Amsterdam

Co dělat v Amsterdamu

V Amsterdamu si přijdou na své snad všechny kategorie cestovatelů, od milovníků umění po pařmeny a vyznavače nespoutané zábavy.  

Procházky podél vodních kanálů 

Jedna z přezdívek Amsterdamu – Benátky severu – nás nenechá na pochybách, co je místním hlavním lákadlem. Na 100 km vodních kanálů (v holandštině se jim říká „grachty“) a přes 1.500 mostů protíná střed města a vytváří příjemná místa k procházkám či posezením s pozorováním líně plynoucího života na vodě. 

Celý systém kanálů vznikl v 17. století jako součást rozvoje města, které trpělo masovým přílivem nových lidí. Hernegracht, Keizersgracht a Prinsengracht je trojice hlavních kanálů obepínajících centrum Amsterdamu ve tvaru „podkovy“, gracht Singel tento půlkruh uzavírá a původně sloužil jako obranný. Z této čtveřice hlavních „grachtů“ pak různými směry vychází desítky dalších menších kanálů dotvářejících unikátní atmosféru města. 

Plavby po vodních kanálech lodí i na šlapadle 

Procházky podél kanálů jsou příjemné, ale nic nepřekoná plavba na lodi, z níž uvidíte Amsterdam úplně z jiného úhlu pohledu. Ve městě funguje několik společností pořádajících plavby vyplouvajících ze 14 různých míst. Všechny nabídky můžete srovnat na oficiálním turistickém webu iamsterdam.com, kde můžete i zakoupit jízdenku. Za hodinovou plavbu vždy zaplatíte 16 EUR, resp. 8 EUR pro děti do 13 let.  

Pokud máte radši romantičtější prostředí bez dalších turistů, není nic jednoduššího než si na mnoha místech půjčit šlapadlo nebo malou motorovou loďku a vyrazit po grachtech sami. Půjčení motorové loďky na 3 hodiny vyjde na částku kolem 80 EUR, šlapadla se půjčují většinou na hodinu a půl za 15 EUR

Amsterdamská muzea a galerie 

I když Amsterdam patří spíše k menším městům, najdete zde desítky muzeí a galerií, z nichž některé patří ke světoznámým klenotům. Můžeme jmenovat především Van Goghovo muzeum, rodný dům a muzeum Rembrandta, národní muzeum „Rijksmuseum“ nebo třeba dům, v němž část života strávila Anne Franková.  

Zajímáte-li se o umění, literaturu nebo vás třeba zaujmou muzea lehkých drog či sexu, v Amsterdamu si jen jejich návštěvami vystačíte na několik dní.  

Nejvýznamnější muzea vyznačujeme v mapě míst „Co navštívit“, ucelený seznam všech muzeí najdete na webu iamsterdam.com

Na kole po Amsterdamu 

Amsterdam je hlavní město kol a cyklistiky. Že je toto tvrzení správné, zjistíte hned jak vystoupíte na nádraží, před nímž je místo klasického parkoviště P+R pro auta ohromné „pépluserko“ pro kola. V Amsterdamu se pohybují tisíce a desetitisíce kol, místní na nich jezdí do práce, za zábavou i na výlety. Na každé ulici se nachází speciální cyklostezky nebo alespoň cyklopruhy a rovinatá topografie celého Nizozemí jízdu ještě více usnadňuje.  

Nechte se zlákat i vy, asimilujte se do místního koloritu a jezděte na kole také! Možností je hned několik od stále oblíbenějšího sdílení kol přes různé aplikace, které vyjde výhodně pokud chcete na kole jet jen příležitostně z bodu A do bodu B, po klasické půjčovny, kam zamiřte při vícedenním půjčení. 

Detaily, ceny i odkazy na půjčovny najdete v sekci „Doprava po Amsterdamu“. 

Svérázná architektura 

Každé město má svoji unikátní architektonickou podobu. Praha je „stověžatá“, Paříž je domovem secese, New York zase mrakodrapů. Amsterdamu vtiskly tvář rozkošné pitoreskní a hlavně nesmírně křivé domky, které jsou rozesety po celém městě. V centru vlastně ani na jiný druh staveb nenarazíte.  

Domy ze 17. století vypadají už na první pohled roztodivně. Někdy se doslova opírají jeden o druhý a celé bloky často tvoří neoddělitelný celek. Jindy je křivost podtržená ne zrovna strojově přesně vypracovanými okny či dveřmi a často se celé domy „naklánějí dopředu“. Čistě z praktického hlediska. Většina domů je velmi úzká a prostoru není mnoho ani uvnitř, veškerý nábytek do vyšších pater se tak stěhoval (a dodnes stěhuje) po kladkách. Aby nedocházelo k poškozování fasád, budovy jsou zkrátka trochu zešikmené. 

