Nepál
Nepál

Peníze a ceny v Nepálu

Nepálská rupie

Oficiálním platidlem v Nepálu je nepálská rupie (NPR, Rs). Jedna rupie se dělí na 100 pais, i když kovové mince se prakticky nepoužívají (1 rupie ma hodnotu jen přibližně 0,009 USD).

Nejpoužívanější bankovky jsou ty s hodnotou 1.000, 500, 100, 50 a 20 rupií. Bankovka s nejvyšší hodnotou je 1.000 rupií, což v závislosti na kurzu představuje jen přibližně 8–9 €. V Nepálu je kromě místní měny často využíván americký dolar a zaplatíte s ním nejen za víza, ale i za většinu zboží a služeb.

V horách je vyžadována platba rupiemi. Nepálská rupie, která je vázána na indické rupie, zažila v polovině prosince 2015 nejhorší propad od roku 2013 a směnný kurz dosáhl 107,24 Rs za 1 USD. Oficiálně je zakázán dovoz a vývoz nepálské měny, obecně se však nic nestane, pokud si s sebou na památku vezmete několik nepálských bankovek.

Směnárny a platba kartou

Eura nebo dolary můžete po příletu směnit přímo na letišti či v jakékoli bance a směnárně, kterých je v centru Káthmándú nepočítaně. Při převodu rupií se většinou počítá 1 dolar na 100 rupií.

Výběry kartou z bankomatu je možné provést ve všech větších městech, nejvýše položený bankomat se nachází v osadě Namche Bazaar (3.440 m n. m.) v oblasti Everestu. Většina bankomatů má limit na výběr 20.000 rupií.

Kolik co stojí

Obecně je Nepál, tak jako většina asijských zemí, levnou destinací. Ceny některých položek jsou polovičně ve srovnání s našimi cenami. Platí, že čím do vyšší nadmořské výšky jdete, tím vyšší ceny jsou. Vždy se snažte smlouvat o cenách. Téměř vždy se vám podaří srazit cenu alespoň o třetinu, ne-li i o polovinu. Buďte asertivní a nenechte se nachytat první cenou, kterou vám nabídnou.

V Káthmándú zaplatíte za hlavní jídlo od 200–300 rupií (Rs), taxi z letiště do centra od 500 rupií, za vstup do Durbar Square 1.000 rupií (zvýšený poplatek po zemětřesení v roce 2015), pohlednice stojí 15 rupií, známka 50 rupií, 1 l čisté vody 20 rupií, půllitr piva 350 rupií. Dobré ubytování i se snídaní seženete během sezóny od 1.000 Rs za noc. Přeprava do 200 km vzdálené Pokhary, která trvá z Káthmándú 7 h, stojí místním autobusem 500–600 rupií, turistickým autobusem 800–2.500 rupií.

Pokud se chystáte na trek, tak velkou část výbavy zakoupíte v centru Káthmándú – v Thamel za třetinové ceny jako na Slovensku. Flís a powerstretch, jedno i druhé je v Nepálu levné. Velmi levné. Seženete tam kompletní trekingovou výbavu, například mikinu z tkaniny ekvivalentní polartecu za 500 Rs, velmi teplé flísové rukavice za 1.000 Rs, powerstretchové kalhoty, které u nás stojí kolem 70–100 €, za ekvivalent 10 €. Bund s Gore-Tex najdete v celém Nepálu na tuny.

V žádném případě nečekejte skutečný Gore-Tex, ale pouze podobně vypadající tkaninu. Technologie výroby je (někdy) velmi blízká skutečnému Gore-Texu, ale jeho vlastnosti zcela nedosahuje. Určitě vám taková bunda nepromokne, ale prodyšnost bude horší. Běžného oblečení typu turistických kalhot s odepínatelným spodním dílem i bez něj, šátků, batohů, softshellových bund i kalhot jsou po celém Thamelu také na tuny.

Situace v horách je o něco horší. Hlavní jídlo koupíte nad 3.000 metrů od 400 Rs, národní jídlo dhal Bhaat od 350 Rs (od 4.500 m za 600 Rs). Litr vody vás klidně může stát i 400 Rs. V horách se platí za všechno – hodina nabíjení stojí 100–400 Rs, sprcha od 300 Rs. Ubytování je i v horách velmi levné, téměř symbolické (100–300 Rs /noc), vynahrazuje se to však na přemrštěné ceně za jídlo.

Spropitné a smlouvání

Spropitné (cca 10 % z ceny) je většinou zahrnuto již v ceně účtu, který vám v restauraci ve větších městech donesou. Je třeba s tím počítat. Spropitné se nechává i Šerpům a nosičům v horách.

Smlouvání je téměř nutností a říká se, že akceptováním první ceny prodávajícího urazíte. Snažte se udělat si přehled, co kolik může stát a určitě si hranici, nad níž nepůjdete. Někdy se vám nepodaří usmlouvat cenu ani o 10 %, jindy skončíte na třetině původní hodnoty. Častokrát nemá cenu hádat se o 50 rupií – domácím to pomůže a pro vás ty necelých 50 eurocentů (12 Kč) i tak nemá velkou hodnotu.

Jak ušetřit

Ušetřit se dá nejvíce již zmíněným smlouváním cen a nenachytáním se na první nabídnutou cenu. Místní prodejci se snaží využít nevědomosti turistů a často nadhazovat ceny, za něž byste danou věc v Evropě možná i koupili, ale v Nepálu představuje několikanásobek reálné hodnoty.

V stravování se dá nejvíce ušetřit, pokud nebudete jíst v restauracích, které nabízí převážně západní kuchyni, ale budete navštěvovat podniky s domácí stravou, případně pouliční streetfoody a stánky s občerstvením. Jisté diskriminaci se však nevyhnete, a jako turista budete mít automaticky vyšší ceny než domácí Nepálec.

Pokud se dostanete mimo centra, zaručeně klesnou i ceny všeho. Při výběru ubytování v horách volte jednodušší autentičtější lodžie před okázalými resorty určenými bohatším turistům.

Denní rozpočet

Nízkorozpočtový cestovatel, tzv. backpacker, cestuje tak, aby za co nejmenší rozpočet viděl a zažil co nejvíce. Ubytuje se proto v hostelu nebo levném hotelu za 5–7 € na noc, stravovat se bude výhradně domácí stravou od pouličních prodejců nebo si navaří sám. Během dne spotřebuje 3–4 l vody. Přepravovat se bude pěšky nebo pomocí rikši. Nejnižší denní náklady proto dosahují 15–20 €.

Při zlaté střední cestě si cestovatel dopřeje trochu více luxusu. Ubytuje se ve slušném hotelu se snídaní s tarifem přibližně 12–15 € za noc, během dne si kromě domácího jídla dopřeje i něco ze západní kuchyně a přepravovat se bude taxíkem. Denní náklady takového cestovatele budou 20–30 €.

Cestování za luxusem může stát cestovatele tolik co v evropských luxusních destinacích. Takový cestovatel si najde nejluxusnější hotel v Káthmándú za 150 € na noc, stravovat se bude v top restauracích a přepravovat autem s hotelovým šoférem. Takový cestovatel může utratit za den i několik stovek eur.

Chystáš se do Nepálu?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

2 komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.