Průvodce státem

Polsko

Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit

Fénix, který povstal z popela

Polská republika je stát ležící ve střední Evropě, jež hraničí s Německem na západě, s Českou a Slovenskou republikou na jihu, Běloruskem a Ukrajinou na východě a s Litvou a Ruskem na severu.

Žádná jiná země nemá takovou minulost jako Polsko, během druhé světové války prakticky zmizelo z mapy a třetina obyvatelstva byla vyhlazena. Dnes je země hrdým a nezávislým členem Evropské unie, kde z většiny míst stále dýchá historie a kde si můžete vychutnat dobroty polské kuchyně. Polská krajina je stejně rozlehlá a nevšední jako historie země, můžete obdivovat pohyblivé písečné duny, zasněžené vrcholky Tater, ponořit se do temnot skutečného pralesa nebo relaxovat u Mazurských jezer. 

Průvodce pro tebe napsal kk.ptackova
Víza
Na občanku
V rámci Schengenu cestuješ pouze na občanský průkaz.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
březen - říjen
Místní počasí je identické s tím v ČR. U moře se moc neohřeješ.
Více o počasí
Letenky od
2 500 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 4x za měsíc a ušetříš cca 60 %.
Akční nabídky

Praktické tipy do Polska

Zavřít boční panel

Kultura a lidé

Historie, lidé, jazyk a svátky

Historie v kostce

První zmínky o Polsku jako státním útvaru pochází z 10. století. V té době panoval v zemi historicky první doložený vládce – kníže Měšek I. Velký rozkvět zažil polský stát v 16. století, později došlo k trojímu dělení sousedních států a Polsko se rozdrobilo mezi Rusko, Prusko a Rakousko. Království polské, které vzniklo na počátku 19. století, bylo sice autonomní, ale podléhalo ruskému carovi. V roce 1831 vypuklo ve Varšavě a dalších městech listopadové povstání, které patřilo k největším v 19. století. Car jej však potlačil a autonomie byla zrušena.

Polsko opět získalo suverenitu až po skončení 1. světové války a nezávislost si udrželo i v následující válce se sovětským Ruskem. Na počátku druhé světové války bylo Polsko v roce 1939 okupováno Německem a Sovětským svazem. Ve válce došlo ke zničení mnoha polských měst a na jeho území se rozmohl holocaust, zatýkání a stavěly se zde i koncentrační tábory. Po válce došlo k posunu hranic s Německem na Nise a Odře, což vyvolalo obrovské nucené přesuny obyvatelstva.

Po roce 1945 se Polsko stalo komunistickým státem, podobně jako v českých zemích zde proběhla násilná kolektivizace a znárodňování. Po pádu komunistického režimu v roce 1989 se Polsko stalo členem Severoatlantické aliance a připojilo se v květnu 2004 k Evropské unii.

10. dubna 2010 potkala Polsko katastrofa v podobě smrti prezidenta Lecha Kaczynskeho ve Smolensku v Rusku, kam letěl se svou manželkou a dalšími politiky a osobnostmi z vrchního velení polské armády uctít památku zavražděných Poláků v Katyni.

Lidé

Současné Polsko je s 38 miliony obyvatel osmý nejlidnatější stát Evropy. Po 1. světové válce tvořili Poláci 68,5 % populace, nyní je to zhruba 98,7 %. Před 2. světovou válku židé v Polsku představovali největší židovskou komunitu na světě čítající 3–3,3 miliony osob. Během války bylo německými nacisty povražděno asi 90 % židovské populace v Polsku. Změnu složení obyvatelstva přinesla i poválečná změna hranic, kdy Polsko přišlo o ukrajinský a běloruský východ a naopak získalo další německá území, odkud byli Němci vysídleni.

Život zdejších lidí ovlivnili v minulosti polští Židé, Poláci jsou i dnes stále obviňováni z antisemitismu a jako potvrzení této skutečnosti mohou sloužit občasné antisemitské nápisy na zdech, s nimiž se v Polsku můžete stále setkat. I přes tuto skutečnost jsou Poláci milí lidé, kteří se chovají k cizincům otevřeně a přátelsky.

Všichni obyvatelé Polska jsou křesťané, převažuje vyznání římskokatolické, dále pravoslavné a řeckokatolické. Obyvatelé země žijí stejným životem jako obyvatelé ostatních zemí Evropy, na druhou stranu více dodržují zvyky a tradice, které vyplývají z jejich římskokatolického vyznání. Postavení církve je v Polsku stále velmi silné.

Křesťanství

Svátky

 • 1. 1. – Nový rok
 • 6. 1. – Tři králové
 • 1. 5. – Svátek práce
 • 3. 5. – Ústava z 3. května 1791
 • 15. 8. – Nanebevzetí Panny Marie
 • 1. 11. – Svátek Všech svatých
 • 11. 11. – Den nezávislosti Polska (1918)
 • 25. 12. – 26. 12. – Vánoce

Pohyblivé svátky:

 • Velikonoční neděle
 • Velikonoční pondělí
 • Seslání Ducha Svatého – v neděli, 50 dnů po Velikonoční neděli
 • Seslání Těla a Krve Páně Boží – ve čtvrtek, 60 dnů po Velikonoční neděli

Kultura

Polsko je zemí, jejíž kultura je poměrně neprávem opomíjena. Literárně nejúspěšnějším obdobím byl v Polsku romantismus, kam spadá i Adam Mickiewicz. Většina lidí však zná až pozdějšího spisovatele Henrika Sinkiewicze, který napsal například Pouští a pralesem, Ohněm a mečem a další díla, jež přinesla i filmová zpracování. Sám autor získal Nobelovu cenu za literaturu. V současné době je polská literatura oblíbená zejména u příznivců fantasy, kterou píše Andrzej Sapkowski. Úspěch přinesli své zemi i další rodáci, jakými jsou například filmoví režiséři Andrzej Wajda nebo Roman Polanski. Z Polska pocházel také jeden z nejvýznamnějších hudebních skladatelů – Fryderyk Chopin.

Jazyk

Úřední řečí Polska je polština. Stejně jako čeština je to slovanský jazyk, proto se bez větších problémů dorozumíte i česky. Pozor na to, že některá slovíčka zní stejně, význam mají však diametrálně odlišný. V současné době umí většina mladých Poláků také anglicky nebo německy (podle regionu). Angličtina se používá i v informačních centrech a na úřadech. I když se předpokládá, že starší lidé rozumějí rusky (asi čtvrtina obyvatel), s ruštinou je vhodné vyrukovat až v krajní nouzi.

Minislovníček:

 • Dzien dobry – Dobrý den
 • Dobry wieczor – Dobrý večer
 • Dobranoc – Dobrou noc
 • Czesc – Ahoj
 • Do widzenia – Na shledanou
 • Prosze – Prosím
 • Dziekuje – Děkuji
 • Dzieki – Díky
 • Przepraszam – Promiňte
 • Tak – Ano
 • Nie – Ne

Turismus

I když Polsko nepatří mezi typické turistické destinace, setkáte se zde se všemi výdobytky moderní civilizace a najdete jistý turistický standard. Výjimkou jsou odlehlá místa na venkově, kde stále políčka obdělávají pluhem taženým koňmi a kde tedy žádný hostel či jiné ubytování nenajdete. Na druhou stranu lidé jsou zde velmi milí a nabídnou vždy ochotně pomocnou ruku.

Geografie

Polská republika se rozkládá ve střední Evropě a je omývána vodami Baltského moře, jehož pobřeží se táhne v délce 528 kilometrů. Se svou rozlohou 312.679 km² je Polsko 9. největší zemí v Evropě, čtyřikrát větší než Česká republika.

Povrch Polska je převážně nížinatý s rozsáhlými jezerními plochami, pouze na jihu země při hranicích se Slovenskem se zvedají hory. Krajina je porostlá převážně smíšenými a listnatými lesy, pastvinami a loukami. Najdeme zde řadu chráněných oblastí, národních parků a rezervací.

Zavřít boční panel

Peníze a ceny

Měna, ceny a denní rozpočty

Zløty

Oficiální měnovou jednotkou Polska je 1 zløty. Jeden zløty se dělí na 100 grošů. V roce 1997 došlo k tomu, že byl zløty zbaven 4 nul a tak se z 10.000 zløtych stal 1 nový polský zløty. Staré bankovky pak byly staženy z oběhu. Dnes se jimi již platit nedá, lze je však vyměnit v bankách. Bohužel je mohou stále používat k podvodům různí delikventi, a tak buďte obezřetní.

Polský zlotý

Směnárny a platba kartou

Kreditní karty můžete používat naprosto stejně běžně jako u nás. Zaplatíte v restauracích i menších obchodech. Na jarmarky či vánoční trhy se však vybavte hotovostí.

Dostupnost bankomatů a směnáren je v Polsku srovnatelná s Českou republikou. Ve všech turisticky atraktivních místech, v pohraničních obcích a ve větších obcích ve vnitrozemí není problém najít směnárnu nebo banku, kde můžete peníze směnit.

Kolik co stojí

Ceny jsou v Polsku stále poměrně nižší než v západní Evropě, dražší je zejména jen dovážené zboží a ubytování v hotelech.

V turisticky hojněji navštěvovaných městech dnes bývají ceny za jídlo poněkud vyšší a mnohdy bývá problémem najít restauraci s dobrým a zároveň levným jídlem.

V Polsku se platí vstupné do národních parků a přírodních rezervací, nejedná se o závratné částky, zhruba tak 30–50 Kč na osobu. Vstupné do muzeí a památkových objektů je zhruba o 20% nižší než v České republice. Nejdražší vstupné je na známých hradech, jako je např. Malbork a činí cca 40 PLN.

Ceny ubytování začínají mnohem níže než v České republice, a to díky tomu, že je v Polsku ještě rozvinutá síť jednoduchého ubytování turistické třídy, jedná se o ubytovny tzv. schroniska, jež lze v Polsku najít v každém okresním městě a v každé turistické oblasti, polské hory jsou jimi přímo posety. Zde se lze ubytovat již od 20 PLN, tyto ubytovny většinou účtují extra poplatek za povlečení.

Jinak lze v Polsku nalézt ubytování všech kategorií a cenových úrovní. Velmi rozšířené je i ubytování v soukromí, zhruba za cenu ubytování v schronisku, majitelé volných pokojů chodí zákazníky „lovit“ přímo na nádraží. Ceny jídla v supermarketech jsou o 20 % nižší než v České republice, v restauracích srovnatelné. Doprava je cca o 10 % dražší než u nás.

Ceny benzinu či oblečení v Polsku jsou podobné nebo o málo nižší než v České republice. Celkově je v Polsku tak o 10–15 % levněji než v České republice.

Spropitné a smlouvání

Ceny v restauracích na jídelním lístku jsou uvedené již s DPH a s obslužným. Je však zvykem nechat obsluze navíc spropitné ve výši 10 procent. Obecně platí, že se spropitným počítají spíše zaměstnanci lepších hotelů a restaurací. Taxikářům je zvykem dávat peníze navíc jen jako způsob poděkování za nějakou zvláštní pomoc.

Smlouvání je v Polsku možné podobně jako u nás jedině při kupování zboží u stánků. Má zde však dlouhou tradici a obchodníci jsou na něj zvyklí.

Jak ušetřit

Každý držitel Mezinárodního studentského průkazu (ISIC) má nárok na snížené vstupné do muzeí a na levnější nocleh v mezinárodních mládežnických ubytovnách, které jsou v provozu v období letních prázdnin. O tom, zda vzniká na základě karty ISIC i sleva na jízdné v autobusech, rozhodují místní úřady. Podrobné informace týkající se studentských tarifů obdržíte u turistické agentury Almatur.

Denní rozpočet

Nízkorozpočtový cestovatel se přepravuje nejlevnější hromadnou dopravou a na kratší vzdálenosti chodí pěšky. V nejlevnějším hostelu zaplatí 30 PLN za noc, bude konzumovat jídlo z obchodů, které vyjde denně zhruba na 10 PLN. Nejnižší denní náklady tedy budou činit cca 50 PLN, tedy 325 Kč/osoba.

Středně náročný cestovatel se přepravuje lepší hromadnou dopravou, na kratší vzdálenosti využívá MHD. Přespává v penzionech, za což zaplatí 100 PLN za noc, bude konzumovat jídlo kupované na ulici, občas ze supermarketu nebo si jednou denně zajde do restaurace za cenu 30 PLN. Nejnižší denní náklady tedy budou činit cca 150 PLN, tedy 975 Kč/osoba.

Náročný cestovatel se přepravuje vlastním automobilem i na kratší vzdálenosti, průměrně ujede 50 kilometrů denně. Přespává v hotelech za cenu 200 PLN za noc, bude se stravovat výhradně v restauracích za cenu 80 PLN. Nejnižší denní náklady tedy budou činit cca 320 BAM, tedy 2.080 Kč/osoba.

Zavřít boční panel

Doprava

Silniční, železniční i letecká doprava

Jak do Polska

Do Polska můžete přicestovat vlakem, letadlem, autobusem nebo autem.

Místní železniční i autobusová doprava je rozvinuta a dostanete se s ní skoro všude. Zajištěny jsou pravidelné spoje.

Jak se nejlépe dopravovat

Autem

Jestliže jedete do Polska vlastním vozem, dávejte si na něj dobrý pozor. Časté krádeže aut zde jsou na denním pořádku. Až budete auto na parkovišti opouštět, ujistěte se, že ho máte řádně zajištěné. Polsko má průměrně kvalitní silniční síť s normální hustotou provozu. Jediným problémem tak bývá parkování a dopravní zácpy ve velkých městech. V zemi je hustá síť čerpacích stanic a servisy najdete v každém městě. Dopravní předpisy jsou téměř shodné s těmi českými, ale poněkud přísnější. Silnice jsou díky tomu ale poměrně bezpečné. Maximální povolená rychlost v obci je 60 km/h, na ostatních silnicích 90 km/h a na dálnicích 110 km/h. Časté jsou zde kontroly pomocí radarů. Při nedodržení rychlosti vás čeká vysoká pokuta. V Polsku se přísně dodržují předpisy týkající se řízení pod vlivem alkoholu. Foukání do balónku je běžnou součástí silniční kontroly. Zakázáno je také používání mobilních telefonů za jízdy bez sady handsfree. Malé děti mohou ve voze cestovat pouze připoutané na dětské sedačce. Polsko má jen málo dálnic, z nichž většina byla vybudována ještě před 2. světovou válkou a není tudíž v uspokojivém stavu. Moderní dálnici najdeme pouze mezi Krakovem a Katovicemi, za její užívání se platí.

Autobusová doprava

Mezi mnoha českými a polskými městy existuje pravidelné autobusové spojení. Z Prahy se můžete pravidelnými linkami vydat například do Varšavy, Vratislavi a Lodže.

Letecká doprava

Letecky se do Polska dostanete poměrně snadno, jelikož mezi Prahou a Varšavou létá mnoho pravidelných linek. Tyto pravidelné linky zajišťuje česká letecká společnost ČSA, polská národní letecká společnost LOT nebo Smartwings. Několikrát týdně můžete využít letu také do polského Krakova se společností Ryanair. Doba letu do obou destinací trvá okolo hodiny.

Železniční doprava

Do Polska jezdí z České republiky celá řada pravidelných vlakových linek. Provozují je České dráhy i polská železniční společnost PKP. Jelikož jsou polské dráhy o něco dražší než ty české, je dobré si zakoupit zpáteční jízdenku ještě v České republice. Na pravidelných linkách v Polsku si dávejte dobrý pozor na krádeže, které tam nejsou ničím neobvyklým. Situace se však postupně zlepšuje a vlaky procházejí speciální hlídky. Pokud cestujete z Prahy do Varšavy, zabere vám cesta přibližně 9 hodin. Nejvyužívanějším hraničním přechodem jsou Petrovice u Karviné.

Polské vlaky

Veřejná doprava

Autobusem

Národní autobusová společnost poskytuje rozsáhlou síť autobusových linek v Polsku. Přepravu zajišťuje společnost Polska Komunikacja samochodka (PKS) neboli Polská automobilová doprava. Tyto dálkové autobusy však nebývají příliš pohodlné a cesta většinou zabere více času, než kdybyste jeli vlakem. Jízdenky se prodávají na nádraží nebo přímo u řidiče. Další společností zajišťující autobusovou přepravu je Polski Express, který je levnější a má pohodlnější a novější autobusy.

Do menších měst a vesnic jezdí autobusy společnosti PKS. Tyto spoje jsou většinou přesné, ale kolem 8 hodiny ráno bývají dost přeplněné. Další možností je využít služeb minibusů, které zabezpečují přepravu na kratších vzdálenostech. Jezdí poměrně často, ale jejich kapacita je omezená. Vyjdou vás dokonce levněji než autobusy PKS.

Letadlem

Vnitrostátní lety provozuje národní letecká společnost LOT a společnost Direct Fly. Jejich linky spojují zejména velká polská města. Hlavním dopravním uzlem je varšavské letiště Okecie, odkud létají pravidelné linky především do měst jako Krakov, Vratislav, Gdaňsk a Poznaň. Nejlevnější jsou letenky, kde je dáno přesné datum návratu. Říká se jim apexové letenky a ty se musí rezervovat a zaplatit asi dva týdny před odletem. Aerolinie uplatňují systém s nižšími sazbami pro studenty, děti, penzisty a turistické skupiny.

