Bergen

Počasí v Bergenu a kdy sem jet

Počasí v Bergenu

Bergen nabízí klasická čtyři roční období, ale zároveň se vyznačuje velmi vysokým množstvím dešťových srážek prakticky po celý rok. Nejsušším měsícem je květen s „pouhými“ 17 dešťovými dny, nejvlhčím je pak leden s průměrně 22 dešťovými dny. Na druhou stranu je důležité nenechat se počasím odradit; ačkoli na červenec i srpen připadá průměrně 19 deštivých dní na každý měsíc, letní aktivity zde s trochou štěstí zvládnete také. Teploty mohou v létě občas stoupnout i k 20 °C, proto máte-li zájem o autentický norský zážitek, můžete se v létě bez větších problémů za slunečného dne vykoupat ve fjordu, jehož teplota v srpnu stoupá k 16 °C.

Oproti norskému vnitrozemí je zde díky poloze na západním pobřeží a teplým proudům podstatně méně chladná zima – teploty málokdy klesají pod nulu. Absenci sněhu ovšem kompenzují dešťové srážky, proto je dobré se pořádně a nepromokavě obléct. Norové sami říkají, že neexistuje špatné počasí, pouze špatné oblečení!

Je zde potřeba také počítat se zimním nedostatkem anebo naopak letním přebytkem slunečního svitu. Nejdelší den (21. června) se zde vyznačuje více než 19 hodinami světla, zatímco během nejkratšího dne (24. prosince) zde zažijete pouhých 5 a ¾ hodiny světla.  Na druhou stranu vás tohle nemusí nijak zásadně limitovat, neboť je všude ve městě dostatek pouličního osvětlení; zimní a tmavý Bergen není o nic horší než světlý letní, jen je prostě jiný a vybízí k jiným aktivitám.

Tabulka teplot během roku

Bergen - Počasí během roku

Měsíc
Počasí
Vzduch
leden
déšť
2 °C
únor
déšť
2 °C
březen
přeháňky
4 °C
duben
přeháňky
7 °C
květen
přeháňky
10 °C
červen
přeháňky
14 °C
červenec
přeháňky
17 °C
srpen
přeháňky
16 °C
září
přeháňky
13 °C
říjen
déšť
9 °C
listopad
déšť
5 °C
prosinec
déšť
2 °C

Kdy jet do Bergenu

Chcete-li do své návštěvy zahrnout i turistické aktivity, nejvhodnější dobou k návštěvě se stane pozdní jaro či léto. Okolní hory sice zkušený turista zvládne i během ostatních ročních období, je však potřeba počítat s tím, že se přece jen jedná o prostředí, které neznáte, a počasí, které nedokážete příliš dobře odhadnout. Buďte tedy opatrní a v případě turistických aktivit zejména na podzim, v zimě a na jaře dbejte na doporučení místních, nechcete-li se zařadit k zástupům turistů, které každý rok musí horská služba zachraňovat.

Chcete-li pak návštěvu Bergenu spojit s výletem na známou Trolltungu, léto je jasnou volbou – turistická sezona zde trvá obvykle od poloviny června do poloviny září. Celá túra trvá okolo 10 hodin, a proto evidentně nepatří k trasám pro úplné začátečníky, navíc je potřeba počítat s možnými změnami počasí a tomu pak přizpůsobit i své vybavení.

Máte-li ale zájem pouze o prohlídku Bergenu a neplánujete náročnější turistiku ani výlety za hranice města, vhodná doba k návštěvě je prakticky kdykoli. Květen a červen patří mezi měsíce s nejnižším množstvím dešťových srážek, nicméně počasí v Bergenu je natolik nevyzpytatelné, že je plánování návštěvy s přihlédnutím k počasí poměrně obtížné. V zimě vás pak může okouzlit příjemná vánoční atmosféra a fakt, že v Bergenu pravděpodobně bude tepleji než téhož času v Česku.

Každé období má jednoduše něco do sebe, je tedy třeba plánovat cestu zejména s ohledem na zamýšlené aktivity.

Chystáš se do Bergenu?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Kateřina S.
naposledy aktualizováno 09. 01. 2020

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.