Co tady objevíš?

Projíždíte kolem Bodamského jezera a slyšíte tu italštinu, tu francouzštinu, tu němčinu. A není divu, druhé největší jezero v Alpách leží na pomezí třech zemí (Německa, Švýcarska a Rakouska) přímo v srdci Evropy a skvěle tak vystihuje celou Evropu v kostce. Narazíte zde na římské pevnosti, benediktinská opatství, vesničky se středověkými hrady, zalesněné hory, vinice a sady nebo na močály hemžící se ptactvem. O krásné výhledy tu není nouze, stejně tak o architektonické památky, které jsou mnohdy zapsané v UNESCO. To vše je završeno skvělou infrastrukturou a dobrým jídlem, což činí z Bodamského jezera skutečně skvělé místo pro strávení dovolené.

Průvodce pro tebe napsal kk.ptackova
Připrav se na
4-7 dní
Na víkend nebo na týden, u Bodamského jezera se vždy zabavíte.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Květen - říjen
Nejlépe tu je v létě, na koupání to bude maximálně o prázdninách.
Více o počasí
Letenky od
1 600 Kč
Průměrná cena zpáteční jízdenky na autobus z Prahy. Letecky se nevyplatí.
Akční nabídky
Zavřít boční panel

Ostrov Mainau

Na tomto ostrově najdete obrovskou botanickou zahradu, kde se díky teplému větru fén výborně daří palmám, kaktusům, orchidejím, oleandrům a cypřišům, a proto se ostrov často nazývá květinový. Na ostrově také můžete navštívit motýlí zahradu se spoustou různých druhů tropických, převážně jihoamerických motýlů.

Otevřeno je celý rok vždy od východu do západu slunce. Během doby květu zaplatíte za vstup 21 €, v zimě pak 10 €, více informací na oficiálním webu.

Zavřít boční panel

Ostrov Reichenau

Na tomto ostrově byl v roce 724 založen jeden z nejvýznamnějších benediktínských klášterů v Německu, který fungoval až do 18. století. V současné době je možné si na ostrově prohlédnout tři zachovalé kostely – katolický kostel sv. Jiří z 9. století, chrám Panny Marie a sv. Marka a kostel sv. Petra a Pavla. Můžete si zde prohlédnout i dva zámky a čtyři zajímavá historická muzea. Na ostrově si tak přijdou na své milovníci církevních staveb, architektury i přírodních krás, jelikož převážná část ostrova tvoří přírodní rezervaci. Od roku 2001 je celý ostrov zapsán v UNESCO.

Zavřít boční panel

Rýnské vodopády

Největší evropské vodopády o šířce úctyhodných 150 metrů naleznete nedaleko města Schaffhausen. Říčkami a různými dalšími přítoky posilněný Rýn zde padá z výšky 25 metrů a vy tuto masu vody můžete obdivovat z vyhlídek Belvedere, Fischetz a nejníže položeného Känzeli nebo také z lodi, s níž se můžete dostat až k ostrůvku uprostřed vodopádů.

Zavřít boční panel

Stein am Rhein

Náměstí Rathausplatz je označováno jako nejmalebnější v celém Švýcarsku, a to především díky středověkým hrázděným domům ze 16. a 17. století s překrásnými freskami na fasádách.

Zavřít boční panel

Kostnice (Konstanz)

Toto město je nesmazatelně zapsáno v české historii jako místo, kde Jan Hus pobýval před zatčením a kde byl i později na hranici upálen. Nejvýznamnější památky projdete za půl dne, a to včetně domu Hus Haus, kde mistr Jan Hus bydlel.  Zajímavostí je, že většina popisků je napsána v češtině.

Zavřít boční panel

St. Gallen

Město je známé především díky barokní knihovně opatství, kterou znalci označují za jednu z nejkrásnějších a nejvzácnějších na světě. Vznikla již v 8. století, obsahuje na 170.000 vzácných svazků a od roku 1983 je zapsána v UNESCO. V St. Gallen byste také neměli opomenout navštívit překrásnou katedrálu v barokním slohu nebo si prohlédnout 111 arkýřových oken v historickém Starém městě.

Zavřít boční panel

Meersburg

Mezi hlavní dominanty města patří nový a starý zámek. Starý zámek byl postaven již v 7. století a je nejstarším obývaným zámkem v celém Německu. Dodnes je v soukromém vlastnictví, i přesto je však přístupný veřejnosti a návštěvníci tak můžou objevovat hradní muzeum nebo obytné prostory spisovatelky Anette von Droste-Hülshoff, která zde žila od roku 1841.

