Průvodce městem

Trpasličí Vratislav

Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit

Co tady objevíš?

Malebné město Vratislav (Wroclaw) ležící na řece Odře je 4. největším městem Polska. Mnozí turisté ho neprávem přehlížejí, přestože k tomu ze všech úhlů pohledu není jediný důvod.

Poklidné náměstí Rynek hýří barvami obléhajících domů a radostí z místních trpaslíků zvaných Krasnale. Visí po lampách, schovávají se ve výlohách, čtou si, bádají, pracují, opíjí se či žebrají. Schválně, najdete alespoň stovku z nich?

Po trpasličím lovu se pohodlně usaďte v jedné z mnoha výborných kaváren či restaurací a vychutnejte si tradiční pokrmy jako pirožky či zapiekanky.

Večerní procházka po jednom z mnoha nábřežích podél řeky Odry jen umocní také romantickou náladu města.

Průvodce pro tebe napsal David Eiselt
Připrav se na
2–3 dny
Hbitější jedinci zvládnou nabýt atmosféru města i během jediného dne
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Celoročně
Za městskou turistikou se vydejte kdykoli během roku.
Více o počasí
Letenky od
600 Kč
Standardní cena zpátečních jízdenek z Prahy, ale též Brna, Olomouce a Ostravy.
Akční nabídky
Zavřít boční panel

Sky Tower

Moderní budova vyčnívající z přirozeného panoramata města nabídne jedinečný pohled na Vratislav z výšky 49. patra.

Otevírací doba vyhlídky je od 9:00 do 20:30 od pondělí do čtvrtka, v pátek a o víkendu se protahuje do 21:30. Poslední vstup musíte učinit půl hodiny před zavírací dobou.

Vstup do budovy k výtahu hledejte v ulici Gwiaździsta. Lístek zakoupíte na místě za 11 PLN ve všední dny a za 15 PLN o víkendech a svátcích.

Vzhledem k tomu, že budova není v přímé blízkosti centra, budete se sem muset dopravit ideálně tramvají. Na zastávce Wielka přímo před Sky Tower staví tramvaje linky 2, 6, 7, 8, 11, 14, 17, 20, 31, 32 a 33.

http://galeria.skytower.pl/punkt-widokowy.html

Zavřít boční panel

Kolejkovo

Muzeum nebo spíše exhibice železničních miniatur vám představí nejrůznější modely vláčků a tratí na 260 metrech čtverečních modelové zástavy, na níž najdete celkem 430 metrů kolejí, 15 lokomotiv, 60 vagónů, 162 autentických budov a na 1.600 objektů v podobě lidí, zvířat, strojů, mostů, tunelů atd.

Návštěvu si užijí jak děti, tak i dospělí. Kolejkovo můžete navštívit každý den od 10:00 do 18:00 za vstupné 19 PLN u dospělého a 15 PLN u dětí.

http://wroclaw.kolejkowo.pl/pl

Zavřít boční panel

Anonymní chodci

Sochy v podobě chodců kráčejících po chodníku, z něhož vystupují, najdete pod originálním názvem Pomnik Anonimowego Przechodnia na křižovatce ulic Piłsudskiego a Świdnicka.

Zavřít boční panel

Most Penitent

Pěší most mezi 2 věžemi kostela Marie Magdaleny ve výšce 45 metrů je přístupný veřejnosti každý den od 10:00 do 20:00 výměnou za 5 PLN vstupné.

Zavřít boční panel

Solné náměstí

Hned vedle hlavního Rynku se nachází menší, ale o to více krásnější Solné náměstí. To je obklopené stejně barevnými a malebnými domky, které díky menší velikosti náměstí dokážou více vyniknout.

Samotné náměstí je pak domovem velkého květinového trhu a mnoha kaváren, restaurací a barů.

Zavřít boční panel

Rynek

Magnet na turisty v podobě hlavního náměstí Rynek ve Vratislavi vám nesmí uniknout. Rozprostírá se téměř na 4 hektarech plochy a jeho pomyslným středobodem je historická budova radnice. Náměstí je obléháno domy nejrůznějších barev i tvarů, což jen umocňuje malebný nádech tohoto běžně poklidného místa.

Přijde-li na vás mlsná, nebojte se usednout do jedné z místních kaváren či barů. Ceny tu na rozdíl od jiných evropských metropolí nejsou přemrštěné.

Na náměstí najdete minimálně desítku vratislavských trpaslíků.

Další dominantou je fontána vystavená v roce 1996 s původním úmyslem ji na místě ponechat pouhé dva roky. Místní i turisté si však skleněnou fontánu natolik zamilovali, že tu stojí dodnes.

Zavřít boční panel

Radnice

Středobodem města v podobě gotické stavby z 13. století je městská radnice. Po dlouhá staletí byla stavba domovem obchodu, soudů a úřadů. Dnes je architektonickou ikonou na náměstí Rynek a uvnitř najdete městské muzeum.

Zavřít boční panel

Renoma

Obchodní dům Renoma otevřel své dveře prvním zákazníkům již v roce 1930, kdy na svou dobu učaroval svou velikostí a monumentálností. I dnes je jednou z nejfotografovanějších budov v celé Vratislavi.

Do obchodního domu, kde je stále v provozu na 120 krámků a restaurací, můžete zamířit od 8:30 do 21:30.

Zavřít boční panel

Katedrála sv. Jana Křtitele

Uvnitř katedrály můžete zhlédnout vzácné obrazy a sochy, jako je triptych Zesnutí Marie z roku 1552 převezený z Lublinu, kazatelna z roku 1723, dubové stání z let 1662–1665 a mnoho náhrobků ze středověku, manýrismu a baroka.

Katedrála má 21 kaplí.

Na vrcholku jedné z věží je ukryta vyhlídka, kam se dostanete výtahem.

Zavřít boční panel

Tržnice

Velka tržnice Hala Targova bylo postaveno v letech 1905–1908 a dodnes slouží původně zamýšleným aktivitám.

Na dvou podlažích se rozprostírá na 190 stánkařů nabízející nejrůznější ovoce, zeleninu či koření a místní produkty míří do nejrůznějších restaurací v městě.

Zavřít boční panel

Šermíř

Socha šermíře stojící na fontáně na Univerzitním náměstí je jednou z nejznámějších v celé Vratislavi a nainstalována byla v roce 1904.

Legenda vypráví, že šermířem je samotný autor Hugo Lederer, který kdysi Vratislav navštívil a opilý se svými spolužáky prohrál všechny své peníze a oblečení během karetních her, načež byl ponechán nahý pouze s mečem jakožto symbolem šlechetnosti a čestnosti člověka.

Zavřít boční panel

Jatka

Sousoší kozy, prasete, kohouta, husy s vejcem a králíkem se nachází v místě, kde se dříve nacházely masny a řeznictví, dnes slouží jako úcta k zvířatům čehož autoři docílili nápisem: „Na počest poražených zvířat – Spotřebitelé“.

Zavřít boční panel

Most Tumski

Ocelová konstrukce z roku 1889 nahradila dříve dřevěnou z 12. století. Dnes je most Tumski oblíbeným místem zamilovaných dvojic, které na mostě stvrdí svou lásku uzamčením zámku a hozením klíčku do řeky Odry.

Most vede do historicky nejstarší části Vratislavi na ostrov Tumski.

Zavřít boční panel

Matematická věž

Věž je součástí univerzity a byla postavena v letech 1723–1737. Turisty a místní studenty láká především terasa umístěná ve 42 metrech nad zemí.

Vstup je zpoplatněn 10 PLN a zahrnuje ještě 1 volný přístup do dalších atrakcí, které jsou součástí Muzea vratislavské univerzity – Aula Leopoldinum, Oratorium Marianum nebo Expozice.

Počasí a sezóny ve Vratislavě

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Vratislav
Teploty během roku

3 °C

3 °C

8 °C

13 °C

20 °C

22 °C

24 °C

25 °C

20 °C

13 °C

7 °C

3 °C

Počasí

Počasí v nedaleké Vratislavi se nebude příliš lišit od toho, které známe z vlastních domovů. Počítejte tedy s naprosto totožnými teplotami a meteorologickými jevy.

Během zimy zde může sněžit a teploty padnout pod body mrazu, během léta pak rtuť teploměru bude šplhat i nad 30 °C.

Sezóny a kdy vyrazit

Svou návštěvu Vratislavi si naplánujte kdykoli v průběhu roku a nenechte se omezovat dlouhodobými předpověďmi počasí.

Z vlastní zkušenosti můžeme doporučit období jara a podzimu, kdy teploty přejí k příjemným procházkám podél řeky Odry a zároveň vás nezebou nohy jako v případě mrazivých zim nebo se celý neopotíte během letních veder.

Určitě stojí také za zmínku období Vánoc a Velikonoc.

Skvělé akce do Vratislavi

ušetříš až 60%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 80%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 96%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 50%
Akce starší 2 týdnů
6 starších akcí
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 3 měs
Navrhni úpravu