Vlakem

Celé Polsko je protkáno hustou železniční sítí, která spojuje téměř všechna města země a vlakem se dostanete i do zapadlejších koutů. Velká města spojují dražší rychlíky InterCity, mezi ostatními městy jezdí expresní vlaky, které jsou rychlé, pohodlné a nemívají zpoždění. Je však nutné si před cestou rezervovat místenku. Obyčejné levnější dálkové spoje bývají často přeplněné a cena jízdenky se odráží také na čistotě vlaku a častých zpožděních. Během nočních hodin se jízda těmito vlaky ani z bezpečnostních důvodů nedoporučuje. Připlaťte si raději za 1. třídu, kde budete mít své pohodlí. Na dlouhých trasách jezdí také vlaky s lůžkovými a lehátkovými vozy. Ty však bývají zbytečně předražené a vynaložená cena bohužel neodpovídá úrovni vlaku. Jízdenky na vlaky si zakoupíte na nádražích nebo v kanceláři státní cestovní agentury Orbis. Jízdenku si můžete zakoupit dokonce i ve vlaku, musíte však počítat s jistou cenovou přirážkou.

Zavřít boční panel

Jídlo

Typická jídla, nápoje a ceny

Polská kuchyně

Polská kuchyně je jako řada ostatních světových kuchyní ovlivněna okolními státy a má tak hluboké kořeny v mnohonárodnostní tradici. Patrný je vliv především sousedních zemí, ale také vliv Litevců, židů a dokonce i Francouzů. Základní potravinou je maso, zelenina, brambory a mořské i sladkovodní ryby. Poláci mají rádi hlavně aromatické uzeniny, sledě a drůbeží maso připravované na nejrůznější způsoby. Součástí hlavních jídel jsou polévky, které musí být husté a se spoustou zeleniny. Takovou polévkou je například boršč nebo chlodnik. Svou tradici mají v Polsku také ovocné. Pokrmy bývají často připravované na smetaně, se sladkými či kyselými omáčkami.

Mezi typicky polská jídla patří bezesporu pirožky (pierogi) plněné kyselým zelím, houbami, tvarohem nebo masem. Dále jsou to palačinky, ovocné knedlíky, plněné těstoviny (pyzy) a varšavské dršťky (flaczki wolowe). Polským národním jídlem je bigos, který se připravuje z vařeného zelí, hub a různých druhů masa. Z dalších specialit můžeme jmenovat takzvaný gics, což je pečené telecí koleno obložené zeleninou a s přílohou – buď s bramborami, nebo speciálními bramborovými knedlíky – tzv. kluski. Polské moučníky bývají velmi vydatné a těžké. Nejoblíbenější jsou kynuté koláče nebo makový či ořechový závin.

Žurek

Mezi alkoholickými nápoji jednoznačně vede čistá vodka nejznámějších značek, jako je Chopin vodka, Belvedere, Luksusowa, Wyborowa. Oblíbené jsou i aromatizované vodky jako Żubrówka s bylinami z národního parku Białowieża nebo Goldwasser z Gdaňsku s obsahem částic 22karátového zlata. Polsko má také dobrou nabídku kvalitního piva. Nejznámějšími pivovary jsou Żywiec, Warka a Elbląg. Poláci si do piva rádi přidávají med nebo různé sirupy. Z polských likérů jmenujme medovinu nebo jiné sladké krémy z alkoholu.

Jak se stravovat jako místní

V některých městech fungují tzv. mléčné bary, které jsou pozůstatkem z komunistické doby a nabízející domácí jídla. Dobře se najíte také ve vesnických podnicích.

Potkáte se také s polskými řetězci rychlého občerstvení. Jedná se o něco na způsob Mc Donald´s, ale s polským a dobrým jídlem za velmi slušné peníze. Najdete je především ve větších obchodních centrech.

Obvyklé ceny v restauracích

 • Malé jídlo – 7 PLN
 • Menu ve fast foodu – 14 PLN
 • Polévka – 6 PLN
 • Polední menu v centru města – 19 PLN

Pokud chcete ochutnat typickou polskou kuchyni, ve Varšavě lze doporučit vyhlášenou restauraci Gosciniec Polskie Pierogi nebo Przystanek Pierogarnia v Krakově.

Zavřít boční panel

Aktivity

Městská turistika, pláže i nákupy

Treky

Pěší turistika se v Polsku těší velké oblibě. Oblasti přírodních krás jsou obvykle protkány speciálně značenými stezkami. Turistické mapy obdržíte jak v odborných knihkupectvích, tak v místních prodejnách a trafikách. Pěší turisté mohou přenocovat v ubytovnách, jichž se v horách nachází hodně. Při horských túrách je zakázáno odbočovat z vyznačené trasy. Výlety lze podnikat individuálně nebo se připojit ke skupině. Organizované túry připravují cestovní kanceláře, většinou studentské.

Mořské oko v polských Tatrách

Ferraty, stěny, horolezectví

Nejobtížnější a nejnebezpečnější lezecké trasy se nachází v Tatrách. Potřebnou výstroj a výzbroj dostanete ve specializovaných prodejnách. Zatímco pro lezení v Tatranském národním parku potřebujete povolení, v Krkonoších a na Krakovsko-čenstochovské vrchovině je volný přístup.

Surfování

Jezera a řeky v severním Polsku skýtají nekonečnou škálu možností věnovat se jachtingu. Jachty a jiná plavidla lze pronajmout v hostelech u jezer. Nejdelšími a nejatraktivnějšími jachtařskými trasami se mohou pochlubit Velká mazurská jezera v ústí řeky Visly a v Štětínském zálivu. Čím dál větší oblibě se těší rovněž windsurfing na jezerech, v pobřežních zátokách a na Baltském moři.

Surfování je velice oblíbené, hlavním střediskem surfařů je poloostrov Hela. Stále více zde přibývá příznivců kitesurfingu a poloostrov Hela je také místem konání Kitesurf Trophy Tour.