Zavřít boční panel

Bregenz

Město samotné nabízí zajímavé centrum, ale skutečnou raritou je největší plovoucí jeviště na světě s názvem Seebühne. Jedná se o operní, divadelní a muzikálovou scénu přímo na Bodamském jezeře. Po jezeře se můžete také od května do září projet na lodi nebo se nechat kabinovou lanovkou vyvézt na 1.064 metrů vysoký vrch Pfänder. Na vrcholku můžete navštívit malou zoologickou zahradu ukazující alpskou faunu a flóru a za pěkného počasí se zde nabízí i krásný výhled na jezero a okolí.

Zavřít boční panel

Friedrichshafen

Z města Friedrichshafen pustil k nebi Ferdinand von Zeppelin svou první vzducholoď. Dnes zde můžete navštívit Muzeum techniky a umění, která představuje celosvětově největší sbírku historie vzduchoplavby, nebo absolvovat vyhlídkový let vzducholodí Zeppelin NT.

Zavřít boční panel

Dornbirn

Kousek za městem Dornbirn naleznete unikátní Rolls Royce muzeum. Na velmi malé ploše naleznete spoustu zajímavých a výjimečných exponátů. Muzeum je otevřeno pouze během letní sezony a jen v určité dny, viz oficiální internetové stránky.

Zavřít boční panel

Uhldingen-Mühlhofen

Unikátní skanzen s pravěkými dřevěnými domy na kůlech přibližuje život v době kamenné a bronzové. Cenné nálezy stavby vykreslují obchod, zemědělství, chov zvířat, kulturu a životní styl do období 4.000 let před Kristem. Skanzen je od roku 2011 zapsán v UNESCO.

Zavřít boční panel

Lindau

Toto město se rozprostírá na ostrově stejného jména a také na části okolní pevniny, kde dnes žije většina obyvatel. V historickém centru nacházejícím se na ostrovní části můžete obdivovat úzké uličky se štítovými domy.

Nejcennější památkou města je římskokatolický kostel sv. Štěpána postavený ve 14.–16. století, který má sice románské základy, ale většina stavebních prvků je rokokových. Pokud budete ubytováni v pevninské části Lindau, budete moci v rámci služeb mnoha hotelů využívat zdarma místní městskou hromadnou dopravu.

Pokud se chcete vydat do historického centra města, každý autobus vás zaveze nejprve na autobusové nádraží poblíž ostrovní části, kde musíte přestoupit na speciální autobus, který jako jediný operuje linku nádraží – ostrovní část Lindau.

Zavřít boční panel

Klettgau

Západně od Schaffhausenu se rozprostírá vinařská oblast Klettgau táhnoucí se až do Německa, která produkuje především červená vína. Zdejší zvlněnou krajinou se táhnou husté řady vinné révy, a to zejména odrůdy Pinot noir. Čas vinobraní nastává v polovině října, kdy můžete degustovat nová vína.

Počasí a sezóny u Bodamského jezera

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Bodamské jezero
Počasí je podobné kolem celé pobřežní linie

0 °C

3 °C

8 °C

15 °C

21 °C

24 °C

26 °C

26 °C

21 °C

17 °C

5 °C

3 °C

Počasí

Klima u jezera je mírné, je známo svými mírnými teplotami podobně jako v ČR. Přítomnost obrovské masy vody slouží jako jakýsi teplotní nárazník a klima je ovlivněno i prouděním teplého větru přicházejícího z Alp tzv. fén. Tento vítr také způsobuje během podzimu velmi časté ranní a odpolední mlhy a v létě charakteristické dusno. Při náhlých změnách počasí vytváří prudké nárazy větru na jezeře poměrně velké vlny, které mohou vznikat i při letních bouřích.

Sezóny a kdy vyrazit

Bodamské jezero si užijete celý rok. Na jaře se projedete na kole mezi kvetoucí flórou, v létě si můžete odpočinout na pláži nebo vychutnávat množství festivalů a koncertů pod širým nebem. Během podzimu budete degustovat mladé víno a v zimě se vydáte do nedalekých Alp užívat si tam zimní radovánky.

Pokud si chcete užít ale čistě kraj okolo jezera, určitě sem vyjeďte mezi květnem a začátkem října, kdy bude největší šance na hezké počasí.

Avatar uživatele kk.ptackova
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu