Průvodce městem
Moderní Varšava
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Aktivity ve Varšavě

Procházka po Královské cestě

Varšavské historické centrum je sice malé a z větší části bylo přebudováno až po válce, nicméně i tak se stává největším turistickým lákadlem města a vy ho můžete celé projít po tzv. Královské cestě (Trakt Królewski).

Královská cesta začíná na Zámkovém náměstí v srdci města a pokračuje na jih ulicemi Krakowskie Przedmiescie, Nowy Swiat, Aleje Ujazdowskie, Belwederska a Sobieskiego, aby skončila u Wilanowského paláce, letního sídla polských králů. Pěšky nemá cenu chodit celou trasu, protože celá její jižní polovina vede po rušných sídlištních ulicích, ale minimálně část od Zámkového náměstí po ulici Aleje Ujazdowskie vede pěkným centrem a stane se ideální procházkou na hodinku.

Noční život

Polské hlavní město je skvělým místem pro cestování v partě na pořádné večerní a noční party. Je tu levněji než u nás a dobrých barů, klubů a restaurací tu najdete opravdu hodně. Největší koncentrace těch lepších barů a klubů hledejte jihozápadně od historického centra zhruba mezi parkem Ogrod Saski a stanici metra Ratusz Arsenal.

Preferujete-li spíše levnější bary, kam chodí především místní mládež, zamiřte přes řeku do čtvrtí Praga a Saska Kępa.

Street Art

Polská města by měla být na seznamu milovníků pouličního graffitového umění obecně velmi vysoko, Varšavu samozřejmě nevyjímaje. Po celém městě narazíte na mnoho osiřelých zdí, dálničních podjezdů, mostů a spousta podobných míst jsou vyčleněna právě street-artovým umělcům.

Abychom si rozuměli, nejedná se o běžné graffiti, ale o skutečné pouliční umění. Takových míst je ve Varšavě opravdu mnoho, doporučujeme navštívit jeden z několika webů, ty se věnují této zábavě více, ale také napoví, kde přesně se různá díla ve Varšavě nachází:

Po stopách Varšavského ghetta

Vydejte se hledat stopy po jednom z nejsmutnějších období města a své kroky nasměrujte do bývalého židovského ghetta. To varšavské totiž patřilo k největším na světě, nacisté ho zřídili již v roce 1940 a postupně do oblasti o výměře 2,6 km2 nastěhovali téměř 500.000 Židů. Podmínky v ghettu popisuje mimo jiné slavný film Romana Polanského Pianista.

Varšavské ghetto se nacházelo v oblasti západně od historického centra a severně od čtvrti Śródmieśce. Dnes můžete potupovat po několika pozůstatcích a památkách, mezi něž patří:

  • Pomník hrdinům varšavského ghetta: před Muzeem historie polských Židů,
  • Zeď varšavského ghetta: část původního zdiva, kterým byla oblast obehnána, najdete na rohu ulic Zelazna a Krochmalna, dále v ulici Waliców 11 a také v ulici Sienna 55,
  • 22 pomníčků kolem hranice celého ghetta: jejich přehledný seznam poskytne třeba wikipedie.

Moderní i sovětská architektura

Varšava je bezesporu městem, které naláká všechny nadšence do modernějšího stylu architektury a urbanismu. Jak už bylo řečeno, prakticky celá byla za druhé světové války srovnána se zemí a obnovována postupně už za sovětského vlivu. To vyústilo v ohromná paneláková sídliště, široké bulváry a stavby ve stylu socialistického realismu, mezi něž například ikonická budova Paláce kultury.

V posledních 10 letech se však město rapidně proměňuje a minimálně centrum je v současnosti plné moderních staveb a mrakodrapů. Dalo by se říct, že snad kromě Moskvy a Londýna v žádném evropském městě nenajdete takovou koncentraci výškových budov jako ve Varšavě.

Odpočinek v parcích

Při procházce a poznávání města na vás místy může dolehnout tak trochu depresivní architektura rozlehlých sídlišť a dlouhých bulvárů. Pokud se tak stane, není nic lepšího než vyrazit do jednoho z varšavských parků. Ty patří k těm nejhezčím a nejupravenějším v Evropě, za hezkého počasí se nezdráhejte sednout na trávu a užívat si chvilek nicnedělání.

Nejkrásnější a nejnavštěvovanější je Park Lazienki, preferujete-li spíš klidnější místa, zamiřte na Pole Mokotowskie nebo krásný park plný vodních ploch Skaryszewski Im. Ignacego Jana Paderewskiego na druhém břehu řeky Wisly.

Co tady objevíš?

Polské hlavní město už na první pohled dává najevo, že chce být důležitou metropolí s mezinárodním přesahem. Moderní mrakodrapy rostou v centru jako houby po dešti, velké mezinárodní firmy a organizace sem stěhují svá regionální ředitelství a město se stává důležitým ekonomickým centrem.

Varšava si však k dnešnímu úspěchu prošla dlouhou trnitou cestu se značně pohnutým osudem. Za druhé světové války byla prakticky celá srovnána se zemí, jen mizivé procento budov zůstalo bez poškození. To má za následek především úplnou absenci autentického historického centra (to současné bylo uměle přebudováno až po válce) a také velké plochy zastavěné typickou socialistickou architekturou.

Na první pohled tak Varšava nemusí být nejatraktivnějším místem k návštěvě, ale nenechte se mýlit. Kromě několika zajímavostí si tu užijete autentického polského života, zakusíte skvělou místní kuchyni a po večerech se budete bavit v jedněch z mnoha barů či restaurací. I přes to, že je dnes Varšava úplně normálním západním městem, při delších posezeních v baru či restauraci pocítíte, že je tu levněji než v Praze…

Průvodce pro tebe napsal Kryštof Hájek
Připrav se na
2 dny
Na základní průzkum města dostatečně dlouhá doba.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Duben–říjen
Varšava leží o něco severněji, zimy jsou tu tím pádem více nepříjemné.
Více o počasí
Letenky od
1 200 Kč
Je běžná cena cesty po zemi z Prahy. Letenky stojí od 3.000 Kč.
Akční nabídky
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 8 dny
Navrhni úpravu