Průvodce státem
Nepál
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Jídlo v Nepálu

Nepálská kuchyně

Nepálská kuchyně je silně ovlivněna indickou, čínskou a tibetskou kuchyní. Stravování je ve srovnání s Evropou velmi levné, zejména pokud dáváte přednost streetfoodu a jednodušším restauracím. Jídla jsou obecně velmi ostrá, častokrát bez masa. Nepálským národním jídlem je dal bhat. Jídlo se skládá z velké porce rýže (bhat), pálivé čočkové polévky (dal), opražené zeleniny, případně brambor.

Dal Bhat

Občas se setkáte is přidaným hovězím či kuřecím masem. Toto jídlo je v nabídce i během himálajských treků až do těch nejvyšších poloh. Výhoda dal bhatu spočívá v tom, že po snězení porce obsluha většinou doplní talíř o novou dávku. Takže se jí až do nasycení či přesycení. Nepálci dal bhat jedí jednou rukou, nejprve všechny části smíchají a pak rychle snědí. Turisté dostanou většinou lžíci. Ceny porce dal bhatu začínají na 150 Rs ve městě a končí někde u 500 Rs v Himalájích.

Dalším typickým nepálským jídlem jsou tibetské momo knedlíčky. Těsto se skládá z mouky, vody a soli, následně je vytvarováno do tvaru taštiček, které jsou plněné zeleninou, jačím sýrem nebo mletým masem. Na ulici zakoupíte momo knedlíčky již od 50 Rs.

Mezi klasické streetfoodové speciality patří například samos – smažená trojhranná taštička plněná pálivou bramborovou směsí (20 Rs), indické placky parathas plněné bramborovou nebo zeleninovou kaší (50 Rs) či jednoduché placky čapátí.

Z nápojů je vyhledávaný čaj masalachai. Jde o převážně černý čaj převařený spolu s mlékem a kořením masala. Litr vody stojí ve městě 20 Rs, v horách se může cena vyšplhat i na 400 Rs.

Dobrým přístupem je považovat veškerou vodu za kontaminovanou. Vodu můžete čerpat z horských pramenů a potoků, ale je třeba ji čistit a dezinfikovat tabletami na to určenými. Ve městech i na treku se dají zakoupit i slazené nealkoholické nápoje typu Coca-Cola. Rakši je domácí pálenka vyráběna z pšenice nebo rýže a můžete ji koupit v některých podnicích. Nejdražší položkou, nejen na treku, je klasické pivo (Everest pivo), cena za půllitr dosahuje 200–400 Rs, v horách ještě více.

V horských oblastech je kuchyně mnohem skromnější. Lze zakoupit především pokrmy z rýže, brambor, vajec a zeleniny. Cena jídla také stoupá s nadmořskou výškou a nedostupností terénu. V nadmořských výškách nad 4.000 m n. m. koupíte špagety se sýrem a kečupem za 400 Rs, vaječné rizoto za 300 Rs, těstoviny s vejcem za 350 Rs či vařené brambory za 250 Rs. Specialitou je i steak z jaka, který zakoupíte například ve vesnici Namche Bazaar.

Krajina Himalájí 

Nepál leží v jižní Asii a sousedí na jihu s Indií a na severu s Čínou (Tibetem). Jeho severní hranici vytyčují Himaláje, v nichž se nachází nejvyšší hora světa Mt. Everest a dalších sedm nepálských osmitisícovek. Země je proto vyhledávaná především nadšenci vysokých hor a krásných himálajských scenerií.

Toto majestátní pohoří spolu s obrovskými údolími obklopenými nejvyššími horami světa jsou lákadly, kterým jen málokdo odolá. Pro každého milovníka přírody a zaníceného turistu je Nepál zemí zaslíbenou.

Průvodce pro tebe napsal Marek Adamech
Víza
Vízum za 25 $
Turistická víza na 15 nebo 30 dní získáš po příletu na letišti.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
jaro a podzim
Ideální pro treky do hor. V létě deště, v zimě přívaly sněhu.
Více o počasí
Letenky od
18 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 10x do roka a ušetříš cca 38 %.
Akční nabídky
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu