Průvodce městem

Moderní Varšava

Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit

Co tady objevíš?

Polské hlavní město už na první pohled dává najevo, že chce být důležitou metropolí s mezinárodním přesahem. Moderní mrakodrapy rostou v centru jako houby po dešti, velké mezinárodní firmy a organizace sem stěhují svá regionální ředitelství a město se stává důležitým ekonomickým centrem.

Varšava si však k dnešnímu úspěchu prošla dlouhou trnitou cestu se značně pohnutým osudem. Za druhé světové války byla prakticky celá srovnána se zemí, jen mizivé procento budov zůstalo bez poškození. To má za následek především úplnou absenci autentického historického centra (to současné bylo uměle přebudováno až po válce) a také velké plochy zastavěné typickou socialistickou architekturou.

Na první pohled tak Varšava nemusí být nejatraktivnějším místem k návštěvě, ale nenechte se mýlit. Kromě několika zajímavostí si tu užijete autentického polského života, zakusíte skvělou místní kuchyni a po večerech se budete bavit v jedněch z mnoha barů či restaurací. I přes to, že je dnes Varšava úplně normálním západním městem, při delších posezeních v baru či restauraci pocítíte, že je tu levněji než v Praze…

Průvodce pro tebe napsal Kryštof Hájek
Připrav se na
2 dny
Na základní průzkum města dostatečně dlouhá doba.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Duben–říjen
Varšava leží o něco severněji, zimy jsou tu tím pádem více nepříjemné.
Více o počasí
Letenky od
1 200 Kč
Je běžná cena cesty po zemi z Prahy. Letenky stojí od 3.000 Kč.
Akční nabídky
Zavřít boční panel

Palác kultury a vědy

Varšavskou ikonou číslo jedna je kontroverzní stavba a typická ukázka socialistického realismu Palác kultury a vědy. Navzdory masivní výstavbě výškových budov v těsné blízkosti paláce je budova se svými 237 metry stále nejvyšší stavbou v Polsku a dokonce 8. nejvyšší budovou v EU.

Kromě několika muzeí láká návštěvníky především vyhlídková plošina ve 30. patře a výšce 114 metrů. Otevřena je denně od 10:00 do 20:00 a za vstupenku se platí 20 zlotých (mládež do 26 let 15 zlotých). 

Více informací o aktuálních výstavách na oficiálním webu pkin.pl.

Zavřít boční panel

Královský hrad

Dominantou historického centra je nádherný královský hrad (Zamek królewski) s fasádou cihlové až červené barvy. Sídlo polských panovníků bylo postaveno v roce 1619, nicméně za druhé světové války bylo kompletně srovnáno se zemí, naopak kompletně obnoveno ve své původní podobě bylo až roku 1984.

Průčelí hradu s věží je otočeno na hlavní Hradní náměstí, zatímco zadní trakt se zahradami ční na pahorku nad řekou Wislou.

V hradě najdete mnoho stálých i dočasných expozic, především repliky historických místností, obrazárny apod.

Vstupné

  • Dospělí: 30 zlotých,
  • Mládež pod 26 let a děti: 20 zlotých,
  • Každá středa zdarma.
  • Oficiální web
Zavřít boční panel

Staré Město

Historické jádro severně od královského paláce bylo, jako většina Varšavy, během druhé světové války srovnáno se zemí. Obnovení ve své původní podobě došlo až roku 1980, dnes jsou všechny domy krásně opravené a vy se opět můžete proplétat úzkými uličkami, užívat si atmosféru na širokých náměstích a objevovat různá zákoutí. Jednou z nejvýraznějších dominant centra je kromě královského hradu také opevněná brána Barbican oddělující Staré a Nové město.

Varšavské Staré město je malé a v klidně ho prochodíte během půlhodinky.

Zavřít boční panel

Wilanowský palác

Na samém jižním okraji Varšavy nezapomeňte navštívit letní sídlo polských panovníků, Wilanowský palác. Barokní zámeček z roku 1809 stojí v klidné části na okraji dnešního města u slepých ramen řeky Wisly a je jedním z nejnavštěvovanějších míst ve Varšavě. Bezprostřední okolí obepíná francouzská zahrada a ne nadarmo se celému areálu přezdívá „Polské Versailles“.

Areál zámečku i zahrad je otevřen každý den kromě vybraných vánočních a velikonočních svátků, otevírací doba se liší také dle ročního období, viz oficiální web.

Vybrat si můžete z několika prohlídkových okruhů. Nejdražší z nich stojí 30 zlotých, další (zahrnující jen určité místnosti) 15 zlotých a vstup pouze do parku je zpoplatněn 5 zlotými.

Zavřít boční panel

Łazienki Park

Největší varšavský park se rozkládá na ploše 76 hektarů a je vrcholnou ukázkou polské zahradní architektury. Nádherně upravené cesty a zeleň lákají k příjemnému letnímu odpočinku na trávě nebo k melancholické zimní procházce. Středobodem parku je pak klasicistní Palác na vodě z roku 1689.

Park Łazienki leží na Královské cestě spojující hrad s Wilanowským palácem.

