Krajina Himalájí 

Nepál leží v jižní Asii a sousedí na jihu s Indií a na severu s Čínou (Tibetem). Jeho severní hranici vytyčují Himaláje, v nichž se nachází nejvyšší hora světa Mt. Everest a dalších sedm nepálských osmitisícovek. Země je proto vyhledávaná především nadšenci vysokých hor a krásných himálajských scenerií.

Toto majestátní pohoří spolu s obrovskými údolími obklopenými nejvyššími horami světa jsou lákadly, kterým jen málokdo odolá. Pro každého milovníka přírody a zaníceného turistu je Nepál zemí zaslíbenou.

Průvodce pro tebe napsal Marek Adamech
Víza
Vízum za 25 $
Turistická víza na 15 nebo 30 dní získáš po příletu na letišti.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
jaro a podzim
Ideální pro treky do hor. V létě deště, v zimě přívaly sněhu.
Více o počasí
Letenky od
18 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 10x do roka a ušetříš cca 38 %.
Akční nabídky

Praktické tipy do Nepálu

Co vidět a navštívit v Nepálu

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a seznam se s nejzajímavějšími místy v Nepálu

Zavřít boční panel

Sarangkot

Místo s panoramatickým dechberoucím výhledem na obrovské hory v okolí Annapurny. Z tohoto místa se můžete kochat na 8.167 m vysoký Dhaulagiri, téměř sedm tisíc metrů vysokou posvátnou horu Machhapuchhare či Annapurna II (7.937 m).

Vesnice Sarangkot se nachází hned pod vrcholem vyhlídkového bodu, na nějž vede strmý chodník a zdoláte ho asi za 15 minut. Sem se dostanete z Pokhary taxíkem za 500–1.000 Rs nebo si můžete udělat 2–3 hodinový trek od jezera Phewa.

Zavřít boční panel

Pokhara

Jedno z center outdoorových aktivit v Nepálu bude ideálním výchozím bodem pro treky po Himáláji nebo adrenalinovým sportům.

Průvodce městem Pokhara

Zavřít boční panel

Káthmándú

Než se vydáte na trek do hor, zdržte se na pár dní i v hlavním městě Káthmándú. Doporučujeme:

Thamel – tato čtvrť v Káthmándú bude pravděpodobně první místo, které po příchodu do Nepálu navštívíte. Směs trekingových obchodů s falzifikáty světových značek, suvenýrové obchody na každém kroku, cestovní kanceláře a neuvěřitelné množství hotelů a restaurací v úzkých ulička města. To je Thamel.

Swayambhunath (Opičí chrám) – přes 1.500 let stará stúpa Swayambhunath s dalšími chrámy vypínajícími se na kopci patří mezi největší dominanty v Kathmandském údolí. Leží jen asi 2 km od Thamelu a je dostupná i na pěší vzdálenost z centra. Na vrcholu kopce se nachází množství malých chrámů a prodavačů suvenýrů. Po vyšlapání množství schodů uvidíte výhled na celé město.

Swayambhunath

Boudhananth – na východním konci Káthmándú, 2 km severně od mezinárodního letiště, leží nejsvětější stúpa v Nepálu. Patří mezi největší na světě a sousedí s buddhistickými chrámy. Od nepaměti to bylo oblíbené modlitební místo tibetských obchodníků. Ve větru zde třepotaly tisíce barevných modlitebních praporků. Toto místo je také zapsáno do Seznamu světového dědictví UNSECO. Dubnové zemětřesení v roce 2015 zde zanechalo velké škody. Hlavní věž stúpy vysoká 36 metrů byla zničena a momentálně probíhají opravné práce.

Kathmandu Durbar Square – náboženské a historické centrum města, jedno ze tří královských měst je zpoplatněno 1.000 rupiemi za vstup. Nachází se v něm několik budov s tradiční nepálskou architekturou a historií. Většina památek však bylo dubnovým zemětřesením v roce 2015 zničeno.

Průvodce městem Káthmándú

Zavřít boční panel

Jezero Phewa

Jedno z nejkrásnějších jezer v Nepálu nacházející se v Pokhaře asi 200 km od Káthmándú. Jezero je obklopeno lesem plným opic s panoramatem zasněžených vrcholků Himálají.

Jejich odraz na ranní hladině vody patří mezi nejkrásnější zážitky.

Počasí a sezóny v Nepálu

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Nepál
Hodnoty pro nadmořské výšky kolem 2.000 metrů

2 °C

4 °C

8 °C

15 °C

22 °C

24 °C

24 °C

24 °C

23 °C

18 °C

10 °C

4 °C

Počasí

Nepál má typické monzunové klimatické podmínky se dvěma základními ročními obdobími. Sucho od října do května a monzuny od července do září. Teploty v hlavním městě v letních měsících běžně dosahují 30 ° C a zřídka klesnou pod 10 ° C. Sníh je v údolí Káthmándú velmi vzácný. Nepál leží o 1.500 km jižněji než Alpy a z tohoto důvodu se sněhová pokrývka nachází v mnohem vyšších výškách, než je běžné v Evropě.

Sezóny a kdy vyrazit

Nejlepší období k návštěvě země, speciálně pro absolvování treků, je čas od března do poloviny května a od září do poloviny listopadu.

Zimy, v období od ledna do března, jsou velmi studené a sníh může ztížit trekování v polohách vyšších než 4.000–4.500 m n. m. V Káthmándú teploty často klesají na nulu. Zimní období je však na druhou stranu charakteristické krásnými slunečnými dny a zkušenější trekeři volí často právě toto období. Na trecích bývá mnohem méně lidí a stálost počasí přináší dobrou viditelnost a nádherné výhledy.

Léta, v období od června do začátku září, jsou na druhou stranu velmi vlhké a vrcholy hor jsou často zahaleny mraky. Deště jsou obvykle lehčí v horách než v Káthmándú, kde monzuny většinou sestávají z několikahodinových dešťů každé dva až tři dny. Turisticky nejméně vyhledávaná sezóna má za následek menší ceny za zboží a služby.

Období od poloviny září do listopadu představují nejpopulárnější měsíce pro treking v Nepálu. Během těchto měsíců jsou nejvyšší šance na jasnou oblohu a nádherné výhledy na hory. Noci jsou obvykle v horách chladné, ale ostré slunce během dne vyšplhá nad teplotu 20 °C (5 °C v noci mezi 3.000 m–4.500 m n.m.). Ve vyšších polohách se teplota přes den pohybuje mezi 15 °C–20 °C a -10 °C přes noc. Rána jsou obvykle jasná, mraky se tvoří odpoledne a opět zmizí v noci, aby poskytly nádherný výhled na hvězdy.

Březen a duben jsou také dobré měsíce pro návštěvu Nepálu a treking v horách. Obloha je o něco více prašná, ale obvykle poskytuje dobrý výhled na hory. Kvetoucí rododendrony zaplavují krajinu červenou barvou. Květen rovněž patří mezi vhodné měsíce na trek, avšak v nižších nadmorských výškach na jihu krajiny může být poměrně teplo (40 °C) se stále větší šancí na déšť. Teplota během těchto měsíců může dosáhnout v Káthmandú až 30 °C. 

Skvělé akce do Nepálu

ušetříš až 23%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 29%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 27%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 27%
Akce starší 2 týdnů
24 starších akcí
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu