Drážďany
Drážďany

12 míst co vidět v Drážďanech

Residenzschloss

Památka

Rezidenční zámek

Rezidenční zámek (často nazývaný také jako Sídelní zámek), v němčině Residenzschloss, je rozsáhlý renesanční komplex budov přímo v centru Drážďan, jenž patří mezi nejvýznamnější saské památky.

Palácový areál po staletí sloužil jako hlavní sídlo saských kurfiřtů a králů a jeho součástí je hned několik muzeí či galerií.

Na místě v centru Starého města stál původní hrad v románském stylu od roku 1200, ten však kapacitně zdaleka nepostačoval, a tak na počátku 15. století začala výstavba nového hradu, kterou započal markrabě Vilém.

V polovině 16. století se hrad změnil na pohodlný zámek a získal renesanční vzhled, aby byl později částečně upraven na barokní styl. Zcela dokončen byl Rezidenční zámek až v roce 1901.

Rezidenční zámek a jeho součásti

Zámecké prostory v současnosti okupuje několik muzeí a pokud budete chtít navštívit celý areál, vyhraďte si alespoň půl dne.

Hausmannsturm

Nepřehlédnutelnou dominantu areálu tvoří 100 metrů vysoká věž Hausmannsturm, která je zároveň nejstarší dochovanou částí Rezidenčního zámku. Pochází z přelomu 14. a 15. století, svou dnešní barokní podobu však získala až při dostavbě v polovině 16. století.

Nenechte si ujít návštěvu vyhlídky, ze které se naskytne úžasný výhled na celé Drážďany. Vyhlídka je otevřená pouze od dubna do října v časech 10:00–18:00 kromě úterý, kdy je zavřeno. Vstup na věž stojí 5 EUR.

Grünes Gewölbe

Jedno z nejnavštěvovanějších muzeí v Sasku s poetickým názvem Zelená klenba najdete v západním traktu Rezidenčního zámku. Jedná se o mimořádně cennou klenotnici se šperky nasbíranými po dobu několika staletí.

Klenotnice je tak významná, že ji věnujeme samostatnou stránku – Grünes Gewölbe v Drážďanech.

Královské státní komnaty Augusta Silného

Hlavní přístupná část samotných prostor zámku vás zavede do bohatě zdobených slavnostních sálů i královských bytů saského kurfiřta Augusta II. Silného. Prostory zdobí vzácný nábytek, míšeňský porcelán i krásné obrazy.

Většina sálů pochází ze 17. století.

Separátní vstupné do královských komnat se neprodává, je možné je navštívit pouze se vstupenkou pro celý Rezidenční zámek.

Rüstkammer

Muzeum historické zbroje a zbraní se nachází ve východní části zámku a se sbírkou více než 13 000 kusů zdobené zbroje, brnění, palných zbraní, mečů, šavlí z drahých kovů i nádherné jezdecké výstroje patří k největším muzejním zbrojnicím na světě.

Sbírka vznikala z majetků saských kurfiřtů, vévodů a králů zhruba v období 15. až 20. století.

Separátní vstupné do zbrojnice se neprodává, je možné ji navštívit pouze se vstupenkou pro celý Rezidenční zámek.

Münzkabinett

Drážďanský mincovní kabinet patří k nejoblíbenějším muzeím v rámci historického centra města. Obdivovat zde můžete na 300 000 mincí a bankovek od středověku až po současnost z nejrůznějších koutů světa. Najdete zde tak i peníze z českých zemí.

Separátní vstupné do mincovny se neprodává, je možné ji navštívit pouze se vstupenkou pro celý Rezidenční zámek.

Kupferstich-Kabinett

Jedna z nejvýznamnějších galerií svého druhu na světě nabídne slavná díla umění na papíře. V grafickém kabinetu, jak zní přesný český překlad, se budete kresbami, akvarely, litografiemi, ilustrovanými knihami, plakáty i fotografiemi.

Sbírka pokrývá mimořádně široké období od 13. století do současnosti a můžete zde najít díla umělců jako jsou Pablo Picasso, Lucas Cranach starší, Albrecht Dürrer či Wolfgang Tillmans.

Do Kupfertisch-Kabinett můžete zakoupit i separátní vstupenku za 6 EUR pro dospělé, resp. 4,50 EUR pro studenty s ISIC kartou.

Vstupné a otevírací doba

Všechny veřejné prostory Rezidenčního zámku jsou otevřeny každý den kromě úterý v časech 10:00–18:00. V úterý zůstává po celý den zavřeno.

Vstupenky pořídíte na místě nebo online na oficiálním webu: shop.skd.museum/tickets

K dispozici je několik variant vstupenek:

  • Celodenní vstupenka pro všechna muzea SKD v Drážďanech s výjimkou Historisches Grünes Gewölbe: 24 EUR pro všechny
  • Vstupné pro všechny prostory Rezidenčního zámku s výjimkou Historisches Grünes Gewölbe: 14 EUR pro dospělé / 10,50 EUR pro studenty / zdarma děti pod 17 let
  • Vstupné pro všechny prostory Rezidenčního zámku včetně Historisches Grünes Gewölbe: 24,50 EUR pro všechny
  • Kombinovaný vstup Rezidenční zámek + Semperova opera s průvodcem: 25 EUR pro všechny
  • Vstup pouze do Kupfertisch-Kabinett: 6 EUR pro dospělé / 4,50 EUR pro studenty / zdarma děti pod 17 let

Jak se k Residenzschloss dostat?

Areál zámku najdete přímo uprostřed Starého města. Od hlavního nádraží sem dojedete tramvajovými linkami číslo 8, 9 a 11 do 10 minut. Vystupujte v zastávce Theaterplatz.

Ubytování v blízkosti Residenzschloss

Pokud je pro vás Rezidenční palác hlavním bodem drážďanské návštěvy a chcete-li bydlet co nejblíže vstupu, vyberte ubytování v jednom z následujících hotelů.

Chystáš se do Drážďan?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 21. 09. 2022

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.