Průvodce městem
Moderní Varšava
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Doprava ve Varšavě

Jak se dostat do Varšavy

I přes to, že Varšava je relativně blízko, doprava z Česka není na bůhvíjaké úrovni. Nejlepší poměr ceny a výkonu zcela jistě nabídne železniční spojení, naopak nejhorší je v současnosti spojení autobusem.

Vlakem

Vlakové spoje z Prahy jezdí každé 3 hodiny, z Ostravy pak ještě častěji. Přímé spojení s Varšavou mají navíc i Pardubice, Olomouc, Břeclav, Kolín, Ústí nad Orlicí, Zábřeh na Moravě, Hranice na Moravě a Bohumín.

Pozor, při cestě vlakem vždy řešte rovnou zpáteční jízdenku, kterou pohodlně zakoupíte na webu ČD. Pokud byste si koupili jen jednosměrnou a cestu zpět chtěli řešit opět koupí přes web, pak vězte, že ani v 21. století to stále u polské strany není možné. Polské dráhy zkrátka tuto možnost neznají a nepovolují prodej ani online, dokonce ani přes ČD. Byli byste tak odkázáni na koupi lístku na nádraží, který je však až několikanásobně draží. Ceny zpátečních jízdenek do Varšavy:

  • Z Prahy: od 1.000 Kč,
  • Z Ostravy: od 735 Kč.

Cesta z Prahy do Varšavy vlakem trvá 7–8 hodin, z Ostravy pak 4,5 hodiny. Ve Varšavě se nachází pak de facto 3 hlavní nádraží: Centralna uprostřed moderního centra, Zachodnia (na západním okraji centra u centrálního autobusového nádraží) a Wschodnia na druhém břehu řeky.

Letecky

Přímé spojení s Varšavou má v Česku jen Praha (společnosti LOT i ČSA), přičemž zpáteční letenky na termíny uprostřed týdne startují na 2.500 Kč, oblíbenější víkendové termíny pak obvykle nepořídíte pod 3.500 Kč. Akční letenky z Prahy se neobjevují.

Ze Slovenska pak létají přímé spoje LOTu z Košic s cenou kolem 140 euro za zpáteční letenku. Linka Wizz Airu z Bratislavy byla zrušena a přesunuta do Vídně.

Autobusem

Po spojení Polskibusu s Flixbusem došlo k výraznému zhoršení cest autobusem. V současné době jezdí 4 přímé spoje Flixbusu denně mezi Prahou a Varšavou, avšak oblíbené akční jízdenky za 1 zlotý jsou nenávratně pryč. Nejnižší cena zpáteční jízdenky, s níž lze počítat, je 750 Kč. Nejkratší spoje navíc jedou z Prahy do Varšavy 10 hodin, delší pak dokonce přes 12 hodin. Jízdenky koupíte jen na webu Flixbusu.

Přímé spojení zajišťuje i lotyšský dopravce Ecolines, jehož linka pokračuje až do Rigy. Ceny jízdenek jsou však podobné jako u Flixbusu, liší se jen čas odjezdu a příjezdu.

Z ostatních českých měst přímé autobusy do Varšavy nejezdí, z Bratislavy preferujte před 12hodinovou jízdou Flixbusem raději 2x draží spojení vlakem s přestupem v Břeclavi. Dálkové autobusy většinou zastavují u stanic metra Mlociny nebo Wilanowska.

Jak cestovat po Varšavě

Varšava má velmi kvalitní a moderní síť MHD, která vás dostane relativně rychle a pohodlně i do nejzapadlejších koutů města. Vozový park prochází velkou obnovou a dá se říct, že minimálně jeho autobusová část je na výrazně vyšší úrovni než třeba v Praze.

Velkou devízou varšavské MHD je fakt, že všechny druhy dopravy (metro, tramvaje, autobusy a městské vlaky) mají stejné tarifní podmínky a můžete na ně využívat stejné jízdenky, přičemž všechny jsou přestupní – můžete podniknout libovolné množství jízd v rámci daného časového omezení:

  • 20 minut: 3,4 zlotých,
  • 75 minut: 4,4 zlotých,
  • 90 minut: 7 zlotých,
  • 24 hodin: 15 zlotých,
  • 72 hodin: 36 zlotých,
  • Víkend (od pátku 19:00 do 8:00 v pondělí): 24 zlotých,
  • Víkend (od pátku 19:00 do 8:00 v pondělí) skupinová pro 5 lidí: 40 zlotých.

Lístky koupíte v automatech na významnějších zastávkách, ve všech stanicích metra nebo třeba na poště. V trafikách se obvykle neprodávají. Taktéž většina vozidel je vybavena automatem na jízdenku, řidiči lístky neprodávají. Platit se může pouze v hotovosti.

Jízdenku si označíte vždy jen jednou v tramvaji, nebo autobusu. U cest metrem či vlakem pak v označovači u vstupu do stanice nebo na nástupišti.

Denní linky MHD, včetně metra, začínají svůj provoz mezi 4:30 a 5:00 a končí krátce po půlnoci. Metro jezdí v noci pátku na sobotu a ze soboty na neděli až do 3:00.

Noční MHD zajišťuje několik autobusových linek s písmenem „N“ před svým číslem, jejich interval je buď 30, nebo 60 minut.

  • Oficiální stránky varšavské MHD: www.ztm.pl

Co tady objevíš?

Polské hlavní město už na první pohled dává najevo, že chce být důležitou metropolí s mezinárodním přesahem. Moderní mrakodrapy rostou v centru jako houby po dešti, velké mezinárodní firmy a organizace sem stěhují svá regionální ředitelství a město se stává důležitým ekonomickým centrem.

Varšava si však k dnešnímu úspěchu prošla dlouhou trnitou cestu se značně pohnutým osudem. Za druhé světové války byla prakticky celá srovnána se zemí, jen mizivé procento budov zůstalo bez poškození. To má za následek především úplnou absenci autentického historického centra (to současné bylo uměle přebudováno až po válce) a také velké plochy zastavěné typickou socialistickou architekturou.

Na první pohled tak Varšava nemusí být nejatraktivnějším místem k návštěvě, ale nenechte se mýlit. Kromě několika zajímavostí si tu užijete autentického polského života, zakusíte skvělou místní kuchyni a po večerech se budete bavit v jedněch z mnoha barů či restaurací. I přes to, že je dnes Varšava úplně normálním západním městem, při delších posezeních v baru či restauraci pocítíte, že je tu levněji než v Praze…

Průvodce pro tebe napsal Kryštof Hájek
Připrav se na
2 dny
Na základní průzkum města dostatečně dlouhá doba.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Duben–říjen
Varšava leží o něco severněji, zimy jsou tu tím pádem více nepříjemné.
Více o počasí
Letenky od
1 200 Kč
Je běžná cena cesty po zemi z Prahy. Letenky stojí od 3.000 Kč.
Akční nabídky
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před měs
Navrhni úpravu