Pláže

Písečné pláže Baltského moře patří mezi nejlepší v Evropě a jejich charakteristickým rysem jsou úzké písečné kosy, které vymodelovaly mořské proudy. Průměrná teplota Baltského moře je v létě asi 17–21 °C. Pláže na mořské Wiślané kose jsou krásně bílé, na Helu jsou výjimečné dvojité pláže (ze strany Pucké zátoky a ze strany otevřeného moře) a ve Svinoústí jsou pláže nejširší. Ve všech resortech najdete záchranáře, půjčovny paravanů, slunečníků a plážových košů, jsou zde převlékárny a slanou mořskou vodu můžete ze sebe smýt pod sprchou na pláži. Po návratu z pláže můžete svůj volný čas strávit ve vodních parcích (v Darłówku jsou bazény s ohřívanou mořskou vodou), na dětských hřištích nebo na výletech po okolí. Nelze nevzpomenout helské tulení akvárium a výstavu motýlů Międzyzdrojach.

Nakupování

Nejčastěji nakupovaným suvenýrem v Polsku jsou stříbrné a jantarové šperky, broušené sklo ze Slezska, ručně vyšívané ubrusy, místní porcelán a keramika. V horských oblastech se velké oblibě těší ručně pletené svetry a kožené pantofle. Pokud se vám zalíbila polská vážná nebo moderní hudba, můžete si ji zakoupit téměř všude na hudebním nosiči. Každý polský region je něčím jedinečný a každý návštěvníkům nabízí nepřeberné množství výrobků lidového umění a řemesel, ať jsou to vánoční nebo velikonoční dekorace, horalské výrobky, hračky či oblečení. Velmi oblíbená je u turistů také prvotřídní polská vodka. Všechny tyto výrobky nakoupíte nejlevněji přímo u výrobce na tržišti. Ve větších městech již vyrostla velká obchodní střediska a supermarkety, kde najdete vše pod jednou střechou a za přijatelné ceny.

Parky a rezervace

Jezerní oblast, která zabírá značnou část severního Polska, charakterizuje malebná morénová krajina lesů a tisíců jezer. Největší a nejpůvabnější je Mazurská jezerní plošina v regionu známém jako Kraj tisíce jezer.

Biebrzaňský národní park představuje lidskou činností jedno z nejméně dotčených území v Evropě. Táhne se v délce 70 kilometrů podél břehů řeky Biebrzy a náleží k němu největší mokřady v Polsku, které skýtají útočiště široké škále divoké zvěře. Budete-li mít štěstí, zahlédnete zde dokonce losa.

Bělověžský prales se prostírá na ploše bezmála 1.500 km2 a je největším přírodním lesem v Evropě. Leží zčásti v Polsku a zčásti v Bělorusku. Větší běloruská část je turistům téměř nedostupná, zatímco polské území bylo vyhlášeno národním parkem v roce 1932. Mnohá zákoutí si zachovávají nedotčený ráz pralesa a nejzajímavější oblasti lze navštívit pouze s průvodcem.

Slowinský národní park získal věhlas díky velkým pohyblivým písečným dunám, které se každoročně posunou asi o 9 metrů. Toto území bylo kdysi zátokou, o čemž svědčí ledovcová jezera Lebsko a Gardno. Park ztělesňuje světovou biosférickou rezervaci a skýtá útočiště divokému ptactvu, hnízdí zde více než 250 druhů, mimo jiné i vzácný ocel mořský.

Zimní sporty a střediska

Zakopané rozkládající se na úpatí Tater se každoročně mění v zimní metropoli Polska. Vhodné svahy zde objeví jak začátečníci, tak i zkušení lyžaři. Lyžařská sezona trvá od listopadu do března. K nejpopulárnějším patří sjezdovky na hoře Nosal situované ve výšce 590 metrů. Méně náročné svahy skýtá Gubalowka (1.600 m). Začátečníci najdou mnoho nenáročných sjezdovek v okolí Bialky a Bukowiny Tatrzanské. Bezpočet táhlých a skvěle vybavených sjezdovek má Szczyrk Brenna, Wisla a Ustron v Slezských Beskydech, a také Szklarska Poreba v Krkonoších. K nejdelším lyžařským sjezdovkám se v Polsku řadí ty na svazích Jaworzyny blízko Krynice Górské.

Nejlepší lokalitou pro lední jachting je Mamry, jedno z Velkých mazurských jezer. Toto jezero patří k nejstudenějším v Polsku a v zimě, kdy celé zamrzá, je pro lední jachting jako stvořené. Od meziválečného období se tady každoročně konají mezinárodní závody v tomto sportu.

Pro děti

V Gdyni najdete největší dobrodružné hřiště v Polsku, malí návštěvníci si užijí závodní dráhu s malými čtyřkolkami, horolezecké lanové centrum, horolezeckou stěnu, skákací hrady a skluzavky i klasické hřiště.

Každý rok v létě se na ostrově Wollin koná Vikingský festival. Návštěvníci mohou přihlížet bojům vikingských lodí, zápasníkům, vrhačům oštěpů a lučištníkům. Najdete tu vikingskou osadu, vikingské jídlo a řemeslné výrobky.

Dinosauří park nedaleko od Poznaně byl otevřen v dubnu 2007. Příkladně spojuje zábavu a ponaučení. Je možné tu absolvovat prohlídky, které jsou připravené speciálně pro děti na naučných stezkách s obrovskými modely dinosaurů.

Od jezera Malta na okraji Poznaně lze úzkokolejkou „Maltanka“ dojet do zoologické zahrady. ZOO se nachází na ploše 117 ha ve velmi zajímavé krajině. Zvířata se chovají ve volných oborách za co možná nejpřirozenějších podmínek. Zvláštností jsou bílí panteři a bílý nosorožec.

