Co tady objevíš?

„V Bergenu často prší,“ to je věta, s níž se setkal snad každý čerstvý student norštiny. Pravdou je, že deštěm je druhé největší město Norska vyloženě proslulé, ovšem rozhodnout se do Bergenu kvůli dešti necestovat by se stalo kolosální chybou. Nádherné staré město Bryggen se svými malebnými typickými norskými domečky, které hrají všemi tradičními barvami, zcela jistě upoutá vaši pozornost, ale Bergen nabízí ještě mnohem víc. Jeho poloha v údolí obstoupeném horami nabízí nespočet možností pro turistiku a v zimě pro běžkování a další zimní sporty, zároveň se nachází na západním pobřeží protkaném fjordy, takže máte-li zájem o plavbu lodí po okolí, v Bergenu zcela jistě také naleznete to své.

Průvodce pro tebe napsal Kateřina S.
Připrav se na
3-4 dny
Doba vhodná na prohlídku Bergenu a podniknutí 1 či 2 lehčí túry.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Květen - září
Bergen je nádherný po celý rok a déšť vás může zaskočit kdykoli, ale pro turistiku je vhodnější léto.
Více o počasí
Letenky od
2 500 Kč
Průměrná letenka z Prahy. Z Katovic poletíte klidně za tisícovku.
Akční nabídky
Zavřít boční panel

Ulriken

Chcete-li se podívat na Bergen a okolní fjord z ještě větší výšky a máte-li štěstí na počasí, vyrazte na Ulriken, nejvyšší ze 7 základních vrcholů. Chcete-li horu zdolat pěšky, je už zapotřebí určitá fyzička a samozřejmě turistická obuv a aktivitě přizpůsobený oděv; stačí-li vám ale jen pohled z výšky, můžete se tam jednoduše dostat lanovkou. Ta je otevřená denně od 9 do 21 hodin, ale v případě špatného počasí se zavírá.

Zpáteční jízdenka stojí 175 NOK za dospělou osobu a 105 NOK za dítě (existuje ovšem i rodinná vstupenka pro 2 dospělé a 3 děti za 470 NOK) a jednosměrná pak 115 NOK za dospělého a 80 NOK za dítě. Vzhledem k relativně vyšším cenám je všeobecně doporučováno zvážení cesty v případě snížené viditelnosti a případné odložení na jindy, až se počasí zlepší.

Zavřít boční panel

Bryggen

Z rybího trhu už přes vodu můžete vidět barevné domečky v části Bryggen, která je zřejmě nejikoničtější částí Bergenu. Pravdou je, že původní domy podlehly mnoha požárům v průběhu času, a proto to, co zde vidíte, jsou pouze zdařilé repliky. I přesto se však Bryggen stal chráněnou památkou UNESCO a díky svému šarmu a unikátní atmosféře vás zcela jistě ohromí.

Zavřít boční panel

Gamle Bergen

V Bryggenu můžete nasednout na některý z autobusů (č. 4, 5, 6, 39 nebo 83), které vás zavezou do starého města. Tam můžete vidět jak 55 typických starých norských domů z 18., 19. a 20. století, ale také herce, kteří mají za úkol přiblížit návštěvníkům život, jaký v té době v Bergenu panoval. Stejně jako Bryggen, i Gamle Bergen je svým způsobem open-air muzeum, na rozdíl od Bryggenu ovšem město začalo v posledních letech za návštěvu Gamle Bergenu vybírat vstupné. Muzeum je otevřeno denně od 9 do 16 hodin a za vstupné zaplatíte 100 NOK, v případě studentů pak 50 NOK. Děti mají vstup zdarma.

Zavřít boční panel

Náměstí Torgallmenningen

Na hlavním bergenském náměstí zvaném Torgallmenningen naleznete spoustu obchodů, suvenýrů či restaurací.

Zavřít boční panel

Rybí trh

Mezi Torgallmenningen a Bryggenem naleznete přístav, u něhož se nachází místní rybí trh (Fisketorget). Je zde sice poměrně zřejmá orientace na turisty a místní často pro čerstvé ryby míří jinam, nicméně přesto se jedná o něco, co k Norsku a k Bergenu patří. Navíc vás prodejci nechají ochutnat velrybí, sobí či losí klobásy, které můžou být zajímavými dárky pro rodinné příslušníky.

