Vratislav

Doprava ve Vratislavi

Jak se dostat do Vratislavi

Vzhledem k poloze města, které má většina obyvatel České republiky za humny, lze volit mezi prostředky hromadné dopravy a individuální osobní dopravou.

Autobusem

Jediné autobusy do Vratislavi vyjíždí z pražského autobusového nádraží Florenc, aktuálně čtyřikrát denně. Jízdenky zakoupíte na stránkách dopravce flixbus.cz za částky startující na 349 Kč v jednom směru. Jednou denně pak vyjíždí stejný dopravce také na trase z Vídně přes Brno, Olomouc a Ostravu.

Počítejte s tím, že se jízdenky zpravidla nahrávají do systému na období maximálně 4–6 týdnů dopředu. Na druhou stranu budete mít největší šanci vychytat nejlevnější jízdné.

Doba jízdy z Prahy do Vratislavi potrvá 4,5 hodiny. Z Brna se jede téměř 6 hodin, z Olomouce 4,5 a z Ostravy 3 hodiny.

Autem

Pojedete-li ve vícero lidech či chcete být maximálně flexibilní nebo vás jednoduše jízda autem vyjde levněji než autobusem, směle do toho. Dvě hlavní trasy z Česka do Vratislavi vedou buďto přes Jelení Horu, nebo Kladsko. Z Prahy v prvním případě měří trasa 325 km a v druhém 286 km. Při svižné jízdě sem dojedete do 4 hodin od zabouchnutí dveří.

Parkování v centru Vratislavi

Parkovací zóny jsou v centru Vratislavi rozděleny na tři hlavní, a to A, B a C, které se navzájem liší pouze sazbou za hodinu parkování. Ta se pohybuje mezi 1–3 PLN a konkrétní částku najdete vždy na informační ceduli u parkovacího automatu.

Parkovací automaty jsou prakticky totožné s těmi, které známe z našich měst. Platí se hotově mincemi nebo kartou a lísteček je nutné dát viditelně za čelní sklo automobilu.

Parkování ve Vratislavi se hradí pouze ve všední dny od pondělí do pátku v čase 9:00–18:00. Víkendy a svátky jsou zdarma.

Některé starší zdroje uvádí ještě zpoplatněné parkování v sobotu od 9:00 do 14:00, toto pravidlo je však od 9. 7. 2016 zrušeno.

Jak cestovat po Vratislavi

Centrum města snadno prochodíte pěšky a při přesunech na větší vzdálenosti uvítáte integrovanou městskou dopravu v podobě autobusů a tramvají.

Pěšky

Vzhledem k tomu, že se veškeré zajímavosti nachází v okolí hlavního náměstí Rynek a radiu maximálně 3 km, nemusíte složitě řešit, jak se po Vratislavi pohybovat. Při běžné procházce napříč městem se snahou vidět co nejvíce za den nachodíte sotva 10 kilometrů.

Autobusy a tramvajemi

Vratislavský dopravní podnik provozuje na 50 autobusových linek a 20 tramvajových. Běžná provozní doba je od 5 hodin ráno do 23 hodin večer, na niž navazuje noční provoz, kdy je interval jednotlivých linek prodloužen na půlhodinu.

Ve značení nehledejte záludnosti, městské autobusy jsou značeny čísly 100–149 a tramvajové linky od 1 po 33. Detailní rozpis jednotlivých tras a linek najdete na: komunikacja.iwroclaw.pl.

Lístky zakoupíte na zastávkách v automatech či trafikách a platí pravidlo označení lístku po nástupu do přepravního prostředku. Na časově omezený lístek můžete přestupovat mezi jednotlivými linkami.

Ceny jsou pak následující:

  • 30 minut za 3 zloté,
  • 60 minut za 4,4 zlotých,
  • 90 minut za 6 zlotých,
  • 24 hodin za 11 zlotých,
  • 48 hodin za 20 zlotých,
  • 72 hodin za 26 zlotých,
  • 168 hodin za 46 zlotých.

Zlevněné jízdné pro děti a studenty stojí polovic uvedené ceny.

Jízdní kolo

Vratislav má velmi šikovnou síť se stojany s jízdními koly. Stačí se registrovat za poplatek 10 PLN na: wroclawskirower.pl a následně si už jen za pomocí vašeho telefonního čísla a PINu půjčovat jízdní kola na 77 místech po celém městě, jejichž mapu najdete na stejné stránce, jako se budete registrovat.

Pokud kolo vrátíte na libovolný stojan do 20 minut, jízdu máte zadarmo. Od 20 do 60 minut se automaticky z vaší karty strhnou 2 zloté a za každou další započatou hodinu 4 zloté.

Polinka

Polinka je název pro lanovou dráhu nad řekou Odrou mezi Vratislavskou polytechnikou a Fakultou geoinženýrství, hornictví a geologie na břehu druhém. Uplatníte zde standardní jízdenku za 3 PLN.

Taxi

Standardní sazby jsou 6 zlotých za první kilometr a pak za každý další 3 zloté.

Mimo standardních taxikářů využijete i sdílené jízdy s aplikací Uber.

Chystáš se do Vratislavi?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

3 komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.