Návštěva Coffeeshopů 

Legendární coffeeshopy, jichž je plné Nizozemí, vyhledávají návštěvníci z celého světa. Ne snad proto, že by v coffeeshopu dostali výbornou kávu, ale proto, že se zde legálně prodávají lehké drogy, především marihuana a hašiš. V Amsterdamu na coffeeshopy a charakteristickou těžkou vůni „trávy“ narazíte opravdu na každém rohu a pokud chcete okusit, jaké účinky marihuana vlastně má, právě tady máte příležitost. 

Ceny se velmi různí, v průměru ale za gram marihuany či hašiše zaplatíte kolem 10 euro. Pamatujte, že najednou můžete koupit maximálně 5 gramů drogy a u sebe nesmíte mít více než 20 gramů. 

Zábava v Red Light District 

Liberální atmosféru Amsterdamu spolu s coffeeshopy pomáhá dotvářet „čtvrť červených luceren“ neboli Red Light District, oficiálním názvem „De Wallen“. V samém srdci města zaplujte do oblasti, kde se v kulisách všudypřítomných sexshopů, prodejen erotických pomůcek i muzeí sexu v desítkách výloh vystavují spoře oděné dámy a slečny všeho věku i vzezření a lákají k pár desítkám minut zábavy.  

Projděte se po ulicích Oudezijds Voorburgwal a Oudezijds Achterburgwal a jen nasávejte místní atmosféru. Nenechte se mýlit, rozhodně se tu nebudete cítit nijak nepatřičně. Ve čtvrti červených luceren najdete i klasické hospody a bary a veřejná prostituce tu není žádným tabu. Oproti jiným městům, kde podobná místa mají punc ilegality a nebezpečného prostředí, Red Light District v Amsterdamu je jen jednou z mnoha běžných čtvrtí, kde nemusíte pociťovat žádné obavy. Ostatně v celém Nizozemí je legální, slečny a dámy odvádějí státu daně a pracují tu jako každý jiný podnikatel.  

A jak to funguje, když se nechcete jen kochat pohledem? Zkrátka a dobře přijdete k výloze, zaťukáte a dohodnete se na ceně (většinou kolem 60 euro za půl hodiny). Pravý život tu začíná až kolem deváté večerní a končí mezi druhou a třetí ráno. 

Výlet do květinového parku Keukenhof 

Nizozemsko je zemí květin a tulipánů především. Není proto úplným překvapením, že právě tady najdete největší květinový park v celé Evropě, jemuž se jednoduše přezdívá „Zahrada Evropy“. Tím parkem je Keukenhof, který leží u městečka Lisse asi 20 km západně od Amsterdamu. Na 32 hektarech je každoročně vysázeno kolem 7 milionů kusů květin 800 různých druhů. 

Otevřený je vždy zhruba 3 měsíce v roce během jara, každý rok se termíny mírně liší.  

Jak se do Keukenhofu dostat, kolik stojí vstupné a co v parku očekávat? Přečtěte si detailní článek „Keukenhof – Zahrada Evropy“

Výlet na pláž v Zandvoortu 

Zamíříte-li do Amsterdamu v parném létě, jistě přijde vhod celodenní výlet k nedalekému Severnímu moři. Na dlouhých, širokých a velmi dobře upravovaných plážích nachytáte trochu bronzu a užijete si pravou atmosféru dovolené. Jediný háček spočívá v tom, že v moři se i v létě vykoupou jen otužilejší jedinci – průměrné červencové teploty vody nepřesáhnou 19 °C. 

Do Zandvoortu se dostanete jednoduše přímými vlaky ze stanic Amsterdam Centraal nebo Sloterdijk během půlhodiny. Přes den jezdí vlaky jednou za 30 minut a jednosměrná jízdenka vyjde na 5,8 EUR + 1 EUR za vystavení kartičky, na niž pak můžete dokupovat další jízdenky.  

V případě, že daný den budete více využívat i dopravu po Amsterdamu nebo se ze Zandvoortu budete chtít vypravit ještě na krátký výlet autobusem do okolních městeček, může se vyplatit koupě celodenní jízdenky „Amsterdam and region Ticket“ za 19,5 EUR

Plane spotting – pozorování letadel 

Na amsterdamském letišti Schiphol se jako ryba ve vodě budou cítit všichni nadšenci do letadel a létání. Místní spotterská komunita je velmi početná a letiště jí vychází vstříc. Přímo v terminálu najdete jednu z největších vyhlídkových letištních teras na světě, kam je navíc vstup zdarma.  

Okolí celého letiště pak protínají desítky kilometrů cyklostezek a pěších chodníků s vybudovanými valy pro lepší výhled. Fotit můžete kdekoli, kdykoli i cokoli a rozhodně je co! Letiště Schiphol je třetí nejrušnější v Evropě se spoustou exotických leteckých společností i typů letadel. 

Chystáš se do Amsterdamu?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.