V Krakově najdete největší vodní park v Polsku. Na ploše 2.000 m2 se mohou děti zabavit ve vodních tunelech, na divokých řekách, na skluzavkách a na nejrůznějších jiných atrakcích. Kromě toho tu naleznete nabídku wellness, léčivých koupelí a vodních sportů.

Polské hřebčíny jsou již odedávna ceněny pro kvalitní koně. Věhlas si vydobyly dokonce už za éry komunistů, kdy byly znárodněny. O jízdu na koni je opět zájem a přitahuje stále více nadšenců. Kromě zavedených stájí objevíte v Polsku větší i menší nedávno založené hřebčíny. Do některých se může podívat široká veřejnost, jiné jsou více méně exkluzivní.

Kultura

Polská kulturní scéna je velmi bohatá zejména na nejrůznější festivaly, které se zde konají. Jsou zaměřené nejen na hudbu, ale i historii Polska, divadlo, film a další. Některé z nich patří mezi velmi oblíbené a sjíždí se sem na ně mnoho návštěvníků z jiných zemí. V Krakově se koná židovský kulturní festival zaměřený na kulturu židovské komunity, která je právě v Polsku velmi početná. Mezi další populární festivaly patří Krajovy festiwal Piosenki Polskiej, Sopot Festival, Coke live music festival či Warszawska Jesieň.

Spolehlivý zdroj informací, co se zrovna v regionu děje, je místní tisk, zejména páteční vydání listu Gazeta Wyborcza s přílohou What´s on?.

Zavřít boční panel

Na co si dát pozor

Kriminalita a další nástrahy

Zdraví

Před odjezdem do Polska si u své zdravotní pojišťovny vyzvedněte Evropský průkaz zdravotního pojištění, kterým se musíte prokázat, pokud budete potřebovat neodkladné lékařské ošetření. Před cestou doporučujeme uzavřít si zdravotní pojištění. Státní nemocnice v zemi mají poměrně zastaralé vybavení a potýkají se s nedostatkem finančních prostředků. V provozu jsou také soukromá zdravotnická zařízení.

Lékárny poskytují širokou škálu léků, které se však většinou vydávají pouze na předpis. Pokud tedy pravidelně užíváte speciální léky, před cestou do Polska se jimi dostatečně předzásobte. V každém městě by měla být alespoň jedna lékárna s nočním provozem.

Kriminalita

Při pobytu v Polsku je třeba dodržovat základní pravidla bezpečnosti. Poměrně vysoké je riziko odcizení osobních automobilů nebo jejich vykradení. Doporučuje se proto parkovat auta na hlídaných parkovištích a nezastavovat v noci na parkovištích odlehlých. V žádném případě nenechávejte cennosti a tašky na sedadle v autě. Vyvarujte se také nošení viditelných cenných šperků na frekventovaných místech. Přitahovali byste pozornost zlodějů.

V Polsku v posledních letech poměrně vzrostla zločinnost a rozvíjí se organizovaný zločin. Nikdy nenoste pas, doklady nebo peněženku jen tak v zadní kapse od kalhot nebo v batohu na zádech. Nejvíce krádeží se stává v hromadných dopravních prostředcích a na železničních a autobusových nádražích, kde je velká koncentrace lidí.

Riziko politických konfliktů je v Polsku nízké, v případě násilné trestné činnosti je dokonce nižší než v České republice.

Internet a elektřina

Elektrické napětí: 230 V (jako v České republice). Zástrčky jsou tvořeny dvojicí kulatých kolíků o průměru 4 mm nebo 4,8 mm s roztečí 19 mm. Nemají uzemnění, ochrana je zajištěna dvojitou izolací. Zásuvky mají tvar odpovídající zástrčkám. Někdy se může vyskytnout také zástrčka s dvojicí kulatých kolíků s roztečí 19 mm a otvorem se zemnicím vodičem. Průměr všech kolíků je 4,8 mm. Pro naše kulaté tříkolové zástrčky je nutný adaptér, pro naše ploché dvoukolíkové zástrčky adaptér nutný není.

Dostupnost internetu a četnost wifi je v Polsku zhruba stejná jako v České republice. wifi naleznete stejně jako u nás v McDonald´s, KFC, nákupních centrech, ve veřejných knihovnách apod.

V Polsku zcela běžně fungují česká telefonní čísla, při krátkodobém pobytu se ani nevyplatí si kupovat polskou simkartu. Mobilním signálem je pokryté celé Polsko, výpadky mohu být na odlehlých nebo extrémních místech. Koupit si polskou SIM lze v provozovnách polských operátorů mobilních telefonních sítí, které sídlí v každém větším městě. Nabídky a ceny se různí, je třeba si před koupí simkarty projít aktuální nabídky polských operátorů. Při koupi polské SIM pamatujte na to, že je nutné ji registrovat na jméno předložením dokladů, a to u operátora či na poště.

Důležité kontakty

Telefonní čísla:

 • Nouzové telefonní číslo: 112
 • Policie: 997
 • Městská policie: 986
 • Hasiči: 998
 • První pomoc: 999

Velvyslanectví Polské republiky v České republice:

 • Valdštejnská 8
 • 118 01 Praha 1

Velvyslanectví České republiky v Polské republice:

 • ul. Koszykowa 18
 • 00-555 Warsaw
Zavřít boční panel

Víza a povinnosti

Vízum, očkování a celní předpisy

Vízum

Pro vstup do Polska není nutné zřizovat vízum. Polsko je stejně jako Česká republika součástí Evropské unie a kontroly na vnitřních hranicích tak byly zrušeny.

Vždy však u sebe musíte mít platný doklad totožnosti, tedy cestovní pas nebo občanský průkaz se strojově čitelnou zónou a na požádání ho předložit. Pokud chcete v zemi zůstat po dobu kratší, než jsou 3 měsíce, nebude po vás vyžadováno povolení k pobytu.

Očkování

Žádná povinná očkování mít nemusíte, doporučena jsou standardní očkování jako tetanus či hepatitida A.

