Nepál
Nepál

Počasí v Nepálu a kdy sem jet

Počasí v Nepálu

Nepál má typické monzunové klimatické podmínky se dvěma základními ročními obdobími. Sucho od října do května a monzuny od července do září. Teploty v hlavním městě v letních měsících běžně dosahují 30 ° C a zřídka klesnou pod 10 ° C. Sníh je v údolí Káthmándú velmi vzácný. Nepál leží o 1.500 km jižněji než Alpy a z tohoto důvodu se sněhová pokrývka nachází v mnohem vyšších výškách, než je běžné v Evropě.

Tabulka teplot během roku

Nepál - Hodnoty pro nadmořské výšky kolem 2.000 metrů

Měsíc
Počasí
Vzduch
leden
sníh
2 °C
únor
jasno
4 °C
březen
jasno
8 °C
duben
polojasno
15 °C
květen
polojasno
22 °C
červen
přeháňky
24 °C
červenec
déšť
24 °C
srpen
déšť
24 °C
září
přeháňky
23 °C
říjen
jasno
18 °C
listopad
jasno
10 °C
prosinec
sníh
4 °C

Kdy jet do Nepálu

Nejlepší období k návštěvě země, speciálně pro absolvování treků, je čas od března do poloviny května a od září do poloviny listopadu.

Zimy, v období od ledna do března, jsou velmi studené a sníh může ztížit trekování v polohách vyšších než 4.000–4.500 m n. m. V Káthmándú teploty často klesají na nulu. Zimní období je však na druhou stranu charakteristické krásnými slunečnými dny a zkušenější trekeři volí často právě toto období. Na trecích bývá mnohem méně lidí a stálost počasí přináší dobrou viditelnost a nádherné výhledy.

Léta, v období od června do začátku září, jsou na druhou stranu velmi vlhké a vrcholy hor jsou často zahaleny mraky. Deště jsou obvykle lehčí v horách než v Káthmándú, kde monzuny většinou sestávají z několikahodinových dešťů každé dva až tři dny. Turisticky nejméně vyhledávaná sezóna má za následek menší ceny za zboží a služby.

Období od poloviny září do listopadu představují nejpopulárnější měsíce pro treking v Nepálu. Během těchto měsíců jsou nejvyšší šance na jasnou oblohu a nádherné výhledy na hory. Noci jsou obvykle v horách chladné, ale ostré slunce během dne vyšplhá nad teplotu 20 °C (5 °C v noci mezi 3.000 m–4.500 m n.m.). Ve vyšších polohách se teplota přes den pohybuje mezi 15 °C–20 °C a -10 °C přes noc. Rána jsou obvykle jasná, mraky se tvoří odpoledne a opět zmizí v noci, aby poskytly nádherný výhled na hvězdy.

Březen a duben jsou také dobré měsíce pro návštěvu Nepálu a treking v horách. Obloha je o něco více prašná, ale obvykle poskytuje dobrý výhled na hory. Kvetoucí rododendrony zaplavují krajinu červenou barvou. Květen rovněž patří mezi vhodné měsíce na trek, avšak v nižších nadmorských výškach na jihu krajiny může být poměrně teplo (40 °C) se stále větší šancí na déšť. Teplota během těchto měsíců může dosáhnout v Káthmandú až 30 °C. 

Chystáš se do Nepálu?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 21. 09. 2022
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.