Co tady objevíš?

Když se řekne Amsterdam, vybaví se vám pravděpodobně hned několik motivů. Romantické vodní kanály protínající celé město, které obklopují křivolaké pitoreskní domky, vytváří kulisy světoznámým muzeím, tulipánovým trhům, tisícům cyklistů, coffeshopům s uvolněnou atmosférou a těžkou marihuanovou vůní a samozřejmě také notoricky známým „výlohám slasti“ ve čtvrti Red Light District.  

Nizozemské hlavní město zkrátka upoutá každého. Milovníky divokých nespoutaných akcí, klidné romantiky i nadšence do architektury, umění nebo sportu. 

Průvodce pro tebe napsal Kryštof Hájek
Připrav se na
3–4 dny
Amsterdam zabaví na víkend, ale klidně i na celý týden.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Celoročně
Jaro a podzim jsou nejkrásnější období, ale městské turistice nebrání žádná doba.
Více o počasí
Letenky od
3 000 Kč
Tolik běžně zaplatíte za letenku na víkend.
Akční nabídky
Zavřít boční panel

Rijksmuseum

Národní a největší nizozemské muzeum najdete v jižní části Amsterdamu a nachází se v něm na 8.000 artefaktů. Od nejvýznamnějších obrazů Rembrandta či Vermeera po sekci, která detailně shrnuje a osvětluje historii Nizozemského království.  

Plánujete-li navštívit výstavu s obrazy Rembrandta a Velázqueze, je třeba se dopředu přes oficiální webové stránky muzea objednat na přesný čas. 

Samotná budova muzea byla otevřena v roce 1885 a stojí na populárním parkovém náměstí Museumsplein, kde si v létě můžete posedět na trávě. Známý nápis „I Amsterdam“, který jste mohli najít právě zde, byl přesunut před letištní budovu. 

Otevírací doba: denně 9–17 hodin 

Vstupné: 19,5 EUR, mládež pod 18 let zdarma 

Zavřít boční panel

Anne Frank Huis

Dům Anny Frankové v sobě skrývá malé muzeum a expozici, která připomíná život židovské dívky Anne Frank i obecně pronásledování Židů nacisty. Právě do Amsterdamu Anne Frank uprchla před nacisty během druhé světové války a v domě číslo 263 na ulici Prinsengracht po dva roky žila.  

Otevírací doba: 9–22 hodin (od dubna do října), resp. 9–19 hodin (od listopadu do března) 

Vstupné: 10,5 EUR; děti od 10 do 17 let 5,5 euro; děti pod 9 let za 0,5 EUR 

Oficiální webové stránky: www.annefrank.org/en/museum/tickets/ 

Zavřít boční panel

Van Gogh Museum

Jeden z nejznámějších a nejuznávanějších světových malířů, Vincent van Gogh, je zároveň pravděpodobně nejslavnější postavou nizozemské historie. Není proto divu, že v Amsterdamu se jeho dílu věnuje celé jedno muzeum, které navíc patří mezi 25 nejnavštěvovanějších muzeí světa.  

Van Goghovo muzeum v současnosti vystavuje více než 200 obrazů a 400 kreseb. 

Otevírací doba: vždy od 9:00, v létě do 18:00, v zimě do 17:00, každý pátek až do 21:00 

Vstupné: 19 EUR, mládež pod 18 let zdarma 

Lístky doporučujeme rezervovat online a využít o něco kratší frontu. 

Oficiální webové stránky: www.vangoghmuseum.nl/en/

Zavřít boční panel

Náměstí Dam

Ačkoli krása Amsterdamu tkví spíš v úzkých uličkách podél kanálů s hustě osázenou zelení, i tady najdete jedno hlavní velké náměstí. Tím je „Dam“ přímo v srdci města, který slouží k setkávání i pořádání kulturních akcí.  

Uprostřed náměstí Dam se tyčí Národní památník se známým Hotelem Krasnapolsky v pozadí. Dominantu náměstí tvoří královský palác a protestantský kostel Nieuwe Klerk z 15. století.  

Královský palác byl postaven v 17. století ve „zlaté éře Nizozemska“ jako městská radnice, později sloužil jako sídlo králů. Dnes jsou jeho interiéry zpřístupněny veřejnosti denně od 10 do 17:00. Cena vstupného činí 10 EUR, pro studenty 9 EUR a je záhodno lístky rezervovat online na oficiálním webu

Zavřít boční panel

Rembrandt House

Zatímco Vincentu Van Goghovi je zasvěcené jedno z nejslavnějších muzeí světa, druhému nejznámějšímu nizozemskému malíři, Rembrandtu van Rijnovi, je zasvěceno o poznání skromnější muzeum. To však najdete v domě, kde Rembrandt žil a tvořil, a kromě jeho sbírek tu najdete i zajímavou výstavu jeho osobních věcí a další informace ze života. 

