Průvodce městem
Deštivý Bergen
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Doprava v Bergenu

Jak se dostat do Bergenu

Letecky

Nejlepším způsobem, jak se do Bergenu dostat, je zcela jistě letecká doprava. Pro ty, kterým se vyplatí cestovat z Polska, nabízí Wizzair z Katovic zpáteční letenky v rámci WizzClubu už od 1.000 Kč. Z Prahy pak do Bergenu můžete letět se společností Norwegian od 2.500 Kč. Akční letenky z Prahy kolem 1.800 Kč se objevují většinou v zimě na jarní období nebo na podzim na zimní období.

Letiště v Bergenu je poměrně malé a nejlevnější cestou do centra je tramvaj č. 1, která nově jezdí z letiště do centra na konečnou (Byparken), více se dozvíte v našem speciálním průvodci.

Po zemi

Míříte-li do Bergenu z jiných částí Norska, nejspíš pojedete po zemi. Při cestě z Osla je takřka povinností projet se po údajně nejkrásnější železnici světa překračující vysoké hory a fjordy. Nejlevnější jízdenky za 249 NOK jedním směrem pořídíte vždy alespoň se měsíčním předstihem online na webu norských železnic nsb.no.

Autobusové spoje lze většinou kupovat až na místě u řidiče, jízdní řády hledejte u společností Nor-Way a Nettbuss.

Jak cestovat po Bergenu

Městská hromadná doprava v Bergenu zahrnuje autobusy, tramvaj a loď na Askøy. Nachází-li se vaše ubytování v centru či jeho blízkém okolí (tedy v oblasti Bergenhus), můžete ušetřit za dopravu a chodit pěšky. Bergen je sice poněkud kopcovitý a je tedy možné, že budete v určité fázi muset šlapat nahoru, ovšem vzhledem k cenám MHD, které jsou dokonce vyšší než v Oslu, to za to stojí.

Jedna jízdenka pro dospělého stojí 37 NOK, pro dítě to pak činí 19 NOK. U řidiče je částka jako obvykle dražší, k tomu však vůbec není potřeba se uchylovat, neboť jízdenky koupíte ve všudypřítomných kioscích Narvessen či 7-Eleven, v mobilní aplikaci Skyss Billett, případně v automatech na zastávkách. Pozor, v případě automatů je jízdenka platná už od chvíle, kdy ji zakoupíte! V ostatních případech si pak jízdenku označujete přímo v daném prostředku a od té chvíle pak platí 90 minut. 24hodinová jízdenka pak vyjde na 95 NOK. Zónami se zaobírat nemusíte, výše zmíněné jízdenky platí pro 1–2 zóny, čímž s přehledem pokryjete všechny oblasti, do nichž se běžný turista podívá. Trasy pak jednoduše naplánujete na: www.skyss.no/en.

Chcete-li vyrazit po Bergenu lodí, ale zároveň neplatit za lístek víc než za běžnou MHD, nastupte na Strandkaiterminalen (v přístavu naproti přes vodu od Bryggenu) na loď 2.070, která vás zaveze na Kleppestø båtkai a vy se budete moci projít po ostrově Askøy. Pokud se chcete zpět do centra vrátit až k večeru, můžete si vzít autobus č. 485, který vás přes visutý most doveze přímo na Olav Kyrres Gate.

Taxíky jsou stejně jako všude jinde v Norsku velice drahé a v drtivé většině případů díky kvalitní MHD i zcela zbytečné. V případě potřeby si ho zavoláte na čísle +47 5599 7000, online na: www.bergentaxi.no/en, popř. v aplikaci „07000 taxi“.  Společnost Uber již bohužel v Norsku neoperuje.

Co tady objevíš?

„V Bergenu často prší,“ to je věta, s níž se setkal snad každý čerstvý student norštiny. Pravdou je, že deštěm je druhé největší město Norska vyloženě proslulé, ovšem rozhodnout se do Bergenu kvůli dešti necestovat by se stalo kolosální chybou. Nádherné staré město Bryggen se svými malebnými typickými norskými domečky, které hrají všemi tradičními barvami, zcela jistě upoutá vaši pozornost, ale Bergen nabízí ještě mnohem víc. Jeho poloha v údolí obstoupeném horami nabízí nespočet možností pro turistiku a v zimě pro běžkování a další zimní sporty, zároveň se nachází na západním pobřeží protkaném fjordy, takže máte-li zájem o plavbu lodí po okolí, v Bergenu zcela jistě také naleznete to své.

Průvodce pro tebe napsal Kateřina S.
Připrav se na
3-4 dny
Doba vhodná na prohlídku Bergenu a podniknutí 1 či 2 lehčí túry.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Květen - září
Bergen je nádherný po celý rok a déšť vás může zaskočit kdykoli, ale pro turistiku je vhodnější léto.
Více o počasí
Letenky od
2 500 Kč
Průměrná letenka z Prahy. Z Katovic poletíte klidně za tisícovku.
Akční nabídky
Avatar uživatele Kateřina S.
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 15 dny
Navrhni úpravu