Zavřít boční panel

Doprava v Káthmándú

Jak se dostat do Káthmándú

Z Evropy

Přímé spojení odnikud z Evropy do Nepálu nelétá, vždy vás tak čeká přestup v Asii, nejčastěji v Istanbulu, Dubaji nebo Dauhá. Letenky bývají velmi drahé - jejich průměrná výše se během celého roku pohybuje kolem 17 až 18.000 Kč. 

Obvykle nejpohodlnější spojení zajistí Turkish Airlines s jedním kratším či delším přestupem v Istanbulu, a to z Prahy, Vídně, Košic, Budapešti i všech německých letišť. 

Nejdražší nabídky mívají Emirates a Qatar Airways, naopak nejlevněji se do Káthmándú dostanete s low-cost aerolinkou Flydubai z Prahy či Bratislavy s jedním přestupem v Dubaji. V akcích jejich ceny padají i pod 13.000 Kč.

Jediné mezinárodní letiště v Nepálu je Tribhuvan poblíž Káthmándú.

Po Nepálu

Nepálské silnice jsou nekvalitní a především přetížené. Jen do 200 km vzdálené Pokhary, kam vede nejdůležitější nepálská silnice, cesta trvá klidně 8 hodin... Z toho důvodu je nejideálnější dopravou z Káthmándú po Nepálu letadlo. Vnitrostátní lety jsou uskutečňovány vícero leteckými společnostmi. Státní přepravce Nepal Airlines létá do 25 vnitrostátních destinací. Dalšími společnostmi jsou Yeti Airlines, Goma Air nebo Tara Air.

S těmito společnostmi doletíte do mnohých měst po celé zemi včetně Pokhary a Lukly. Letenky kupujte nejlépe online v předstihu na webových stránkách jednotlivých aerolinek, počítejte však s vysokými cenami. Například zpáteční letenka z Káthmándú do Lukly vyjde na cca 320 USD.

Jak cestovat po Káthmándú

V Nepálu se jezdí vlevo a člověk má pocit, že tu neplatí žádná pravidla. Přednost má ten, kdo první vjíždí do křižovatky. Každé auto řítící se do zatáčky při změně směru nebo při přiblížení se k davu nahlas troubí a tím dává najevo, aby všichni uhnuli nebo se vyhnuli. Chodec tu nemá přednost ani na přechodu pro chodce.

Auto/rikša

Pronájem auta se doporučuje hlavně zkušenějším řidičům, kteří se nebojí řídit i v husté a chaotické dopravě. Mnoho asfaltových silnic nečekejte, často na silnici potkáte i jízdní kola a skútry. Spolu s rikšami nahrazují veřejnou dopravu. Žádné autobusy MHD tu opravdu nehledejte. Rikša je cyklistický dopravní prostředek na třech kolech poháněný pedály řidiče, který dokáže vézt až dvě osoby. Pasažéři sedí za řidičem v improvizovaném kočáře. Jedná se o velmi levný a vzhledem k úzkým uličkám města i efektivní a rychlý dopravní prostředek. Tzv. rikšáka najdete kdekoliv na ulici, jak čeká na svého dalšího klienta.

Taxi

Taxíků jezdí v Káthmandu velké množství. Už při příletu se na vás nalepí houfy taxikářů. Je třeba vyjednávat a cenu si dohodnout před nástupem. Taxametry prakticky neexistují. Cenu z letiště do turistické části hlavního města – Thamel se snažte usmlouvat na přibližně 600 Rs. Nejčastěji potkáte malá bílá autíčka menší snad i než Fiat 500.

Co tady objevíš?

Nepálské hlavní město Káthmandu leží ve stejnojmenném údolí na úpatí Himalájí a je mekou horolezců a dobrodruhů z celého světa. Leží v nadmořské výšce 1.400 m n. m. mezi čtyřmi vrchy, právě z tohoto místa vyrážejí expedice a trekeři do nejvyššího pohoří na světě. Město, v němž se střetávají dvě světové náboženství – hinduismus a buddhismus – má jedinečnou atmosféru a dokáže toho nabídnout velmi mnoho.

Průvodce pro tebe napsal Marek Adamech
Připrav se na
3-4 dny
Ideální délka pobytu, abyste stihli prozkoumat město a blízké okolí.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Březen–květen a září–listopad
Nejlepší období pro návštěvu je doba mimo monzunové období
Více o počasí
Letenky od
18 000 Kč
Standardní cena letenky ze střední Evropy, akce pod 14 000 Kč se objeví 1x ročně.
Akční nabídky
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 5 měs
Navrhni úpravu