Německo
Německo

Kultura a lidé v Německu

Historie v kostce

Podle archeologických nálezů byla oblast nynějšího Německa obydlena lidmi již před 600.000 lety. V době stěhování národů vedly germánské kmeny několik výpadů různými směry a bojovaly také s římskými legiemi. V době Svaté říše římské byla vydána Zlatá Bula Karla IV., která byla nejdůležitějším dokumentem této říše a upevňovala moc kurfiřtů a také zajišťovala korunovaci králů na císaře. V roce 1517 přibil Martin Luther svých 95 tezí na dveře kostela a v té době nejspíš neměl ponětí, že následné náboženské spory vyvolají o 100 let později třicetiletou válku. V roce 1815, po pádu Napoleona Bonaparte, byl založen německý spolek, v roce 1871 bylo vyhlášeno německé císařství a roku 1914 vypukla první světová válka, v níž mnoho Němců padlo. Ačkoli byla roku 1919 podepsána Versailleská smlouva, která oficiálně stvrzovala konec války, Německo přišlo o některé své kolonie a muselo navrátit Francii i dvě ze svých území.

A tím už se pomalu blížíme k předvečeru druhé světové války. Německo si prodělalo hospodářskou krizi, a pak už byl kancléřem jmenován Adolf Hitler a Německo později zavlekl do druhé světové války, která skončila pro Německo kapitulací. Potom bylo Německo rozděleno na Západní a Východní a v roce 1961 byla dokonce postavena Berlínská zeď, která se stala symbolem Studené války a po jejím stržení v roce 1989 zůstala jakousi připomínkou komunismu, ale také symbolem znovusjednocení, k němuž následně došlo.

V současné době je Německo spolkovou republikou. Hlavou státu je spolkový prezident a hlavou vlády spolkový kancléř.

Lidé

Ačkoli mohou Němci na první pohled působit jako příliš škrobení, precizní, přísní či odtažití, chodí to tady podobně jako všude na světě: pokud budete zdvořilí, slušní a milí, bez problému se s nimi seznámíte a navážete i přátelství. Co je určitě zajímavé a čeho si všimněte, je jejich smyslu pro patriotismus: co Němec, to německá značka auta. A pokud narazíte náhodou na výjimku, pak jen potvrzuje pravidlo.

Svátky

Hned první svátek roku připadá na 1. ledna, kdy je volno a lidé tak mohou vyspávat po bujarých nočních oslavách. Takže je to vlastně dost podobné jako v Čechách.

Pokud plánujete svou cestu do Německa na podzim, zajeďte se podívat do Mnichova na tradiční Oktoberfest. Jedná se o největší pivní festival světa, který začíná v září a trvá přibližně 16 dní a končí s první říjnovou nedělí. Původ tohoto festivalu je docela zajímavý. Roku 1810 se konala svatba korunního prince Ludvíka Bavorského, na oslavu bylo pozváno celé město a od té doby se z toho stala tradice, která se přeměnila v pivní festival.

Zajímavým německým státním svátkem je Den německé jednoty. Jedná se totiž o jediný státní svátek, který je určen vládou a připadá na 3. října.

A samozřejmě nesmíme opomenout Vánoce. V německých městech se od začátku adventu až do Vánoc konají obrovské trhy, kde narazíte nejenom na výborný svařák, ale také na báječný vaječný likér, na nepřeberné množství ovoce v čokoládě, na klobásky s pečivem a také na vánoční štolu. A pokud toho o oslavách Vánoc v Německu moc nevíte, čtěte pozorně: dárky dětem nosí zrzavý Weihnachtsmann (obdoba amerického Santa Clause). Co se vánočních tradic týče, jsou podobné těm našim českým. Němci byli první, kteří přišli s tradicí vánočního stromku, a dokonce také stojí za nápadem zdobit stromek skleněnými ozdobami. K štědrovečerní tabuli se podává buď ryba, nebo kachna či krůta se zelím. A samozřejmě na stole nesmí chybět již zmíněná vánoční štola, která má svou tradici již od 18. Století.

Kultura

Německá kultura je podobná české, s tím rozdílem, že Němci si mnohem více potrpí na přesnost a dochvilnost. Pokud tedy máte s nějakým Němcem domluvenou schůzku, body navíc si zajistíte včasným příchodem.

Jazyk

Úředním jazykem je němčina, ale domluvíte se i anglicky. Mezi základní německá slovíčka, která byste mohli přidat do svého cestovatelského slovníčku, patří:

  • Ahoj – Hallo
  • Dobrou chuť – Guten Appetit/Mahlzeit
  • Na shledanou – Auf Wiedersehen
  • Děkuji – Danke
  • Prosím – Bitte
  • Řízek – Schnitzel
  • Svařené víno – Glühwein
  • Pivo – Bier

Turismus

Při turistice v Německu si můžete být jisti, že zažijete výbornou úroveň služeb. Ať už při návštěvě lyžařských areálů, pláží, národních parků či měst.

Geografie

Z geografického hlediska můžeme Německo rozdělit na tři části: Alpy, Středoněmeckou vysočinu a Severoněmeckou nížinu. Alpy se rozprostírají na jihu státu a na hranicích s Rakouskem se nachází i nejvyšší hora Německa – Zugspitze. Středoněmecká vysočina (Mittelgebirge) leží ve středu a dosahuje nadmořské výšky od 500 do 1.000 metrů a v Severoněmecké nížině se nalézají vřesoviště, rašeliniště a také jezera.

Do Německa jezdí řada Čechů za nákupy. Ironií je, že jezdí do stejných obchodů, které se nachází i v Čechách, ale pravdou je, že sortiment je v Německu širší a většinou i kvalitnější. I přesto, že v ostatních aspektech je v Německu dráž, potraviny vyjdou víceméně na stejnou cenu.

Chystáš se do Německa?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.