Zavřít boční panel

Kostel svaté Marie

Kostel svaté Marie ze 12. století je nejstarší dochovanou budovou v Bergenu. Naleznete ho kousek za Bryggenem a za vstup zde zaplatíte 50 NOK za dospělého a 40 NOK za studenta.

Zavřít boční panel

Pevnost Bergenhus

Pevnost Bergenhus, která je jednou z nejstarších a nejzachovalejších v celém Norsku, naleznete hned vedle Bryggenu. Chcete-li se podívat do majestátní Haakonovy síně, která je otevřena denně mezi 10. a 16. hodinou, připravte si 80 NOK za dospělou osobu a 40 NOK za studenta. Děti mají vstup zdarma. Z věže pevnosti pak jistě oceníte krásný výhled na přístav, Bryggen a Fisketorget, stejně jako na okolní hory.

Zavřít boční panel

Kostel Fantoft

Dalším ze zajímavých kostelů je pak dřevěný kostel Fantoft, k němuž vás zaveze autobus číslo 2. Ten byl původně vystavěn ve 12. století ve vesnici na Sognefjordu, ovšem v 19. století byl přesunut do Bergenu. Na začátku 90. let pak byl následkem žhářského útoku ze strany norské blackmetalové scény zničen, ovšem dnes zde můžete spatřit jeho věrnou kopii. Dovnitř se podíváte jen během letní sezony, a to denně od 10:30 do 18 hodin. Na vstup si pak připravte 60 NOK za dospělou osobu, 45 NOK za studenta a 30 NOK za dítě.

Zavřít boční panel

Gamlehaugen

Gamlehaugen je královská rezidence nacházející se na kraji města za čtvrtí Fantoft. Vzhledem k tomu, že zde královská rodina stále při návštěvě Bergenu přebývá, je zřejmé, že dovnitř se jen tak nepodíváte, nicméně i přesto je zajímavé Gamlehaugen navštívit, i díky příjemné poloze u vody. Jedním autobusem se však přímo sem nedostanete, cesta na Gamlehaugen je relativně komplikovaná a je tedy potřeba si ji předem naplánovat na webových stránkách bergenské MHD www.skyss.no/en.

Zavřít boční panel

Muzeum lepry

Velice zajímavé, ovšem pro slabší povahy poněkud znepokojivé pak může být například muzeum lepry v Nemocnici svatého Jørgena. Otevírací doba je poměrně omezená; podíváte se sem pouze přes léto, a to jen v době od 11 do 15 hodin. Dospělá osoba zaplatí za vstup 90 NOK, student 45 NOK.

Zavřít boční panel

Nordnesspark a akvárium

Cestujete-li s dětmi, zřejmě vás zaujme možnost navštívit bergenské akvárium. To se nachází už o něco dál od centra, konkrétně na konci Nordnessparku, který ovšem také stojí za to navštívit, hledáte-li chvilku klidu na březích fjordu. Zaveze vás sem autobus číslo 11. Ceny akvária se liší v závislosti na roční době a na tom, zda svou návštěvu plánujete na všední dny či víkend, proto je vždy lepší předem přesnou cenu zkontrolovat na webu akvária.

Zavřít boční panel

Fløyen

Pokud byste se rádi podívali na Bergen z výšky, ale nemáte s sebou sportovní oblečení či sportovního ducha, vyrazte z centra nahoru na Fløyen známou lanovkou Fløibanen. Za zpáteční cestu zaplatíte 95 NOK za dospělého a 50 NOK za dítě, ovšem pokud se vyvezete jen nahoru a dolů sejdete pěšky, zaplatíte jen 50 NOK za dospělého a 25 NOK za dítě.

Z vrcholku Fløyenu pak oceníte nádherný výhled na celé město. Chcete-li však vidět více než jen město a zajímá-li vás také bergenská příroda, pokračujte dál přes chatu Brushytta na Blåmannen a odtamtud pak zpět dolů do města. Půldenní středně obtížná túra vám ukáže mnohem více z Bergenu, než byste spatřili dole ve městě, počítejte však s dostatečným turistickým vybavením.

