Bergen nabízí širokou škálu nejrůznějších aktivit, z nichž by si měl být schopen vybrat snad každý.

Architektura a památky

Pro ty, kteří holdují klasickým památkám a procházení města, bude Bergen zajisté více než uspokojivý. Nabízí se zde procházka po barevné dřevěné části Bryggen, která se nachází přímo v centru města. O krátkou cestu autobusem č. 4, 5, 6, 39 nebo 83 dál naleznete staré město Gamle Bergen. Na druhou stranu pak na kraji města uvidíte královskou rezidenci Gamlehaugen; město pak nabízí možnost prohlédnout si i několik unikátních starých kostelů.

Kultura

Co se týče kultury, naleznete i v relativně malém Bergenu spoustu možností, zejména v podobě muzeí a galerií. Nabízí se zde například Muzeum lepry, Bergenské muzeum umění, Hanzovní muzeum, Námořní muzeum a spoustu dalších. Velmi zajímavá může být také návštěva některého z koncertů filharmonie v Griegově koncertní síni. Lístky, jejichž ceny se různí v závislosti na jednotlivých koncertech, koupíte jednoduše online v síti Ticketmaster.

Sport

Sportovní nadšenci jistě ocení možnost vyžití v přírodě jak v rámci Bergenu, tak i v jeho bezprostřední blízkosti. 7 z okolních hor je považováno za hlavní vrcholy: Ulriken, Rundemanen, Løvstakken, Sandviksfjellet, Fløyen, Lyderhorn a Damsgårdsfjellet. Během jednoho dne je pak možné zdolat i výzvu všech 7 vrcholů, tohle ovšem vyžaduje určitou fyzičku a zkušenosti s vysokohorskou turistikou. V rámci každoroční události „4 og 7 fjellsturen i Bergen“, která se koná obvykle na konci května, je však možný i výstup na „pouhé“ 4 hory, pokud se necítíte na všech 7 hlavních hor v jeden den.

Pro ty, kdo by se na Bergen rádi podívali z výšky, ale na velké výkony se necítí, se zde pak nabízí možnost vyjet lanovkou na Ulriken, případně zubačkou na Fløyen. Z Fløyen je možná také moc krásná, středně náročná procházka přes horskou chatku Brushytta, kde dělají skvělé norské wafle, na Blåmannen. Na této půldenní túře vás zaujmou jak výhledy na město, tak i všudypřítomná malebná a vysoce fotogenická jezírka.

Mapy seženete v informačním centru. Trasy jsou v Bergenu relativně dobře značeny; narazíte buď na ukazatele indikující cíl a směr, případně rovnou na barevně označené ukazatele obsahující kromě cíle a směru také vzdálenost v kilometrech. Kvalitní boty a sportovní oblečení jsou ovšem na místní túry důležité; máte-li s sebou jen klouzavé městské boty, zůstaňte raději na chatě Brushytta, která je od Fløyen vzdálená jen asi kilometr po relativně rovném terénu, anebo přímo na Fløyen.

Přijíždíte-li v létě a chcete si užít koupání a zároveň trochu přírody ve městě, zamiřte do Nordnessparku – kromě skvělého místa na dělání barbecue zde také najdete vybetonovanou pláž a schůdky do moře. Zase tak studené není, nebojte! V srpnu teplota vody stoupá až k 16 °C.

Kavárny, kluby a noční život

Kavárenští povaleči si Bergen zcela jistě oblíbí, neboť nabízí poměrně široké vyžití v této oblasti. Máte-li rádi poměr cena/kvalita a rádi se vracíte do studentských let, zamiřte z hlavního náměstí nahoru do kopce, kde v univerzitní čtvrti naleznete kavárnu Chaoss. Za kvalitní kávu s sebou nezaplatíte víc než 10 NOK, a za 17 NOK si můžete dát jeden ze skvělých domácích zákusků, které peče paní majitelka.

Pro ty, které zajímá noční život, nabízí Bergen samozřejmě i přehršel nočních klubů, barů a podobných zařízení. Pozor si dejte na to, že v mnoha z nich se platí za vstup, a i nabídka občerstvení přichází s vysokou norskou cenou. Ze zákona vám ale každé takové zařízení musí nabídnout zdarma vodu z vodovodu, je-li potřeba. Pozor také při cestě domů, pokud bydlíte někde mimo centrum – zmeškáte-li poslední denní autobus či tramvaj, za noční MHD si připlatíte.

Výlety mimo město

Nestačí-li vám příroda, kterou město Bergen nabízí, vydejte se za jeho hranice! V zimě i v létě vám dostatek aktivit nabídne horské městečko Voss, nejrůznější (a samozřejmě úměrně drahé) tour, které začínají v Bergenu, vás vezmou na rozličná místa tamních fjordů a za nějaké 4 hodiny dojedete k začátku túry na Trolltungu, odkud pak, máte-li půjčené auto, můžete jednoduše dojet i na Kjerag a další známá a vysoce fotogenická místa norské přírody. Bergen je tedy ideálním místem nejen pro návštěvu samotného města, ale i jako počáteční destinace delší cesty po jihozápadní části Norska.

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Avatar uživatele Kateřina S.
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 2 lety
Navrhni úpravu