Lisabon

Co dělat v Lisabonu

Vyhlídky na město

Díky terénu po celém městě najdete několik vyhlídek (miradouro) a mezi ty nejhezčí a nejznámější patří Miradouro da Nossa Senhora do Monte (ideál na západ slunce), Miradouro Padrao dos Descobrimentos, Miradouro de Santa Catarina, Miradouro de São Pedro de Alcântara, Miradouro das Portas do Sol. A pokud se vám nechce do kopce, tak může vyjít na vítězný oblouk Arco da Rua Augusta (vstupné 3 Eura) na náměstí Praca do Comércio nebo výhled z památníku objevitelů Padrão dos Descobrimentos (6 Eur) na nábřeží, případně vystoupat výtahem na sochu Cristo Rei na
protějším břehu (6 Eur).

Fado

Jste-li v Portugalsku, musíte aspoň jednou navštívit hospodu nebo bar, kde se každý večer hraje fado. Čistě portugalský hudební styl s dlouhou tradicí se vyznačuje tesknými a melancholickými melodiemi za doprovodu kytary s texty baladové formy popisující nešťastné lásky a stesku po zašlé slávě Portugalska.

Fado vzniklo právě v Lisabonu na počátku 20. století a největší koncentrace barů, kde na zpěváka s kytarou zcela jistě narazíte, je ve čtvrti Barri Alto poblíž centra. Jednoduše se sem dostanete výtahem Santa Justa nebo lanovou dráhou Glória.

Jízda tramvají

Žluté staré tramvaje patří k Lisabonu asi stejně, jako Karlův most k Praze. Projeďte se jednou ze tří linek, na nichž tramvaje jezdí (12, 25 a 28), nemusíte ani kupovat žádné speciální jízdenky, vystačíte se svoji 24hodinovou platnou na všechny typy dopravy.

Vyjeďte ideálně z konečné, abyste měli vůbec šanci se do vozu dostat, v nejvyšším bodě tratě vystupte a křivolakými uličkami se spusťte podél kolejí dolů. Jedině tak pořídíte nejlepší snímky tramvají v uličkách, jejichž šířka tak akorát kopíruje rozměry jednoho vozidla.

Bezcílné bloudění

Lisabonské uličky klikatící se prudce nahoru, aby vzápětí mohly padat zase prudce dolů ke břehům řeky Tejo, přímo vybízí k bloudění bez jasného cíle, bloumání o dávných časech a

myšlenkové relaxaci. Nepřemýšlejte, jen choďte, nasávejte atmosféru, vždycky dojdete někam, odkud je snadného návratu, ať už pěšky nebo metrem či tramvají.

Street Art

A pokud jste fandové muzea přímo v ulicích, tak se vám tady bude líbit. Lisabon je plný street artu, murales a graffiti. Nejvíce jich najdete na pobřeží, kolem LX Factory (kde je i spousta obchodů a kaváren), čtvrti Chiado, Alfama, Mouraria, Belém a po internetu koluje několik map. Mezi nejznámější umělce patří Bordalo II, Nuno Saraiva, Vhils, Tamara Alves… a mnoho dalších, pro přehled se podívejte například na tento web.

Jednodenní výlety do okolí

Výhodná poloha Lisabonu umožní podnikat jednodenní výlety za město, ať už za kulturními památkami, nebo za přírodou.

Sintra – Nedaleké městečko, kam se každou chvilku dostanete vlakem, má krásné historické centrum, hrad, několik paláců a zahrad a to vše orámované malebnou zelenou a kopcovitou krajinou. Výlet sem zabere půlden až den.

Atlantský oceán – I když to tak na první pohled může vypadat, Lisabon neleží přímo u moře, ale jen v ohromném ústí řeky Tejo. K otevřenému oceánu je to ještě asi 30 km. Nejdostupnější pláž najdete ve městečku Carcavelos, kam se dostanete za půl hodiny vlakem, nebo dále poblíž města Cascais, kam se veřejnou dopravou dostanete jen těžko.

Mys Roca – Nejzápadnější bod evropské pevniny najdete jen 40 km od Lisabonu. Kromě půjčení auta se sem dostanete i hromadnou dopravou. Nejprve dojeďte vlakem z lisabonského nádraží Cais do Sodré na konečnou do města Cascais. Vlaky na trase jezdí jednou za 12 minut a cesta trvá 40 minut. Zpáteční jízdenku musíte koupit na nádraží za 4,50 €.

Od nádraží v Cascais (cca 200 metrů vpravo přes obchodní dům) jezdí na mys Roca autobusová linka číslo 403, a to jednou za půl hodiny. Cesta na mys trvá 22 minut a jízdenku koupíte za 2,50 € u řidiče. Autobus 403 jezdí z Cabo da Roca také do historického města Sintra, odkud se z/do Lisabonu dostanete vlakem taky.

Gastronomické zážitky

Máte rádi malé útulné restaurace s pár stoly, dvorkem či malou zahrádkou úplně stranou od ruchu velkoměsta? Přidejte k tomu výborné portugalské jídlo a především portugalské umění si jídlo užít, samozřejmě víno a vyjde vám krásný večer v Alfamě nebo Barri Alto, historických čtvrtích Lisabonu. Podobných hospůdek tu najdete stovky.

V Lisabonu také najdete dvě oblíbené tržnice s jídlem. Tu nejoblíbenější, Time Out Market, najdete u stanice metra Cais do Sodré a sousedí s klasickou tržnicí Mercado da Ribeira. Hladovce tady uspokojí 26 restaurací, 8 barů a desítka obchodů – najdete tady spoustu dobrot od věhlasných kuchařů (např. Alexandre Silva, Marlene Vieira, Miguel Castro e Silva) a zásobu jídel jak portugalské, tak i mezinárodní kuchyně. Případně se můžete zapsat do kurzu vaření (informace na stránkách tržnice) zaměřených na různé témata. Vaří se zde od 10 do půlnoci a o víkendech dokonce do dvou rána.

Druhá tržnice, Campo de Ourique Market, je spíše pro místní a nachází se na trase tramvaje 28E. Je zde o poznání méně restaurací na výběr, ovšem klidnější atmosféra a o něco levnější ceny.

Noční život

Pokud jste spíše noční tvorové, v Lisabonu budete jako ryba ve vodě. Město ožívá pozdě večer a tepe do brzkých ranních hodin, především o víkendech. Ať už se vydáte tříbit svoje myšlenky za poslouchání fada, na dobrou večeři do starého města nebo na diskotéku do bývalých doků pár zastávek autobusem či tramvají od Cais do Sodré směrem na západ.

Nevyrážejte ale moc brzy, ten pravý noční život začíná až kolem deváté hodiny večer.

Chystáš se do Lisabonu?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021
Navrhni úpravu

1 komentář

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Hanka
před 7 měs

Dobrý den,

uvažujeme o nákupu Lisboa card a nejsme si jistí, zda se nemůže stát, že přestože budeme mít volný vstup do památky, bude kapacita památky pro daný den již plně naplněna a nebude možné se do památky dostat. Zda není lepší si koupit v předprodeji lístek na konkrétní den, bez Lisboa card.

Děkuji za odpověď

Hanka