Otevírací doba: denně 10:00–18:00 

Vstupné: 14 EUR, děti pod 17 let za 5 EUR 

Oficiální informace a možnost koupě vstupenek přes internetwww.rembrandthuis.nl/

Zavřít boční panel

Květinový trh Bloemenmarkt

Milujete vůni a barvy desítek druhů květin? Pak jste v Nizozemsku správně! Vydejte se ke kanálu Singel, kde navštívíte jeden z největších městských květinových trhů na světě. Prim zde pochopitelně hrají tulipány, ale fantazii se meze nekladou a pořídíte tu všechny možné druhy květin. 

Budete-li kupovat cibulky nebo semena ve větších baleních, připravte se, že reálně vám vykvete jen menší procento z nich. Ceny jsou však velmi mírné (za 50 cibulek kolem 3 €), takže případný neúspěch vás zase tolik nemusí mrzet. 

„Tulipánový“ trh je otevřen celoročně každý den od 9:00 do 17:30, v neděli až od 11:30. 

Zavřít boční panel

Red Light District

Známá „čtvrť červených luceren“ je bezesporu jedním ze symbolů Amsterdamu a celého Nizozemí. Křivolaké domky v uličkách vinoucích se podél úzkých kanálů se pyšní výlohami, za nimiž se nabízí spoře oděné dívky a ženy, na každém druhém rohu narazíte na prodejnu či muzeum sexuálních potřeb i coffeeshopy. Vydejte se sem za zábavou nebo jen nasát uvolněnou liberální atmosféru Amsterdamu. Více o této čtvrti popisujeme také v kapitole „Aktivity“. 

Zavřít boční panel

Jordaan

Na západním okraji centra se mezi kanály Singelgracht a Prinsegracht rozprostírá živá čtvrť Jordaan. Původně chudá oblast pro nejnižší pracující vrstvu se v průběhu 20. století postupně proměnila v žádanou a jednu z nejdražších lokalit ve městě. Dnes je čtvrť Jordaan plná hospůdek, restaurací, malých galerií a uměleckých podniků. V Jordaanu vládne po celý den i noc uvolněná atmosféra, kdy můžete s pivem nebo koktejlem v ruce trávit dlouhé letní večery na náplavkách či zahrádkách… 

Zavřít boční panel

Oude Kerk

Přímo uprostřed „vykřičené“ čtvrti Red Light District najdete nejstarší dochovanou stavbu v Amsterdamu, Oude Kerk (neboli Starý kostel) z roku 1213. Původně protestantský chrám v dnešní době funguje jako centrum moderního umění a jako koncertní síň. 

Otevírací doba: 10:00–18:00, v neděli jen 13:00–17:30 

Vstupné: 12 EUR, studenti 7 EUR

Oficiální webové stránky: oudekerk.nl

Zavřít boční panel

Waag

Nejstarší nenáboženskou stavbou v Amsterdamu je bývalá městská brána Waag z 15. století. Stojí na náměstí Nieuwmaarkt a od roku 1970 je národní památkou. 

Zavřít boční panel

Bleší trhy na Waterlooplein

Klasické bleší trhy mají v Beneluxu velkou tradici a nevyhýbají se ani Amsterdamu. Zamiřte na náměstí Waterlooplein a ocitněte se rázem v jiné dimenzi městského života. Na ploše celého náměstí stovky prodejců nabízí nejrůznější předměty od prostého vybavení domácnosti po nejroztodivnější ozdoby a ozdůbky. Trhy jsou otevřené celý rok od pondělí do soboty v časech 9:30–18:00. 

Zavřít boční panel

Bazilika svatého Mikuláše

Každé město má vždy svoji největší katedrálu, tou amsterdamskou je Bazilika svatého Mikuláše (Basiliek van de Heilige Nicolaas), která slouží jako římsko-katolický kostel. Stavba v neobarokním stylu byla dokončena v roce 1887 a její krásu poznáte především v interiéru, jenž je laděn do černo-bílo-zlatých barev. Vstup do baziliky je zdarma a mimo mše je přístupná od 11 do 16 hodin (pondělí–sobota), resp. od 9:45 do 14:00 v neděli.

Zavřít boční panel

ADAM Lookout

Milovníci výhledů a výškových budov zamíří na druhý břeh řeky IJ, kdy se do výšky 80 metrů tyčí moderní budova A’DAM. Na jejím vrcholu pak najdete 360° vyhlídku se skvělým pohledem na centrum, které budete mít hned pod sebou jako na dlani. 

Vyhlídka je otevřena denně od 10:00 do 22:00, poslední vstup probíhá však ve 21:00. 

Základní cena vstupenky činí 12,5 EUR, resp. 6,5 EUR pro dítě od 4 do 12 let. Vybírat můžete navíc z různých prémiových balíčků obsahujících drink či rovnou oběd nebo večeři v restauraci ve vrchní patře. Veškeré druhy vstupenek a další informace najdete na oficiálním webu

Vstupenky kupujte online v případě, že chcete vidět západ slunce nebo na vyhlídku zamíříte o víkendu, kdy se tvoří dlouhé fronty. 

Od hlavního nádraží Centraal sledujte značení „IJ-Zijde“, které vás dovede k trajektu. Jeďte jednu zastávku na přístaviště „Buiksloterweg“, jízda trvá asi 2 minuty a trajekty jezdí do pozdních večerních hodin. Jízda je zdarma. 

