Noční Varšava

Doprava ve Varšavě

Jak se dostat do Varšavy

I přes to, že Varšava je relativně blízko, doprava z Česka není na bůhvíjaké úrovni. Nejlepší poměr ceny a výkonu zcela jistě nabídne železniční spojení, naopak nejhorší je v současnosti spojení autobusem.

Vlakem

Vlakové spoje z Prahy jezdí každé 3 hodiny, z Ostravy pak ještě častěji. Přímé spojení s Varšavou mají navíc i Pardubice, Olomouc, Břeclav, Kolín, Ústí nad Orlicí, Zábřeh na Moravě, Hranice na Moravě a Bohumín.

Pozor, při cestě vlakem vždy řešte rovnou zpáteční jízdenku, kterou pohodlně zakoupíte na webu ČD. Pokud byste si koupili jen jednosměrnou a cestu zpět chtěli řešit opět koupí přes web, pak vězte, že ani v 21. století to stále u polské strany není možné. Polské dráhy zkrátka tuto možnost neznají a nepovolují prodej ani online, dokonce ani přes ČD. Byli byste tak odkázáni na koupi lístku na nádraží, který je však až několikanásobně draží. Ceny zpátečních jízdenek do Varšavy:

  • Z Prahy: od 1.000 Kč,
  • Z Ostravy: od 735 Kč.

Cesta z Prahy do Varšavy vlakem trvá 7–8 hodin, z Ostravy pak 4,5 hodiny. Ve Varšavě se nachází pak de facto 3 hlavní nádraží: Centralna uprostřed moderního centra, Zachodnia (na západním okraji centra u centrálního autobusového nádraží) a Wschodnia na druhém břehu řeky.

Letecky

Přímé spojení s Varšavou má v Česku jen Praha (společnosti LOT i ČSA), přičemž zpáteční letenky na termíny uprostřed týdne startují na 2.500 Kč, oblíbenější víkendové termíny pak obvykle nepořídíte pod 3.500 Kč. Akční letenky z Prahy se neobjevují.

Ze Slovenska pak létají přímé spoje LOTu z Košic s cenou kolem 140 euro za zpáteční letenku. Linka Wizz Airu z Bratislavy byla zrušena a přesunuta do Vídně.

Autobusem

Po spojení Polskibusu s Flixbusem došlo k výraznému zhoršení cest autobusem. V současné době jezdí 4 přímé spoje Flixbusu denně mezi Prahou a Varšavou, avšak oblíbené akční jízdenky za 1 zlotý jsou nenávratně pryč. Nejnižší cena zpáteční jízdenky, s níž lze počítat, je 750 Kč. Nejkratší spoje navíc jedou z Prahy do Varšavy 10 hodin, delší pak dokonce přes 12 hodin. Jízdenky koupíte jen na webu Flixbusu.

Přímé spojení zajišťuje i lotyšský dopravce Ecolines, jehož linka pokračuje až do Rigy. Ceny jízdenek jsou však podobné jako u Flixbusu, liší se jen čas odjezdu a příjezdu.

Z ostatních českých měst přímé autobusy do Varšavy nejezdí, z Bratislavy preferujte před 12hodinovou jízdou Flixbusem raději 2x draží spojení vlakem s přestupem v Břeclavi. Dálkové autobusy většinou zastavují u stanic metra Mlociny nebo Wilanowska.

Jak cestovat po Varšavě

Varšava má velmi kvalitní a moderní síť MHD, která vás dostane relativně rychle a pohodlně i do nejzapadlejších koutů města. Vozový park prochází velkou obnovou a dá se říct, že minimálně jeho autobusová část je na výrazně vyšší úrovni než třeba v Praze.

Velkou devízou varšavské MHD je fakt, že všechny druhy dopravy (metro, tramvaje, autobusy a městské vlaky) mají stejné tarifní podmínky a můžete na ně využívat stejné jízdenky, přičemž všechny jsou přestupní – můžete podniknout libovolné množství jízd v rámci daného časového omezení:

  • 20 minut: 3,4 zlotých,
  • 75 minut: 4,4 zlotých,
  • 90 minut: 7 zlotých,
  • 24 hodin: 15 zlotých,
  • 72 hodin: 36 zlotých,
  • Víkend (od pátku 19:00 do 8:00 v pondělí): 24 zlotých,
  • Víkend (od pátku 19:00 do 8:00 v pondělí) skupinová pro 5 lidí: 40 zlotých.

Lístky koupíte v automatech na významnějších zastávkách, ve všech stanicích metra nebo třeba na poště. V trafikách se obvykle neprodávají. Taktéž většina vozidel je vybavena automatem na jízdenku, řidiči lístky neprodávají. Platit se může pouze v hotovosti.

Jízdenku si označíte vždy jen jednou v tramvaji, nebo autobusu. U cest metrem či vlakem pak v označovači u vstupu do stanice nebo na nástupišti.

Denní linky MHD, včetně metra, začínají svůj provoz mezi 4:30 a 5:00 a končí krátce po půlnoci. Metro jezdí v noci pátku na sobotu a ze soboty na neděli až do 3:00.

Noční MHD zajišťuje několik autobusových linek s písmenem „N“ před svým číslem, jejich interval je buď 30, nebo 60 minut.

  • Oficiální stránky varšavské MHD: www.ztm.pl

Chystáš se do Varšavy?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 09. 01. 2020
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.