Zavřít boční panel

Aktivity v Lisabonu

Fado

Jste-li v Portugalsku, musíte aspoň jednou navštívit hospodu nebo bar, kde se každý večer hraje fado. Čistě portugalský hudební styl s dlouhou tradicí se vyznačuje tesknými a melancholickými melodiemi za doprovodu kytary s texty baladové formy popisující nešťastné lásky a stesku po zašlé slávě Portugalska.

Fado vzniklo právě v Lisabonu na počátku 20. století a největší koncentrace barů, kde na zpěváka s kytarou zcela jistě narazíte, je ve čtvrti Barri Alto poblíž centra. Jednoduše se sem dostanete výtahem Santa Justa nebo lanovou dráhou Glória.

Jízda tramvají

Žluté staré tramvaje patří k Lisabonu asi stejně, jako Karlův most k Praze. Projeďte se jednou ze tří linek, na nichž tramvaje jezdí (12, 25 a 28), nemusíte ani kupovat žádné speciální jízdenky, vystačíte se svoji 24hodinovou platnou na všechny typy dopravy.

Vyjeďte ideálně z konečné, abyste měli vůbec šanci se do vozu dostat, v nejvyšším bodě tratě vystupte a křivolakými uličkami se spusťte podél kolejí dolů. Jedině tak pořídíte nejlepší snímky tramvají v uličkách, jejichž šířka tak akorát kopíruje rozměry jednoho vozidla.

Bezcílné bloudění

Lisabonské uličky klikatící se prudce nahoru, aby vzápětí mohly padat zase prudce dolů ke břehům řeky Tejo, přímo vybízí k bloudění bez jasného cíle, bloumání o dávných časech a

myšlenkové relaxaci. Nepřemýšlejte, jen choďte, nasávejte atmosféru, vždycky dojdete někam, odkud je snadného návratu, ať už pěšky nebo metrem či tramvají.

Jednodenní výlety do okolí

Výhodná poloha Lisabonu umožní podnikat jednodenní výlety za město, ať už za kulturními památkami, nebo za přírodou.

Sintra – Nedaleké městečko, kam se každou chvilku dostanete vlakem, má krásné historické centrum, hrad, několik paláců a zahrad a to vše orámované malebnou zelenou a kopcovitou krajinou. Výlet sem zabere půlden až den.

Atlantský oceán – I když to tak na první pohled může vypadat, Lisabon neleží přímo u moře, ale jen v ohromném ústí řeky Tejo. K otevřenému oceánu je to ještě asi 30 km. Nejdostupnější pláž najdete ve městečku Carcavelos, kam se dostanete za půl hodiny vlakem, nebo dále poblíž města Cascais, kam se veřejnou dopravou dostanete jen těžko.

Mys Roca – Nejzápadnější bod evropské pevniny najdete jen 40 km od Lisabonu. Kromě půjčení auta se sem dostanete i hromadnou dopravou. Nejprve dojeďte vlakem z lisabonského nádraží Cais do Sodré na konečnou do města Cascais. Vlaky na trase jezdí jednou za 12 minut a cesta trvá 40 minut. Zpáteční jízdenku musíte koupit na nádraží za 4,50 €.

Od nádraží v Cascais (cca 200 metrů vpravo přes obchodní dům) jezdí na mys Roca autobusová linka číslo 403, a to jednou za půl hodiny. Cesta na mys trvá 22 minut a jízdenku koupíte za 2,50 € u řidiče. Autobus 403 jezdí z Cabo da Roca také do historického města Sintra, odkud se z/do Lisabonu dostanete vlakem taky.

Gastronomické zážitky

Máte rádi malé útulné restaurace s pár stoly, dvorkem či malou zahrádkou úplně stranou od ruchu velkoměsta? Přidejte k tomu výborné portugalské jídlo a především portugalské umění si jídlo užít, samozřejmě víno a vyjde vám krásný večer v Alfamě nebo Barri Alto, historických čtvrtích Lisabonu. Podobných hospůdek tu najdete stovky.

Noční život

Pokud jste spíše noční tvorové, v Lisabonu budete jako ryba ve vodě. Město ožívá pozdě večer a tepe do brzkých ranních hodin, především o víkendech. Ať už se vydáte tříbit svoje myšlenky za poslouchání fada, na dobrou večeři do starého města nebo na diskotéku do bývalých doků pár zastávek autobusem či tramvají od Cais do Sodré směrem na západ.

Nevyrážejte ale moc brzy, ten pravý noční život začíná až kolem deváté hodiny večer.

Co tady objevíš?

Nejzápadnější a třetí nejslunečnější hlavní město v Evropě vás pohltí na první pohled a pocit. Ať už ohromným historickým centrem plným křivolakých a strmých uliček, jimiž se proplétají ikonické žluté tramvaje, svojí koloniální minulostí a vůní dálek nebo tesknou melodií svébytného hudebního stylu fado linoucího0 se z četných barů a hospůdek.

V Lisabonu nikdo nikam nespěchá, nespěchejte ani vy. Projeďte se tramvají, zastavte se na ranní kávu a večerní víno, projděte se podél ústí mohutné řeky Tejo nebo vyrazte k otevřenému Atlantiku. Lisabon zkrátka neumí nudit nikdy a nikoho, a pokud si ho nezamilujete na první pohled, pak na ten druhý už určitě ano.

Průvodce pro tebe napsal Kryštof Hájek
Připrav se na
2-5 dní
Nejen Lisabon, ale i jeho okolí nabídne spoustu aktivit.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Celoročně
Atlantik je studený vždy, naopak počasí příjemné celý rok.
Více o počasí
Letenky od
4.500 Kč
Je běžná cena přímých letů z Prahy.
Akční nabídky
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 6 měs
Navrhni úpravu