Zavřít boční panel

Magere Brug

Magere Brug je nejkrásnější most přes řeku Amstel se zvedací střední částí. Zajímavostí je právě fakt, že okraje mostu jsou pevné a zděné a zdvihá se pouze relativně úzká část vprostřed řeky. Magere Brug byl v současné podobě vybudován v roce 1934. 

Zavřít boční panel

Větrný mlýn De Gooyer

Holandsko je zemí romantických větrných mlýnů, a tak jistě nějaký budete očekávat i v Amsterdamu. Na východě města narazíte rovnou na nejvyšší dřevěný větrný mlýn v celém Nizozemsku s výškou 26,6 metru. Mlýn pochází z roku 1725 a v současné době není možné navštívit přímo jeho interiér, nicméně v přízemí najdete příjemnou restauraci.  

Z centra se k mlýnu dostanete během 15 minut tramvajovými linkami 7 a 19, vystupte v zastávce „Hoogte Kadijk“. 

Zavřít boční panel

Homomonument

Zajímavý památník upozorňující na útisk LGBT komunity byl odhalen v roce 1987 na břehu kanálu Keizersgracht. Skládá se ze 3 růžových trojúhelníků, z nichž jeden vyčnívá nad vodní hladinu. Tvar monumentu (trojúhelník) připomíná označení, které museli členové homosexuální a bisexuální komunity nosit během nacismu viditelně na oblečení.

Zavřít boční panel

Vondelpark

Odpočinout od shonu města a rušných přeplněných uliček si nejsnáze můžete v „amsterdamském Central Parku“, kterým je Vondelpark. Rozkládá se na ploše 47 hektarů s početnými vodními plochami, občerstveními nebo třeba divadlem pod otevřeným nebem. 

Zavřít boční panel

NEMO Science Museum

Všechny uličky Amsterdamu máte už prochozené, začíná pršet a o umění se zase tolik nezajímáte? Pak by vaše kroky měly zamířit do muzea vědy NEMO, které bývá označováno jako jedno z nejlepších na světě ve své kategorii. Přiučte se fyzice, chemii nebo okuste na vlastní kůži optické klamy, to vše velmi zábavnou interaktivní formou, kdy si většinu expozic můžete sami přímo vyzkoušet. 

Zabavíte se tu i (nebo možná především) s dětmi, pro něž je vyčleněna celá jedna opravdu velká sekce. 

Vstupné: 17,5 EUR pro všechny nad 4 roky (do 4 let zdarma) 

Oficiální webnemosciencemuseum.nl

Zavřít boční panel

Heineken Experience

Ačkoli my Češi samozřejmě víme, že Heineken je jen nezajímavé „europivo“ bez špetky šmrncu, nemůže se mu upřít skvělý marketing, a tudíž fakt, že je 6. nejprodávanější pivní značkou světa. Vyváží se do 170 zemí a pochází právě z Amsterdamu. 

Nedaleko Rijksmuseum najdeme historický pivovar přeměněný na rozsáhlé muzeum, kde se dozvíte vše o výrobě piva a historii Heinekenu.  

Vstupenky do muzea nazvaného „Heineken Experience“ koupíte ideálně online na oficiálním webu, kde stojí 18 EUR (na místě 21 EUR). Online koupě má výhodu v kratších frontách, naopak nevýhodu v přesně určeném čase, kdy se musíte dostavit.

Počasí a sezóny V Amsterdamu

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Amsterdam
Teploty během roku

3 °C

5 °C

9 °C

13 °C

17 °C

20 °C

22 °C

22 °C

19 °C

15 °C

9 °C

6 °C

Počasí

Nizozemsko leží v mírném oceánském klimatu, které je velmi podobné tomu našemu. Rozdíly spočívají v mírnějších a vlhčích zimách, kdy mrzne a sněží jen minimálně, zato více prší. Léta jsou v Amsterdamu teplá, ale snesitelná vzhledem k vodním kanálům, které pomáhají vytvářet příjemné mikroklima. Teploty v zimě očekávejte v okolo 5 °C, v létě vystoupají k hodnotám kolem 25 °C. Nejdeštivější měsíce jsou září až prosinec, kdy spadne zhruba stejně srážek jako u nás. 

Sezóny a kdy vyrazit

Amsterdam je nejhezčí na jaře se svěže zelenými stromy nebo naopak na podzim, kdy se barví do odstínů žluté a červené. I léto je k návštěvě ideální, protože nesnesitelná horka tu panují opravdu málokdy. Zima v sobě zase skrývá výhodu levnějšího ubytování a menších davů v centru. Chladnější počasí přitom tolik vadit nemusí, jelikož v Amsterdamu narazíte na stovky míst, kam se před nepřízní počasí schovat.

Skvělé akce do Amsterdamu

ušetříš až 42%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 49%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 36%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 50%
Akce starší 2 týdnů
22 starších akcí
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 23 dny
Navrhni úpravu