Průvodce státem
Německo
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Peníze a ceny v Německu

Aktuální kurz 1 € = 25.86 Kč

Euro

Německo je nejen členem Evropské unie, ale také Evropské měnové unie. Eurem se tu platí od roku 2002. Eurobankovky mají hodnotu 5, 10, 20, 50, 100, 200 a 500. Euromince mají pak hodnoty od jednoho centu až po 2 eura.

Minimální měsíční mzda činí 1.473 euro.

Směnárny a platba kartou

Vždy je lepší mít s sebou pro jistotu nějakou hotovost (toaleta u benzínky, nákup v malém obchůdku), ale rozhodně je výhodnější platit kartou.

Kolik co stojí

Potraviny stojí víceméně stejně jako u nás. Například za chléb (0,5 kg) zaplatíte 1,4 euro a za pivo (0,5 l) v láhvi 0,9 eur. Rozdíl je ale znatelnější v restauracích, lyžařských areálech, při návštěvě památek či v zábavních parcích.

Spropitné a smlouvání

Ve většině případů je v restauracích spropitné započítáno již v ceně pokrmů a nápojů. Pokud jste se službami nadmíru spokojeni, pět až deset procent z ceny je milé. Smlouvání v západní Evropě není běžné.

Jak ušetřit

Ušetřit se dá vždy na jídle. Ale pokud jste gurmáni, určitě si připlaťte za nějakou místní specialitu. Dále se také dá dopravovat vlastním autem či si koupit nějaký vícedenní kupon na veřejnou dopravu. A v neposlední řadě také ubytování – pokud nepotřebujete pětihvězdičkový hotel, couchsurfing je vždy zajímavá zkušenost, jak se seznámit s někým novým, a navíc místním, který vám může doporučit a poradit co a jak.

Denní rozpočet

Menu ve fastfoodu na ulici stojí 3 euro, v obyčejné restauraci 9 euro a luxusní večeře vás přijde na 19,5 euro. Nejlevnější ubytování na couchsurfingu je zdarma, levné ubytování stojí 24 euro na osobu na noc, střední ubytování 75 euro za osobu na noc a dražší ubytování 235 euro za osobu na noc.

Německo se nachází ve střední Evropě a sousedí s Francií, Lucemburskem, Belgií, Nizozemskem, Dánskem, Polskem, Švýcarskem, Českou republikou, Rakouskem a také se Severním a Baltským mořem. Německo je rozděleno na 16 spolkových zemí. Oficiální název země zní Spolková republika Německo.

První věc, která napadne většinu lidí, když se řekne Německo, je Adolf Hitler. Na druhou stranu Německo dalo světu množství významných osobností, které svět ovlivnily pozitivním způsobem, například Ludwiga van Beethovena (jeho klavírní koncert pro Elišku je geniální), Alberta Einsteina (pokud si odmyslíte tu atomovou bombu), Martina Luthera, Immanuela Kanta a řadu dalších.

Průvodce pro tebe napsal Kateřina Matoušková
Víza
Na občanku
V rámci Schengenu cestuješ pouze na občanský průkaz.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
celoročně
V Německu si najdeš zábavu po celý rok, ve městech či na horách.
Více o počasí
Letenky od
2 500 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 4x za měsíc a ušetříš cca 65 %.
Akční nabídky
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu