny z nich jsou součástí Schengenského prostoru, a proto vás nepotkají žádné hraniční kontroly a cestovat můžete samozřejmě pouze na občanský průkaz.

Lodí

Velmi dobrou variantou, jak cestovat mezi jednotlivými místy kolem Bodamského jezera, je využívat lodní linky. Linkové spojení funguje mezi všemi významnými městy. Vody Bodamského jezera brázdí mnoho jednotlivých lodních společností a linek jezdí opravdu nepočítaně. Není tedy problém se dostat prakticky odkudkoli kamkoli. 

Sezona u různých dopravních společností začíná a končí různě. Jediným společným znakem je, že v zimě je lodní provoz zcela zastaven.

BSB-Bodensee Schiffahrt

Velmi pěkně zpracované jízdní řády s uvedením jednotlivých lodních společností včetně sezon, časů linek a cen můžete nalézt na webu společnosti BSB, která provozuje zdaleka nejhustší a nejfrekventovanější síť linek napříč celým jezerem od východu na západ. V pdf dokumentu pod odkazem výše však najdete lodní řády většiny linek na jezeře, nejen BSB.

Společnost BSB provozuje mimo výše uvedené linky také trasu Friedrichshafen – Romanshorn. Celá trasa trvá 41 minut a jednosměrná jízdenka pro dospělého stojí 9,5 euro.

SBS

Švýcarská společnost SBS provozuje linku na trasách Lindau – Rorschach – Romanshorn –Konstanz – Meersburg, Rorschach – Staad – Altenrhein – Rheineck a Romanshorn –Immenstaad – Hagnau – Altnau – Güttingen. Mezi těmito městy se přeplavíte v hlavní sezoně (začátek května–začátek září) několikrát denně za cenu od 6 do 45,4 CHF dle zvolené délky trasy, viz web sbsag.ch.

PS E.Giess

Linková lodní doprava společnosti PS E. Giess jezdí na trase Kostnice-Wallhausen – Überlingen až dvanáctkrát denně, a to vždy v letní sezoně trvající od poloviny dubna do poloviny října.  Jednosměrná jízdenka pro dospělého činí 3,2 euro a cesta trvá 15 minut, viz web společnosti

Slevová karta

Pokud plánujete využívat lodní provoz častěji, přemýšlejte o slevové kartě Bodensee-Erlebniskarte, s níž je plavba na jezeře finančně výhodnější. Na webových stránkách lze objednat variantu zimní a letní Erlebniskarte. Letní kartu lze zakoupit ve třech možných variantách Landratten, Seebären a Sparfüchse, a to vždy na 3, 7 nebo 14 dní. Lodní provoz však zahrnují pouze varianty Seebären a Sparfüchse. Díky této kartě získáte nejen dopravu zdarma u většiny provozovatelů (konkrétně u všech uvedených zde), ale také získáte slevy či vstupy zcela zdarma do oblíbených turistických cílů v okolí Bodamského jezera. Cenově se pohybuje dle počtu dní a zvolené varianty od 74 do 144 euro. Kartu je možné zakoupit na webu bodensse.eu.

Na švýcarské straně jezera můžete využívat slevovou kartu Swiss Pass (konkrétně mezi městy Rorschach, Romanshorn, Kreuzlingen, Konstanz, Stein am Rhein a dále na Rýně). Jeho zakoupení vás opravňuje využívat prakticky veškerou hromadnou dopravu ve Švýcarsku, a to nejen lodě, ale i autobusy a vlaky. Jízdenku lze zakoupit ve variantě 3, 4, 8 a 15 dní. Ceny začínají na částce 120 CHF.

Přívoz pro auta

Jedinou trasou přes Bodamské jezero, která převáží i auta, autobusy a kamiony, je mezi německými městem Meersburg a Kostnice (Konstanz, přístaviště Staad). Trajekty jezdí každých 15 minut přes den a každou hodinu v noci 24 hodin denně 365 dní v roce. Jízda s autem vyjde na 10 €.

Po zemi kolem jezera

Pokud nechcete cestovat přes jezero, ale spíše kolem něj, je na švýcarské straně nejlepší jízda vlakem, na německé straně jsou to zase autobusy. Vlakové spojení kolem jezera je rychlé a pohodlné, ale také poměrně drahé. Doporučujeme proto využít různé skupinové, víkendové či rodinné slevy či zakoupit výše uvedený Swiss Pass.

V Německu

Kolem jezera jezdí jak železnice, tak mnoho autobusových linek, frekvence jsou časté a jízdenky můžete kupovat tak, jak jste zvyklí z regionální dopravy v ČR - tj. u řidiče nebo v pokladně na nádraží. Jako nejlepší vyhledávač kombinace vlaků i autobusů poslouží web fahrplan-bus-bahn.de.

Vlakem pohodlně a často přejedete i hranice do Rakouska, z Lindau do Bregenzu se jezdí každých 20 minut.

Ve Švýcarsku

Situace ve Švýcarsku je jednodušší, když vlak je téměř vždy nejrychlejší a nejpohodlnější variantou. Železniční trať přesně kopíruje celé švýcarské pobřeží Bodamského jezera a je napojena na východě na síť rakouskou (do města Bregenz). Jediný vyhledávač vlakové i autobusové dopravy v zemi poskytne web sbb.ch, včetně cen jízdenek.

V Rakousku

Rakouská strana Bodamského jezera má nejkratší pobřeží a jeho nejatraktivnější část se soustředí prakticky jen do města Bregenz. Samostatně po Rakousku se tak nejspíš pohybovat nebudete, využít však můžete (kromě lodních linek) časté železniční spojení s německým Lindau a švýcarským městem Rorschach, vyhledávání a ceny najdete na webu oebb.at.

Chystáš se k Bodamskému jezeru?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele kk.ptackova
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.