Nepál
Nepál

Doprava v Nepálu

Jak do Nepálu

Tribhuvan International Airport je hlavní letiště Nepálu, nachází se asi 6 km od centra v nadmořské výšce 1.338 m n.m. Z letiště létá asi 30 mezinárodních leteckých společností do Asie, Evropy a na Střední východ a je hlavním přístupovým bodem při mezinárodních letech z a do světa.

Středoevropan má několik možností, jak se dostat do Nepálu. Z Bratislavy a Prahy létá nízkonákladová sestra Emirates, společnost Flydubai, která nabízí lety až do Káthmándú s přestupem v Dubaji. Ceny za obousměrnou letenku i se zavazadly se pohybují od 500 do 650 € / 14.000 až 17.000 Kč v závislosti na akci a termínu letu.

Nám se podařilo letět v říjnu 2015, tedy přes hlavní turistickou sezonu, z Bratislavy za 510 € i s 18hodinovou návštěvou Dubaje. Z Prahy se dá do Nepálu dostat i společností Etihad Airways nebo Ukraine Airlines. Ze slovenských Košic zase létá společnost Turkish Airlines s přestupem v Istanbulu.

Z vídeňského letiště létá do Nepálu například Emirates s přestupem v Dubaji. Pokud jste zkušení cestovatelé a nebojíte se vycestovat za levnou letenkou do jiného města, několikrát ročně se objeví velmi levné letenky (pod 400 €) z míst jako Paříž, Curych, Istanbul, Kyjev či Varšava.

Obecně tedy platí, že obousměrná letenka v sezoně za 500 € je dobrá volba a není nad čím váhat. Tarify pod 400 € jsou vzácné, ale víte, jak to funguje u letenek, člověk nikdy neví. Cenu letenek nad 700 € bychom považovali už za špatnou a pokud máte ještě čas na koupi, počkail bychom na lepší nabídku.

Jak se nejlépe dopravovat

Nepál je vnitrozemská země, proto na transport po ní využijete pouze suchozemské dopravní prostředky, případně letadla. V Nepálu se jezdí po levé straně a člověk má pocit, že žádná pravidla zde neplatí.

Autem

V hlavním městě neexistuje snad jediný semafor a přednost má ten, kdo první vjíždí do křižovatky.

Každé auto řítící se do zatáčky při změně směru nebo přiblížení se k davu hlasitě troubí a tím dává všem najevo, aby uhnuli, protože zde nemá chodec přednost ani na přechodu pro chodce. Na dopravní situaci si však po pár dnech zvyknete.

Pronajmutí auta bychom tedy doporučili hlavně zkušenějším řidičům, kteří se nebojí řídit i v hustém a chaotickém provozu. Mimo větší města však mnoho asfaltu nečekejte a v severnějších oblastech bude zajisté třeba terénní vozidlo.

Taxíků je v Káthmándú a v jiných větších městech nepočítaně. Už při příletu se na vás nalepí hejna taxikářů. Je třeba smlouvat a cenu dohodnout před nástupem. Taxametry prakticky neexistují. Cenu z letiště do turistické části Thamel se snažte sjednat na približne 500 Rs. Nejčastěji jezdí malá bílá autíčka, menší snad než Fiat 500 k.

Letadlem

Vnitrostátní lety jsou provozovány několika leteckými společnostmi. Státní přepravce Nepal Airlines létá do 25 vnitrostátních destinací. Dalšími společnostmi jsou Yeti Airlines, Goma Air (létá s českými letadly L-410) nebo Tara Air. Těmito společnostmi doletíte do mnoha míst po celé zemi včetně Pokhary a Lukla s ikonickým letištěm.

Trek do Everest Base Campu začíná právě v této malé vesnici, která je vstupní branou do NP Sagarmatha. Letiště Lukla (Letiště Tenzinga a Hillaryho) je jedno z nejnebezpečnějších letišť světa. Nachází se v nadmořské výšce 2.843 metrů. O jeho stavbu v Lukla se přičinil v roce 1965 Sir Edmund Hillary, první horolezec, který zdolal nejvyšší horu světa Mt. Everest. Krátká 500metrová dráha stoupá do kopce (12% stoupání), letadla na ni nalétávají ostrým obloukem a pasažéři mají pocit, že letadlo dříve padá, než přistává.

Dráha je navíc zakončena zdí, na druhém konci přistávací dráhy je zase 700metrová propast, v níž končí zhruba jedno letadlo ročně. Jednosměrný let z Káthmándú do Lukla stojí přibližně 180 dolarů a trvá 40 minut.

Autobusem

Do Lukla není možnost dopravy autobusem (nejdále se dostanete do vesnice Juri), na rozdíl od Pokhary, kam můžete letět za zhruba 100 USD nebo cestovat autobusem. Jednou z možností je využití místního autobusového spoje pro místní obyvatele. Tyto spoje startují vždy ráno (od 7 hodin), protože cesta do Pokhary trvá 7–8 h. Zaplatíte sice jen 500 Rs, ale zažijete přeplněný autobus s lidmi na střeše a zastávku každých několik minut.

Chcete-li trochu více pohodlí, použijte turistický (například Greenline), většinou klimatizovaný autobus, s cenami od 8–25 USD za jízdu. V ceně bývá většinou oběd a drobné občerstvení.

Městská doprava

Autobusová veřejná doprava prakticky neexistuje. Dopravuje se na kolech a rikšami. Rikša je cyklistický dopravní prostředek na třech kolech poháněný pedály řidiče, který dokáže odvézt až dvě osoby. Pasažéři jsou umístění za řidičem v improvizovaném kočáře. Jde o velmi levný a vzhledem k úzkým uličkám i efektivní a rychlý dopravní prostředek. Tzv. rikšáku najdete kdekoli na ulici čekajícího na svého dalšího klienta.

Chystáš se do Nepálu?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.