Celní předpisy

Občané jedoucí z jiného členského státu Evropské unie můžou dovézt tyto limity jednotlivých věcí:

 • 800 kusů cigaret,
 • 200 kusů doutníků,
 • 1kg tabáku,
 • 10 litrů destilátu,
 • 20 litrů vermutu,
 • 90 litrů vína (v tom maximálně 60 litrů perlivého),
 • 110 litrů piva.

Co vidět a navštívit v Polsku

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a seznam se s nejzajímavějšími místy v Polsku

Zavřít boční panel

Varšava

Hlavní město Polska se rozkládá na obou březích řeky Visly a je největším městem v zemi. Během druhé světové války bylo město téměř srovnáno se zemí a zůstaly zde jen trosky. Obyvatelé se však rozhodli vše obnovit a zrekonstruovat a dnes je varšavské historické centrum dokonce zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO. Většinu památek najdeme v samotném centru Varšavy. Krásné budovy lemují Královskou cestu a Staré Město, významnou památkou je také Královský zámek s Lázničkami a rezidencí Wilanóv, kterou obklopuje barokní park. V historickém centru najdeme rovněž mnoho úzkých uliček, kostelů a klášterů s množstvím uměleckých děl. Významná je katedrála sv. Jana Křtitele, kde byli korunováni polští králové. Varšava je také městem umění, nabízí zajímavá muzea a galerie, například Národní muzeum se sbírkou polského umění či Galerii polského portrétu.

Zavřít boční panel

Krakov

Krakov je jedním z turisticky nejvyhledávanějších lokalit Polska, a to zejména proto, že se řadí k nejkrásnějším evropským městům. Město oplývá obrovským množstvím historických a architektonických památek, které jsou z větší části soustředěny v historickém jádru. Díky těmto jedinečným památkám je Krakov městem zapsaným na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Zavřít boční panel

Gdaňsk

Gdaňsk bývá považován za jedno z nejkrásnějších měst v severní Evropě. Leží v Gdaňské zátoce na břehu Baltského moře a nachází se zde třetí největší polský přístav. Svým návštěvníkům nabízí překrásné architektonické památky, umělecká díla, malebné uličky s kavárnami a restauracemi. Nejcennější památky jsou situovány v centru města, najdeme zde například Staroměstskou radnici s vyhlídkovou věží, odkud je nádherný výhled na město.

Zavřít boční panel

Vratislav

V centru Starého Města stojí gotická radnice, v níž sídlí městské historické muzeum. Největší barokní stavbou ve městě je budova Vratislavské univerzity, která je považována za centrum polského vzdělávání. Historicky cenný je také kostel Jména Ježíšova, který je významnou ukázkou slezské barokní církevní architektury, kostel sv. Kláry či gotický kostel sv. Vincenta stojící na náměstí Plac Biskupa Nankera. Nejstarší sekulární budovou ve městě je Dům panen Trzebnikých ze 13. století.

Zavřít boční panel

Lublin

Největší město rozkládající se na jihovýchodě Polska se pyšní řadou historicky cenných budov. Na úpatí hor se nachází Staré Město, do něhož se vstupuje Krakovskou bránou, která se stala symbolem města. Celé město prošlo v roce 1954 renovací, proto je mnoho budov vyzdobeno ve stylu socialistického realismu. Samotným srdcem Lublinu je trhové náměstí s lublinskou radnicí. Nejkrásnější církevní stavbou města je dominikánský kostel z roku 1342. Nejcennější historickou architektonickou památkou Lublinu je kaple Nejsvětější Trojice, která je součástí Lublinského zámku ze 14. století.

Zavřít boční panel

Zamość

Město ležící na ukrajinsko-polských hranicích bývá někdy právem nazýváno jako Padova severu, jelikož z něj máte pocit, jako byste se ocitli někde v Toskánsku. Město je perlou polské renesance a patří k nejzachovalejším historickým městům Evropy. S výstavbou města se začalo v roce 1581 a v 70. letech 20. století bylo kompletně zrenovováno. Roku 1992 pak bylo zařazeno na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Centrem města je Hlavní náměstí, které je lemováno dvoupatrovými domy s podloubím a výzdobou v orientálním stylu.

Zavřít boční panel

Čenstochová

Čenstochová je duchovním hlavním městem Polska a každoročně se sem vypraví miliony poutníků a turistů. Zdejší klášter Jasná Hora založený v roce 1382 je nejslavnější mariánskou svatyní v zemi, a to zejména proto, že ukrývá podobiznu Černé Madony Čenstochovské, které jsou připisovány zázračné schopnosti.

Zavřít boční panel

Osvětim

V Osvětimi byl za 2. světové války zřízen největší koncentrační a vyhlazovací tábor. Už jen pouhý název Osvětim dnes v lidech vyvolává ty nejhorší pocity. Tábor byl otevřen v roce 1940, roku 1941 byl v Březince vzdálené asi 3 km založen další a mnohem rozlehlejší. Nacisté sem přiváželi vězně ze všech koutů Evropy, které následně poslali na smrt do plynové komory, na nucené práce nebo na lékařské experimenty. Kromě židů zde zahynul velký počet Poláků, Romů, sovětských válečných zajatců a homosexuálů. Tábor byl osvobozen v roce 1945 sovětskými vojsky, která zde našla 7.650 umírajících vězňů. Tábor zde zůstal stát jako památník, vězeňské bloky byly upraveny na muzeum a následně byl zařazen na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Zavřít boční panel

Zakopané

Městečko Zakopané se nachází na severním svahu polských Tater a je považováno za zimní metropoli Polska a luxusní středisko zimních sportů. Je zde velmi dobrá úroveň vybavení rekreačních ubytovacích i stravovacích zařízení. Turisty však Zakopané přitahuje také během letních měsíců, kdy mohou podnikat výlety do překrásných hor, které jsou protkány hustou sítí turisticky značených tras. Lanovkou se můžete nechat vyvézt na vrchol hory Kasprovy Wierch nebo se ozubenou dráhou dostat na Gubałówku. Nedaleko zubačky narazíte na tradiční trh, který stojí za to si projít.

