Co tady objevíš?

Nepálské hlavní město Káthmandu leží ve stejnojmenném údolí na úpatí Himalájí a je mekou horolezců a dobrodruhů z celého světa. Leží v nadmořské výšce 1.400 m n. m. mezi čtyřmi vrchy, právě z tohoto místa vyrážejí expedice a trekeři do nejvyššího pohoří na světě. Město, v němž se střetávají dvě světové náboženství – hinduismus a buddhismus – má jedinečnou atmosféru a dokáže toho nabídnout velmi mnoho.

Průvodce pro tebe napsal Marek Adamech
Připrav se na
3-4 dny
Ideální délka pobytu, abyste stihli prozkoumat město a blízké okolí.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Březen–květen a září–listopad
Nejlepší období pro návštěvu je doba mimo monzunové období
Více o počasí
Letenky od
18 000 Kč
Standardní cena letenky ze střední Evropy, akce pod 14 000 Kč se objeví 1x ročně.
Akční nabídky
Zavřít boční panel

Thamel

Tato čtvrť v Káthmándú bude pravděpodobně první místo, které pro příjezdu do Nepálu navštívíte. Směs trekingových obchodů s padělky světových značek, suvenýrové obchody na každém kroku, cestovní kanceláře a neuvěřitelné množství hotelů a restaurací v úzkých uličkách města. To je Thamel.

Zavřít boční panel

Swayambhunath

Více než 1.500 let stará stúpa v Swayambhunath s dalšími chrámy vypínajícími se na kopci patří mezi největší dominanty v káthmandském údolí. Leží jen asi 2 km od Thamelu a je dostupná i pěšky z centra. Na vrcholu kopce stojí množství malých chrámů s prodavači suvenýrů. Po vyšlápnutí mnoha schodů se vám ukáže výhled na celé město.

Zavřít boční panel

Boudhanath

Na východním konci Káthmándú, 2 km severně od mezinárodního letiště, leží největší stúpa v Nepálu. Patří mezi největší na světě a sousedí s Buddhistickým chrámem. Od nepaměti se stalo oblíbeným modlitebním místem tibetských obchodníků. Ve větru tu třepotají tisíce barevných modlitebních vlaječek. Toto místo je taktéž zapsané na seznamu UNESCO. Dubnové zemětřesení v roce 2015 zanechalo bohužel velké škody. Hlavní věž stúpy vysoká 36 metrů byla zničena a momentálně se opravuje.

Zavřít boční panel

Durbar Square

Náboženské a historické centrum města, jedno ze třech královských měst zpoplatněné 1.000 rupiemi za vstup. Nachází se v něm několik budov s tradiční nepálskou architekturou a historií. Většina památek však bylo aprílovým zemětřesením v roce 2015 zničeno.

Zavřít boční panel

Pashupatinath

Důležitý hinduistický chrám. K vidění jsou tu opice, kremace a meditační jeskyně. Vstupné činí 1.000 Rp.

Zavřít boční panel

Lanovka Chandragiri

Nedávno otevřená lanovka (2016) jezdí z Thankotu nedaleko Káthmándú až na vrchol kopce Chandragiri ve výšce 2.551 m n. m. dráha je dlouhá 2,5 km a jízda trvá 9 minut. Cena za obousměrnou jízdu stojí 22 dolarů. Na vrcholu se nachází hinduistický chrám Bhaleshwor Mahadev s krásným 360° výhledem na údolí Káthmándú a Himaláje od Annapurny po Everest.

Zavřít boční panel

Národní muzeum Nepálu

Největší muzeum v zemi s mnoha exponáty a uměleckými díly z minulosti. Obsahuje sbírky zbraní z válek 18.–19. století, galerie soch, maleb a mincí. Muzeum se skládá ze tří budov – historická část, kulturní část a filatelistická část a nachází se kousek od stúpy Swayambhunath.

Počasí a sezóny v Káthmándú

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Káthmándú
Teploty během roku

19 °C

21 °C

25 °C

28 °C

28 °C

29 °C

28 °C

28 °C

28 °C

28 °C

23 °C

20 °C

Počasí

Káthmándú na rozdíl od nepálských horských oblastí leží v relativně teplém pásmu, teplota sice může na několik dní v zimě klesnout i pod nulu, ale průměrná teplota se od března do listopadu pohybuje nad 25 °C, přičemž může ve dne vyskočit i nad 30 °C. v době monzunové sezóny (od června do září) se vyskytují srážky až dvacetkrát do měsíce a navzdory teplu není návštěva v tomto období příliš ideální. Průměrná vlhkost se šplhá až ke 75 %.

Sezóny a kdy vyrazit

Pokud je vaším cílem treking v Himalájích, nejlepší období k návštěvě je od března do poloviny května a od září do poloviny listopadu. Mimo toto období vás budou skrápět neustálé husté a prudké monzunové deště, které můžou trvat i několik hodin v kuse.

Skvělé akce do Káthmándú

ušetříš až 23%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 34%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 29%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 27%
Akce starší 2 týdnů
9 starších akcí
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 5 měs
Navrhni úpravu