Cestování Covid-19

V současné době je doporučeno do Německa cestovat pouze ze závažných důvodů (práce, návštěvy rodiny apod.), avšak kontroly na hranicích se neprovádějí. Veškerá omezující doporučení pak skončí 15.6. Aktuální informace najdete na webu německého velvyslanectví v Praze.

Od 5.6. 12:00 lze z Německa do ČR cestovat bez omezení.

Historie v kostce

Podle archeologických nálezů byla oblast nynějšího Německa obydlena lidmi již před 600.000 lety. V době stěhování národů vedly germánské kmeny několik výpadů různými směry a bojovaly také s římskými legiemi. V době Svaté říše římské byla vydána Zlatá Bula Karla IV., která byla nejdůležitějším dokumentem této říše a upevňovala moc kurfiřtů a také zajišťovala korunovaci králů na císaře. V roce 1517 přibil Martin Luther svých 95 tezí na dveře kostela a v té době nejspíš neměl ponětí, že následné náboženské spory vyvolají o 100 let později třicetiletou válku. V roce 1815, po pádu Napoleona Bonaparte, byl založen německý spolek, v roce 1871 bylo vyhlášeno německé císařství a roku 1914 vypukla první světová válka, v níž mnoho Němců padlo. Ačkoli byla roku 1919 podepsána Versailleská smlouva, která oficiálně stvrzovala konec války, Německo přišlo o některé své kolonie a muselo navrátit Francii i dvě ze svých území.

A tím už se pomalu blížíme k předvečeru druhé světové války. Německo si prodělalo hospodářskou krizi, a pak už byl kancléřem jmenován Adolf Hitler a Německo později zavlekl do druhé světové války, která skončila pro Německo kapitulací. Potom bylo Německo rozděleno na Západní a Východní a v roce 1961 byla dokonce postavena Berlínská zeď, která se stala symbolem Studené války a po jejím stržení v roce 1989 zůstala jakousi připomínkou komunismu, ale také symbolem znovusjednocení, k němuž následně došlo.

V současné době je Německo spolkovou republikou. Hlavou státu je spolkový prezident a hlavou vlády spolkový kancléř.

Lidé

Ačkoli mohou Němci na první pohled působit jako příliš škrobení, precizní, přísní či odtažití, chodí to tady podobně jako všude na světě: pokud budete zdvořilí, slušní a milí, bez problému se s nimi seznámíte a navážete i přátelství. Co je určitě zajímavé a čeho si všimněte, je jejich smyslu pro patriotismus: co Němec, to německá značka auta. A pokud narazíte náhodou na výjimku, pak jen potvrzuje pravidlo.

Svátky

Hned první svátek roku připadá na 1. ledna, kdy je volno a lidé tak mohou vyspávat po bujarých nočních oslavách. Takže je to vlastně dost podobné jako v Čechách.

Pokud plánujete svou cestu do Německa na podzim, zajeďte se podívat do Mnichova na tradiční Oktoberfest. Jedná se o největší pivní festival světa, který začíná v září a trvá přibližně 16 dní a končí s první říjnovou nedělí. Původ tohoto festivalu je docela zajímavý. Roku 1810 se konala svatba korunního prince Ludvíka Bavorského, na oslavu bylo pozváno celé město a od té doby se z toho stala tradice, která se přeměnila v pivní festival.

Zajímavým německým státním svátkem je Den německé jednoty. Jedná se totiž o jediný státní svátek, který je určen vládou a připadá na 3. října.

A samozřejmě nesmíme opomenout Vánoce. V německých městech se od začátku adventu až do Vánoc konají obrovské trhy, kde narazíte nejenom na výborný svařák, ale také na báječný vaječný likér, na nepřeberné množství ovoce v čokoládě, na klobásky s pečivem a také na vánoční štolu. A pokud toho o oslavách Vánoc v Německu moc nevíte, čtěte pozorně: dárky dětem nosí zrzavý Weihnachtsmann (obdoba amerického Santa Clause). Co se vánočních tradic týče, jsou podobné těm našim českým. Němci byli první, kteří přišli s tradicí vánočního stromku, a dokonce také stojí za nápadem zdobit stromek skleněnými ozdobami. K štědrovečerní tabuli se podává buď ryba, nebo kachna či krůta se zelím. A samozřejmě na stole nesmí chybět již zmíněná vánoční štola, která má svou tradici již od 18. Století.

Kultura

Německá kultura je podobná české, s tím rozdílem, že Němci si mnohem více potrpí na přesnost a dochvilnost. Pokud tedy máte s nějakým Němcem domluvenou schůzku, body navíc si zajistíte včasným příchodem.

Jazyk

Úředním jazykem je němčina, ale domluvíte se i anglicky. Mezi základní německá slovíčka, která byste mohli přidat do svého cestovatelského slovníčku, patří:

  • Ahoj – Hallo
  • Dobrou chuť – Guten Appetit/Mahlzeit
  • Na shledanou – Auf Wiedersehen
  • Děkuji – Danke
  • Prosím – Bitte
  • Řízek – Schnitzel
  • Svařené víno – Glühwein
  • Pivo – Bier

Turismus

Při turistice v Německu si můžete být jisti, že zažijete výbornou úroveň služeb. Ať už při návštěvě lyžařských areálů, pláží, národních parků či měst.

Geografie

Z geografického hlediska můžeme Německo rozdělit na tři části: Alpy, Středoněmeckou vysočinu a Severoněmeckou nížinu. Alpy se rozprostírají na jihu státu a na hranicích s Rakouskem se nachází i nejvyšší hora Německa – Zugspitze. Středoněmecká vysočina (Mittelgebirge) leží ve středu a dosahuje nadmořské výšky od 500 do 1.000 metrů a v Severoněmecké nížině se nalézají vřesoviště, rašeliniště a také jezera.

Do Německa jezdí řada Čechů za nákupy. Ironií je, že jezdí do stejných obchodů, které se nachází i v Čechách, ale pravdou je, že sortiment je v Německu širší a většinou i kvalitnější. I přesto, že v ostatních aspektech je v Německu dráž, potraviny vyjdou víceméně na stejnou cenu.

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele

Nechceš klikat? Přidej se mezi nás! (pokud nejsi robot)

Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 28 dny
Navrhni úpravu