Drážďany
Drážďany

12 míst co vidět v Drážďanech

Grünes Gewölbe

Muzeum

Grünes Gewölbe

Muzejní sbírka Grünes Gewölbe, česky Zelená klenba, je proslulá klenotnice patřící mezi nejcennější na celém světě. Klenotnice je součástí drážďanského Rezidenčního zámku a rozdělená na dva návštěvní okruhy.

Bohatá sbírka pochází zejména z majetků saských kurfiřtů z rodu Wettinů nashromážděných od poloviny 16. století. Šperky, poklady, soškami a dalšími artefakty z období od renesance až po klasicismus byly poprvé veřejnosti zpřístupněny již v roce 1724.

Název "Zelená klenba" se vžil pro vstupní předsíň, jejíž stěny jsou natřené právě nazeleno.

Historisches Grünes Gewölbe

Nejstarší část klenotnice se nachází v přízemí muzea a čítá celkem 10 místností. Jsou zde nashromážděny předměty slavného saského kurfiřta Augusta II. Silného a jeho syna. V Historické Zelené klenbě se můžete těšit na tyto sály:

 • Vorgewölbe (Předklenba) – vstupní "zelená" místnost díky které získala celá sbírka svůj název
 • Sál s klenoty
 • Jantarová komnata s bohatou sbírkou šperků z jantaru
 • Slonovinový sál se soškami z africké a indické slonoviny
 • Bílo-stříbrný sál se nádobím z bílého stříbra
 • Stříbrno-zlatý sál se šperky, soškami a nádobím ze zlata
 • Erbovní pokoj se slavnými astronomickými stolními hodinami
 • Sál drahokamů se slavným Drážďanským zeleným diamantem s 41karátovým drahokamem s jasně zelenou barvou, za kterou vděčí radioaktivitě v místě, kde se našel. Najdete zde také nejslavnější ze sbírky Grünes Gewölbe: přes 63 cm vysokou sošku Mouřenína z hruškového dřeva osázenou smaragdy, rubíny, safíry, topazy, granáty a želvovinou.
 • Bronzový sál se soškami a artefakty z bronzu
 • Sál s renesančními předměty z bronzu na kamenných podstavcích

Vstupné a otevírací doba

Vstup do Historisches Grünes Gewölbe je možný pouze po předchozí online rezervaci na přesně daný čas. Historická zelená klenba je také vyňata ze všech kombinovaných drážďanských vstupenek a neplatí sem ani běžné kombinované vstupenky muzeí SKD, jejichž je Grünes Gewölbe součástí.

 • Cena vstupenky pouze pro Historisches Grünes Gewölbe: 14 EUR pro všechny
 • Kombinovaná vstupenka pro celý Rezidenční zámek vč. Historické zelené klenby: 24,50 pro všechny
 • Online koupě vstupenek: shop.skd.museum

Otevřeno je denně v časech 10:00 – 18:00 kromě úterý, kdy je zavřeno celý den. V pátek je navíc otevírací doba rozšířena až do 20:00.

Neues Grünes Gewölbe

Nová zelená klenba je rozšířená expozice v první patře muzea v jednoduše zařízených moderních 12 sálech. Najdete zde muzejní sbírku více než 1 100 předmětů různých podob i materiálů z období od 16. do 18. století.

Sbírka není tak obsáhlá a ani tak specializovaná jako v Historisches Grünes Gewölbe, ale i tady narazíte na úchvatné předměty.

Oblíbené je zejména krásné diorama zvané Královský dvůr v Dillí, dále pak stojan Dianina lázeň nebo skvostný Zlatý kávový servis.

Vstupné a otevírací doba

Neues Grünes Gewölbe je otevřená stejně jako Historická zelená klenba denně od 10:00 do 18:00, v pátek až do 20:00. V úterý zůstává celý den zavřeno.

Vstupné je výrazně levnější než do Historisches Grünes Gewölbe:

 • Kombinovaná vstupenka pro celý Rezidenční zámek vč. Nové zelené klenby (neplatí však v historické): 14 EUR pro dospělé / 10,50 EUR pro studenty / zdarma děti pod 17 let
 • Kombinovaná vstupenka pro celý Rezidenční zámek vč. Historické i Nové zelené klenby: 24,50 pro všechny

Jak se ke Grünes Gewölbe dostat?

Klenotnici najdete ve východním křídle Rezidenčního zámku. Od hlavního nádraží sem dojedete tramvajovými linkami číslo 8, 9 a 11 do 10 minut. Vystupujte v zastávce Theaterplatz.

Chystáš se do Drážďan?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 10. 09. 2022

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.