Zavřít boční panel

Muzeum dějin polských Židů

Každý návštěvník Varšavy by toto muzeum určitě neměl minout. Polští Židé za druhé světové války, ale i za socialismu, zažívali asi největší útrapy ze všech evropských národů. Muzeum se však nezaměřuje jen na hrůzy druhé světové války, ale dokumentuje celé dějiny, život a významnou tvorbu polských Židů.

Muzeum sídlí v moderní době finského architekta Reineho Mahlamäkiho, která byla dostavěna teprve v roce 2013.

Vstupné činí 25 zlotých (zlevněné pro mládež a děti za 15) a lístky lze objednat i online na oficiálním webu, nebudete tak muset čekat v dlouhé frontě.

Zavřít boční panel

Židovský hřbitov

Varšavský židovský hřbitov se řadí vůbec k těm největším na světě. Vstoupit do areálu může každý zdarma a rázem se ocitne v jiném, trochu dekadentním, trochu stísněném a temném a velmi duchovním prostoru. Na 150.000 hrobek v různém stadiu údržby a rozkladu vytváří neopakovatelnou atmosféru a například fotografové tu pořídí velmi silné fotky.

Ke hřbitovu se nejlépe dostanete tramvajovými linkami číslo 1, 22, 26 a 27.

Zavřít boční panel

Praga

Správně, nepletete se. Ve Varšavě existuje čtvrť pojmenovaná po Praze a patří mezi nejoblíbenější místa mezi místními. Praga leží na pravém břehu řeky Wisly a dnes je z ní pulzující místo plné života, obchodů a obchodních domů, ale především plné street-artového umění a skvělých undergroundových barů a klubů. Zavítejte sem ideálně v podvečerních hodinách a zůstanete až do pozdní noci.

Zavřít boční panel

Katedrála svatého Jana Křtitele

Arcidiecézní, a tedy nejvýznamnější katedrála v celé Varšavě, stojí uprostřed historického centra. Na první pohled sice neohromí svou velikostí, ale její hlavní zajímavost tkví v unikátním stylu cihlové gotiky, který je nejvíce patrný u čela při hlavním vstupu. Strohý, ale nádherně čistý interiér vytváří ostrý kontrast k většině jiných a bohatě zdobených světových katedrál.

Zavřít boční panel

Muzeum Varšavského povstání

Je historicky nejvýznamnějším muzeem ve Varšavě. Hrdinné povstání, které vypuklo 1. srpna 1944 s cílem osvobodit Varšavu od nacistů ještě před příchodem Rudé armády a které vzhledem k počtům bylo dopředu odsouzeno k záhubě, se řadí mezi nejvlastenečtější činy polských dějin. Není proto divu, že mu byla zasvěcena obrovská budova bývalých Elektráren varšavských tramvají, v níž je shromážděno přes 30.000 exponátů týkajících se této temné doby.

Otevírací doba se liší dle ročního období – tu aktuální vždy najdete na oficiálním webu muzea.

Vstupné je stanoveno na 25 zlotých.

Zavřít boční panel

Národní stadion

Chloubou moderního Polska je určitě Národní fotbalový stadion, který vznikl k příležitosti konání evropského fotbalového šampionátu roku 2012 (konalo se napůl v Polsku a napůl na Ukrajině). Architektura stadionu má připomínat královskou korunu a stadion je určen pro 58.000 diváků v případě fotbalových utkání, respektive 73.000 diváků v případě konání kulturních akcí. Interiér bohužel není zpřístupněn mimo oficiální akce.

Počasí a sezóny ve Varšavě

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Varšava
Počasí během roku

-1 °C

-1 °C

6 °C

13 °C

19 °C

22 °C

24 °C

24 °C

18 °C

10 °C

4 °C

0 °C

Počasí

Varšava a celé Polsko obecně leží ve stejném podnebném pásu jako Česká republika, nicméně město se přece jen nachází více na severu, což se projeví především v zimě. Teploty jsou během roku podobné jako u nás, v zimě se tu však častěji setkáte s extrémy i pod -10 °C. Vzhledem k severnější a východnější poloze také v zimě počítejte s kratšími dny. Je běžné, že se v prosinci úplně setmí už po 16. hodině odpoledne.

Ani srážkové úhrny se nijak výrazněji od těch v Česku neliší.

Sezóny a kdy vyrazit

S ohledem na temné a studené zimy je lepší do Varšavy jet mimo toto období, tj. zhruba od dubna do října. U městské turistiky přece jen škaredé počasí nevadí tolik jako při toulání po horách, nic tedy nezkazíte ani cestou v zimě, kdy vás před chladem ochrání mnoho kaváren, restaurací a barů.

Skvělé akce do Varšavy

ušetříš až 20%
Akce starší 2 týdnů
Přímé lety do Varšavy z Prahy
2 399 Kč
2019-08-12T10:38:10+02:00 6 komentářů
ušetříš až 60%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 34%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 55%
Akce starší 2 týdnů
9 starších akcí
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 2 měs
Navrhni úpravu