Cestování Covid-19

Nepálská letiště jsou uzavřena a hranice taktéž. Vstup cizincům za účelem turistiky není povolen. Aktuální datum znovuotevření je stanoveno na 1. září, je ovšem pravděpodobné, že se opět bude posouvat. Aktuality na webu MZV.

Nepálská rupie

Oficiálním platidlem v Nepálu je nepálská rupie (NPR, Rs). Jedna rupie se dělí na 100 pais, i když kovové mince se prakticky nepoužívají (1 rupie ma hodnotu jen přibližně 0,009 USD).

Nejpoužívanější bankovky jsou ty s hodnotou 1.000, 500, 100, 50 a 20 rupií. Bankovka s nejvyšší hodnotou je 1.000 rupií, což v závislosti na kurzu představuje jen přibližně 8–9 €. V Nepálu je kromě místní měny často využíván americký dolar a zaplatíte s ním nejen za víza, ale i za většinu zboží a služeb.

V horách je vyžadována platba rupiemi. Nepálská rupie, která je vázána na indické rupie, zažila v polovině prosince 2015 nejhorší propad od roku 2013 a směnný kurz dosáhl 107,24 Rs za 1 USD. Oficiálně je zakázán dovoz a vývoz nepálské měny, obecně se však nic nestane, pokud si s sebou na památku vezmete několik nepálských bankovek.

Směnárny a platba kartou

Eura nebo dolary můžete po příletu směnit přímo na letišti či v jakékoli bance a směnárně, kterých je v centru Káthmándú nepočítaně. Při převodu rupií se většinou počítá 1 dolar na 100 rupií.

Výběry kartou z bankomatu je možné provést ve všech větších městech, nejvýše položený bankomat se nachází v osadě Namche Bazaar (3.440 m n. m.) v oblasti Everestu. Většina bankomatů má limit na výběr 20.000 rupií.

Kolik co stojí

Obecně je Nepál, tak jako většina asijských zemí, levnou destinací. Ceny některých položek jsou polovičně ve srovnání s našimi cenami. Platí, že čím do vyšší nadmořské výšky jdete, tím vyšší ceny jsou. Vždy se snažte smlouvat o cenách. Téměř vždy se vám podaří srazit cenu alespoň o třetinu, ne-li i o polovinu. Buďte asertivní a nenechte se nachytat první cenou, kterou vám nabídnou.

V Káthmándú zaplatíte za hlavní jídlo od 200–300 rupií (Rs), taxi z letiště do centra od 500 rupií, za vstup do Durbar Square 1.000 rupií (zvýšený poplatek po zemětřesení v roce 2015), pohlednice stojí 15 rupií, známka 50 rupií, 1 l čisté vody 20 rupií, půllitr piva 350 rupií. Dobré ubytování i se snídaní seženete během sezóny od 1.000 Rs za noc. Přeprava do 200 km vzdálené Pokhary, která trvá z Káthmándú 7 h, stojí místním autobusem 500–600 rupií, turistickým autobusem 800–2.500 rupií.

Pokud se chystáte na trek, tak velkou část výbavy zakoupíte v centru Káthmándú – v Thamel za třetinové ceny jako na Slovensku. Flís a powerstretch, jedno i druhé je v Nepálu levné. Velmi levné. Seženete tam kompletní trekingovou výbavu, například mikinu z tkaniny ekvivalentní polartecu za 500 Rs, velmi teplé flísové rukavice za 1.000 Rs, powerstretchové kalhoty, které u nás stojí kolem 70–100 €, za ekvivalent 10 €. Bund s Gore-Tex najdete v celém Nepálu na tuny.

V žádném případě nečekejte skutečný Gore-Tex, ale pouze podobně vypadající tkaninu. Technologie výroby je (někdy) velmi blízká skutečnému Gore-Texu, ale jeho vlastnosti zcela nedosahuje. Určitě vám taková bunda nepromokne, ale prodyšnost bude horší. Běžného oblečení typu turistických kalhot s odepínatelným spodním dílem i bez něj, šátků, batohů, softshellových bund i kalhot jsou po celém Thamelu také na tuny.

