14 míst, která doporučujeme ve Vratislavě navštívit

Sky Tower

Sky Tower

Moderní budova vyčnívající z přirozeného panoramata města nabídne jedinečný pohled na Vratislav z výšky 49. patra. Otevírací doba vyhlídky je od 9:00 do 20:30 od pondělí do čtvrtka, v pátek a o víkendu se protahuje do 21:30. Poslední vstup musíte učinit půl hodiny před zavírací dobou. Vstup do budovy k výtahu hledejte v ulici Gwiaździsta. Lístek zakoupíte na místě za 11 PLN ve všední dny a za 15 PLN o víkendech a svátcích. Vzhledem k tomu, že…

Zobrazit více
Kolejkowo

Kolejkovo

Muzeum nebo spíše exhibice železničních miniatur vám představí nejrůznější modely vláčků a tratí na 260 metrech čtverečních modelové zástavy, na níž najdete celkem 430 metrů kolejí, 15 lokomotiv, 60 vagónů, 162 autentických budov a na 1.600 objektů v podobě lidí, zvířat, strojů, mostů, tunelů atd. Návštěvu si užijí jak děti, tak i dospělí. Kolejkovo můžete navštívit každý den od 10:00 do 18:00 za vstupné 19 PLN u dospělého a 15 PLN u dětí. …

Zobrazit více
Anonymní chodci

Anonymní chodci

Sochy v podobě chodců kráčejících po chodníku, z něhož vystupují, najdete pod originálním názvem Pomnik Anonimowego Przechodnia na křižovatce ulic Piłsudskiego a Świdnicka.

Zobrazit více
Penitent

Most Penitent

Pěší most mezi 2 věžemi kostela Marie Magdaleny ve výšce 45 metrů je přístupný veřejnosti každý den od 10:00 do 20:00 výměnou za 5 PLN vstupné.

Zobrazit více
Solné náměstí

Solné náměstí

Hned vedle hlavního Rynku se nachází menší, ale o to více krásnější Solné náměstí. To je obklopené stejně barevnými a malebnými domky, které díky menší velikosti náměstí dokážou více vyniknout. Samotné náměstí je pak domovem velkého květinového trhu a mnoha kaváren, restaurací a barů.

Zobrazit více
Rynek

Rynek

Magnet na turisty v podobě hlavního náměstí Rynek ve Vratislavi vám nesmí uniknout. Rozprostírá se téměř na 4 hektarech plochy a jeho pomyslným středobodem je historická budova radnice. Náměstí je obléháno domy nejrůznějších barev i tvarů, což jen umocňuje malebný nádech tohoto běžně poklidného místa. Přijde-li na vás mlsná, nebojte se usednout do jedné z místních kaváren či barů. Ceny tu na rozdíl od jiných evropských metropolí nejsou…

Zobrazit více
Stará radnice

Radnice

Středobodem města v podobě gotické stavby z 13. století je městská radnice. Po dlouhá staletí byla stavba domovem obchodu, soudů a úřadů. Dnes je architektonickou ikonou na náměstí Rynek a uvnitř najdete městské muzeum.

Zobrazit více
Renoma

Renoma

Obchodní dům Renoma otevřel své dveře prvním zákazníkům již v roce 1930, kdy na svou dobu učaroval svou velikostí a monumentálností. I dnes je jednou z nejfotografovanějších budov v celé Vratislavi. Do obchodního domu, kde je stále v provozu na 120 krámků a restaurací, můžete zamířit od 8:30 do 21:30.

Zobrazit více
Katedrála Wroclaw

Katedrála sv. Jana Křtitele

Uvnitř katedrály můžete zhlédnout vzácné obrazy a sochy, jako je triptych Zesnutí Marie z roku 1552 převezený z Lublinu, kazatelna z roku 1723, dubové stání z let 1662–1665 a mnoho náhrobků ze středověku, manýrismu a baroka. Katedrála má 21 kaplí. Na vrcholku jedné z věží je ukryta vyhlídka, kam se dostanete výtahem.

Zobrazit více
Hala Tragowa

Tržnice

Velka tržnice Hala Targova bylo postaveno v letech 1905–1908 a dodnes slouží původně zamýšleným aktivitám. Na dvou podlažích se rozprostírá na 190 stánkařů nabízející nejrůznější ovoce, zeleninu či koření a místní produkty míří do nejrůznějších restaurací v městě.

Zobrazit více
Šermíř

Šermíř

Socha šermíře stojící na fontáně na Univerzitním náměstí je jednou z nejznámějších v celé Vratislavi a nainstalována byla v roce 1904. Legenda vypráví, že šermířem je samotný autor Hugo Lederer, který kdysi Vratislav navštívil a opilý se svými spolužáky prohrál všechny své peníze a oblečení během karetních her, načež byl ponechán nahý pouze s mečem jakožto symbolem šlechetnosti a čestnosti člověka.

Zobrazit více
Jatka

Jatka

Sousoší kozy, prasete, kohouta, husy s vejcem a králíkem se nachází v místě, kde se dříve nacházely masny a řeznictví, dnes slouží jako úcta k zvířatům čehož autoři docílili nápisem: „Na počest poražených zvířat – Spotřebitelé“.

Zobrazit více
Tumski Bridge

Most Tumski

Ocelová konstrukce z roku 1889 nahradila dříve dřevěnou z 12. století. Dnes je most Tumski oblíbeným místem zamilovaných dvojic, které na mostě stvrdí svou lásku uzamčením zámku a hozením klíčku do řeky Odry. Most vede do historicky nejstarší části Vratislavi na ostrov Tumski.

Zobrazit více
Matematická věž

Matematická věž

Věž je součástí univerzity a byla postavena v letech 1723–1737. Turisty a místní studenty láká především terasa umístěná ve 42 metrech nad zemí. Vstup je zpoplatněn 10 PLN a zahrnuje ještě 1 volný přístup do dalších atrakcí, které jsou součástí Muzea vratislavské univerzity – Aula Leopoldinum, Oratorium Marianum nebo Expozice.

Zobrazit více
Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 3 měs
Navrhni úpravu