Zavřít boční panel

Národní park Pieniny

Toto nevelké pohoří rozkládající se na pomezí Slovenska a Polska oplývá ohromující krajinou a nedotčenou přírodou, která je protnuta korytem řeky Dunajec. Ta se klikatí napříč vápencovými roklemi a patří tak mezi hlavní atrakce v Polsku. V polské části Pienin leží Czorsztynský hrad, zámek Niedzica či známé lázeňské středisko Szczawnica. Celá oblast nabízí velké množství turistického vyžití a pro pěší je zde připraveno několik značených turistických tras.

Zavřít boční panel

Jelenia Góra

Město ležící na úpatí Krkonoš se stalo vyhledávaným cílem turistů a ideálním výchozím bodem pro pěší túry do horských oblastí. V centru města se rozkládá náměstí s barokní radnicí a městskými domy s podloubími. Nedaleko se tyčí kostel sv. Erasma a Pankráce. Jde o gotickou baziliku, která byla vystavěna na přelomu 14. a 15. století.

Zavřít boční panel

Sopoty

Sopoty jsou nejoblíbenějším a nejvyhledávanějším letoviskem na pobřeží Baltského moře. V roce 1824 zde byly založeny přímořské lázně a následně si zde začali stavět paláce zámožní obyvatelé Gdaňska. V meziválečném období došlo k největšímu rozkvětu a Sopoty se staly vyhledávaným cílem těch nejbohatších lidí.

Zavřít boční panel

Malbork

Městu Malbork rozkládajícímu se na pravém břehu řeky Nogat dominuje stejnojmenný středověký hrad, který je jedním z největších v Evropě. Jde také o největší cihlovou stavbu v Evropě. Zaujímá plochu více než 250 tisíc metrů čtverečních a pro svou velkolepost byl v roce 1997 zapsán na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Zavřít boční panel

Toruň

Rodištěm Mikuláše Koperníka protéká řeka Visla a dochovalo se zde množství historicky cenných staveb. Historické jádro společně se svou středověkou sítí ulic bylo roku 1997 zapsáno na seznam světového kulturního dědictví organizace UNESCO. Ve městě panuje nezvyklý klid, jelikož jeho velká část je uzavřena pro motoristy. Významnou památkou je gotická radnice na Staroměstském náměstí, kde dnes sídlí Regionální muzeum divadlo.

Zavřít boční panel

Mazurská jezera

Velká Mazurská jezera jsou v letním období vyhledávaným cílem turistů z Polska i okolních zemí. Přesto však tamější krajina zůstává nedotčená civilizací a působením člověka. Jezera jsou vhodná ke koupání, většina jezer má písčité dno a pozvolný přístup do vody. V oblasti jsou ideální podmínky pro výskyt mnoha vzácných druhů rostlin a ptactva. Jednotlivá jezera jsou navzájem propojena řekami a kanály, jsou proto vyhledávána hlavně milovníky jachtingu a jízdy na kanoích. Na své si zde přijdou také pěší turisté, kteří se mohou vydat po některé turistické stezce a objevovat tajná zákoutí. V lesích můžete narazit na ukryté bunkry, které zde byly během 2. světové války vybudovány Němci.

Zavřít boční panel

Bělověžský národní park

Národní park Bělověžský prales se rozkládá na hranici Polska a Běloruska na rozloze 1.460 km2 mezi řekami Narewka a Hwoźna. Jde o zbytek původního panenského pralesa, který v minulosti pokrýval klimaticky mírné pásmo evropské pevniny. Větší část pralesa se nachází na straně běloruské, z celkové rozlohy zabírá asi 880 km2. Bělověžský prales je chráněn dvěma národními parky – Bělověžský národní park v Polsku a Bělovežskaja Pušča v Bělorusku.

V této oblasti je údajně poslední opravdový evropský prales, který je po několik stovek let nedotknutý lidskou činností. Po staletí zde nebyl vykácen ani jeden strom a dokonce ani proklestěn podrost. Ladem jsou zde ponechávány dokonce i nemocné stromy a spadané kmeny. Snahou je, aby se les i nadále obnovoval vlastními silami. Dnes je park spolu s pralesem zařazen na Seznamu světového a kulturního dědictví UNESCO.

Počasí a sezóny v Polsku

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Varšava
Počasí se regionálně prakticky neliší

-1 °C

0 °C

3 °C

11 °C

17 °C

20 °C

23 °C

24 °C

18 °C

10 °C

4 °C

0 °C

Počasí

Podnebí v Polsku je přímořské a kontinentální. Jsou zde dlouhé chladné zimy s vydatnými sněhovými srážkami a horká vlhká léta. Průměrná teplota činí v lednu regionálně -8/3 °C a v červenci 20/27 °C. Průměrný roční úhrn srážek je 600 mm, klesá od severu k jihu a východu, naopak vzrůstá v horách, kde dosahuje až 1.200 mm.

Sezóny a kdy vyrazit

Pro poznávání Polska a jeho památek je nejlepším obdobím konec jara nebo začátek podzimu, kdy je zde příjemné teplo a letoviska nejsou tak přelidněná jako během letní sezony. V červenci a srpnu jsou hory, okolí jezer a přímořská střediska zaplavená turisty. Pokud se však vydáte do měst, většinou tam najdete jen klid a pohodu. Většina ubytovacích a stravovacích zařízení na pobřeží a v dalších populárních lokalitách na podzim zavírá a znovu otevře zase až s příchodem jara. Lyžařská sezóna trvá v Polsku od konce listopadu do poloviny března.

Skvělé akce do Polska

ušetříš až 44%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 80%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 96%
Akce starší 2 týdnů
90 starších akcí
Avatar uživatele kk.ptackova
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 2 měs
Navrhni úpravu