Situace v horách je o něco horší. Hlavní jídlo koupíte nad 3.000 metrů od 400 Rs, národní jídlo dhal Bhaat od 350 Rs (od 4.500 m za 600 Rs). Litr vody vás klidně může stát i 400 Rs. V horách se platí za všechno – hodina nabíjení stojí 100–400 Rs, sprcha od 300 Rs. Ubytování je i v horách velmi levné, téměř symbolické (100–300 Rs /noc), vynahrazuje se to však na přemrštěné ceně za jídlo.

Spropitné a smlouvání

Spropitné (cca 10 % z ceny) je většinou zahrnuto již v ceně účtu, který vám v restauraci ve větších městech donesou. Je třeba s tím počítat. Spropitné se nechává i Šerpům a nosičům v horách.

Smlouvání je téměř nutností a říká se, že akceptováním první ceny prodávajícího urazíte. Snažte se udělat si přehled, co kolik může stát a určitě si hranici, nad níž nepůjdete. Někdy se vám nepodaří usmlouvat cenu ani o 10 %, jindy skončíte na třetině původní hodnoty. Častokrát nemá cenu hádat se o 50 rupií – domácím to pomůže a pro vás ty necelých 50 eurocentů (12 Kč) i tak nemá velkou hodnotu.

Jak ušetřit

Ušetřit se dá nejvíce již zmíněným smlouváním cen a nenachytáním se na první nabídnutou cenu. Místní prodejci se snaží využít nevědomosti turistů a často nadhazovat ceny, za něž byste danou věc v Evropě možná i koupili, ale v Nepálu představuje několikanásobek reálné hodnoty.

V stravování se dá nejvíce ušetřit, pokud nebudete jíst v restauracích, které nabízí převážně západní kuchyni, ale budete navštěvovat podniky s domácí stravou, případně pouliční streetfoody a stánky s občerstvením. Jisté diskriminaci se však nevyhnete, a jako turista budete mít automaticky vyšší ceny než domácí Nepálec.

Pokud se dostanete mimo centra, zaručeně klesnou i ceny všeho. Při výběru ubytování v horách volte jednodušší autentičtější lodžie před okázalými resorty určenými bohatším turistům.

Denní rozpočet

Nízkorozpočtový cestovatel, tzv. backpacker, cestuje tak, aby za co nejmenší rozpočet viděl a zažil co nejvíce. Ubytuje se proto v hostelu nebo levném hotelu za 5–7 € na noc, stravovat se bude výhradně domácí stravou od pouličních prodejců nebo si navaří sám. Během dne spotřebuje 3–4 l vody. Přepravovat se bude pěšky nebo pomocí rikši. Nejnižší denní náklady proto dosahují 15–20 €.

Při zlaté střední cestě si cestovatel dopřeje trochu více luxusu. Ubytuje se ve slušném hotelu se snídaní s tarifem přibližně 12–15 € za noc, během dne si kromě domácího jídla dopřeje i něco ze západní kuchyně a přepravovat se bude taxíkem. Denní náklady takového cestovatele budou 20–30 €.

Cestování za luxusem může stát cestovatele tolik co v evropských luxusních destinacích. Takový cestovatel si najde nejluxusnější hotel v Káthmándú za 150 € na noc, stravovat se bude v top restauracích a přepravovat autem s hotelovým šoférem. Takový cestovatel může utratit za den i několik stovek eur.

2 komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Je v Nepálu povinnost si pronajmout průvodce?? děkuji za odpověď t.kempny

před 5 měs
Avatar uživatele
mirjur

Jen na vybrané treky a výstupy. Jinak je to běžná turistika s případným poplatkem za vstup.

Přidat odpověď
před 5 měs
Avatar uživatele
Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před měs
Navrhni úpravu