Počasí a sezóny v Bergenu

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Bergen
Počasí během roku

2 °C

2 °C

4 °C

7 °C

10 °C

14 °C

17 °C

16 °C

13 °C

9 °C

5 °C

2 °C

Počasí

Bergen nabízí klasická čtyři roční období, ale zároveň se vyznačuje velmi vysokým množstvím dešťových srážek prakticky po celý rok. Nejsušším měsícem je květen s „pouhými“ 17 dešťovými dny, nejvlhčím je pak leden s průměrně 22 dešťovými dny. Na druhou stranu je důležité nenechat se počasím odradit; ačkoli na červenec i srpen připadá průměrně 19 deštivých dní na každý měsíc, letní aktivity zde s trochou štěstí zvládnete také. Teploty mohou v létě občas stoupnout i k 20 °C, proto máte-li zájem o autentický norský zážitek, můžete se v létě bez větších problémů za slunečného dne vykoupat ve fjordu, jehož teplota v srpnu stoupá k 16 °C.

Oproti norskému vnitrozemí je zde díky poloze na západním pobřeží a teplým proudům podstatně méně chladná zima – teploty málokdy klesají pod nulu. Absenci sněhu ovšem kompenzují dešťové srážky, proto je dobré se pořádně a nepromokavě obléct. Norové sami říkají, že neexistuje špatné počasí, pouze špatné oblečení!

Je zde potřeba také počítat se zimním nedostatkem anebo naopak letním přebytkem slunečního svitu. Nejdelší den (21. června) se zde vyznačuje více než 19 hodinami světla, zatímco během nejkratšího dne (24. prosince) zde zažijete pouhých 5 a ¾ hodiny světla.  Na druhou stranu vás tohle nemusí nijak zásadně limitovat, neboť je všude ve městě dostatek pouličního osvětlení; zimní a tmavý Bergen není o nic horší než světlý letní, jen je prostě jiný a vybízí k jiným aktivitám.

Sezóny a kdy vyrazit

Chcete-li do své návštěvy zahrnout i turistické aktivity, nejvhodnější dobou k návštěvě se stane pozdní jaro či léto. Okolní hory sice zkušený turista zvládne i během ostatních ročních období, je však potřeba počítat s tím, že se přece jen jedná o prostředí, které neznáte, a počasí, které nedokážete příliš dobře odhadnout. Buďte tedy opatrní a v případě turistických aktivit zejména na podzim, v zimě a na jaře dbejte na doporučení místních, nechcete-li se zařadit k zástupům turistů, které každý rok musí horská služba zachraňovat.

Chcete-li pak návštěvu Bergenu spojit s výletem na známou Trolltungu, léto je jasnou volbou – turistická sezona zde trvá obvykle od poloviny června do poloviny září. Celá túra trvá okolo 10 hodin, a proto evidentně nepatří k trasám pro úplné začátečníky, navíc je potřeba počítat s možnými změnami počasí a tomu pak přizpůsobit i své vybavení.

Máte-li ale zájem pouze o prohlídku Bergenu a neplánujete náročnější turistiku ani výlety za hranice města, vhodná doba k návštěvě je prakticky kdykoli. Květen a červen patří mezi měsíce s nejnižším množstvím dešťových srážek, nicméně počasí v Bergenu je natolik nevyzpytatelné, že je plánování návštěvy s přihlédnutím k počasí poměrně obtížné. V zimě vás pak může okouzlit příjemná vánoční atmosféra a fakt, že v Bergenu pravděpodobně bude tepleji než téhož času v Česku.

Každé období má jednoduše něco do sebe, je tedy třeba plánovat cestu zejména s ohledem na zamýšlené aktivity.

Skvělé akce do Bergenu

ušetříš až 53%
Akce starší 2 týdnů
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 57%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 48%
Akce starší 2 týdnů
19 starších akcí
Avatar uživatele Kateřina S.
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 4 měs
Navrhni úpravu