Průvodce městem
Lisabon v rytmu fada
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Doprava v Lisabonu

Jak se dostat do Lisabonu

Letecky

Při cestě ze střední Evropy snad ani jiná varianta než letecká nepřipadá v úvahu. Lisabon je z Prahy dobře dostupný každodenními přímými lety společnosti TAP, kterou přes léto doplňují i ČSA. Zpáteční letenky se pohybují od 3.500 Kč v zimě po 5.000 Kč v létě, lety s přestupem přes některé evropské letiště bývají zpravidla levnější jen o pár stokorun. Doba letu z Prahy do Lisabonu trvá asi 3,5 hodiny.

Nízkonákladové aerolinky Ryanair nebo easyJet za poloviční ceny létají zatím jen z Berlína.

Jak se dostat z letiště do centra se detailněji dočtete v našem průvodci.

Vlakem a autobusem

Vlak je nejlepší volbou dopravy z ostatních velkých portugalských měst. Například páteřní spojení do Porta jezdí často, cesta zabere 3 hodiny a jízdenku v předprodeji na internetu seženete kolem 23 €. Autobusy jsou levnější, do Porta stojí kolem 19 €.

Autobusovou dopravu nejlépe využijete při cestách na jih Portugalska (především dopravci Rede Expressos, Eva Bus, Renex) nebo do Španělska (Alsa).

Jak se dopravovat po Lisabonu

Po centru se sice můžete v klidu pohybovat jen pěšky, ale MHD určitě nejednou využijete, už jen kvůli jízdě legendární žlutou tramvají. Lisabonský dopravní podnik Carris provozuje autobusy, tramvaje, některé trajekty a výtah Santa Justa. Metro má pak samostatného provozovatele. Na všechny druhy dopravy můžete využít integrovanou 60minutovou nebo 24hodinovou jízdenku. Nejprve si musíte koupit kartičku Viva Viagem, která stojí 0,50 €, na ni si následně budete dobíjet (klidně opakovaně) příslušné další jízdenky:

 • 60 minut: metro a Carris (bus + tram): 1,50 EUR,
 • 24 hodin: metro Carris (bus + tram): 6,40 EUR,
 • 24 hodin: metro, Carris (bus + tram) a trajekty Transtejo do Cacilhas: 9,50 EUR,,
 • Jízdenky platí pouze v zóně L, která vyplňuje celé město,
 • Kartu Viva Viagem zakoupíte jen v automatech.

Pro plánování cest po povrchu pomůže mapa všech tramvajových a autobusových linek.

Tramvaje

Lisabon by nebyl Lisabonem bez svých klasických historických žlutých tramvají klikaticích se úzkými uličkami města nahoru, dolů, doprava, doleva. Příjemným faktem je ten, že všechny linky provozuje dopravní podnik Carris a jízdné je tak bez jakékoli turistické přirážky.

Staré žluté tramvaje jezdí na všech linkách kromě dlouhých pobřežních tras číslo 15 a 18 z centra směrem na západ. Linka číslo 28 projíždí nejturističtějšími a zároveň nejfotogeničtějšími místy. Chcete-li se bez problémů svézt, nastupte na jedné z konečných, jinak je nebezpečí, že se nevejdete. Krásné trasy mají i linky 12, 24 a 25. První vozy vyjíždějí na trať v 5:30, poslední ve 23:00.

 • Kromě výše uvedených celodenních lístků můžete zakoupit jednu jízdu za 3 EUR u řidiče.

Metro

Metro v Lisabonu má čtyři linky, přičemž nejvýznamnější je červená (Vermelha), která jede na letiště a nádraží Oriente a zelená (Verde), na niž ve stanici Alameda přestoupíte právě z červené linky a dojedete až přímo do centra.

Na každé stanici metra zakoupíte kartičku Viva Viagem, na tu si můžete dobít celodenní jízdenku (viz výše) nebo třeba jednorázovou jízdu za 1,50 EUR na 60 minut.

Metro v Lisabonu jezdí zhruba jednou za 5–10 minut až od 6:30 do 1:00. Na první ranní odlety z letiště tak budete muset využít autobusy – viz info o dopravě z/na letiště Lisabon.

Autobusy

O co se nepostarají tramvaje a metro, to schramstnou autobusy. Lisabon má velmi rozsáhlou autobusovou síť, dostanete se opravdu všude. Vozidla jsou nová a čistá, zastávky dobře označené, jen s automaty na jízdenky je problém. Ty totiž najdete většinou pouze na stanicích metra, přičemž u řidiče autobusu koupíte jenom lístek na jednu jízdu za 2 EUR. Celodenní prodávají jen automaty.

Pozor na speciální letištní linky AEROBUS, kde platí speciální tarif 4 EUR a nelze využít ani celodenní jízdenky.

Většina autobusů jezdí od 6:30 do 23:30 až půlnoci, noční dopravu zajišťují linky 201 až 210, které všechny vyjíždějí z centrální stanice Cais do Sodré paprskovitě do všech směrů města.

Lanové dráhy

Kromě žlutých tramvají brázdí lisabonské kopce i šest kolejových lanovek podobných těm na Petřín. Pozitivem je, že i tady platí běžné celodenní jízdenky, lístek u řidiče na jednu jízdu pak stojí 3 EUR. Lanovky najdete především v centru města, jezdí často (cca jednou za 10–15 minut) a vozy jsou velmi podobné starým tramvajím, jen jezdí do mnohem prudších kopců.

Výtah Santa Justa

Trochu netypickým dopravním prostředkem zapojeným do sítě MHD je unikátní technické i architektonické dílo – výtah Santa Justa. Ten umožní rychlou cestu mezi velkým výškovým rozdílem v centru města (z ulice Áurea do Largo de Carmo). Nezaměnitelnou stavbu, která připomíná rozhlednu (a rozhlednou vlastně doopravdy je), poznáte na první pohled.

Dokonce i na jízdu výtahem platí běžná 24hodinová jízdenka. Pokud ji nemáte, pak jedna jízda vyjde na 5,15 €. Výtah jezdí od 7:00 do 22:45 a často se před ním tvoří až hodinové fronty.

Trajekty

Ať už se budete chtít jen tak projet po ohromném ústí řeky Tejo, nebo zamíříte k soše Krista v Almadě (na druhém břehu od Lisabonu), které posloužila jako předloha známější socha v Riu, využijete určitě trajekt „Transtejo“. Ty plují na několika linkách, z nichž na jedné z nich (Cais do Sodre – Cacilhas), tu využijete právě při cestě z centra k soše Krista, platí 24hodinová jízdenka. Jen pozor, musíte zvolit tu, jež stojí 9,50 €, nikoli levnější za 6,30 €.

Jednotlivé jízdné je pak rozdílné u různých linek:

 • Cais do Sodre – Cacilhas: 1,30 €,
 • Belém – Porto Brandao: 1,25 €,
 • Cais do Sodre – Seixal: 2,45 €,
 • Cais do Sodre – Montijo: 2,80 €,
 • Barreiro – Terreiro do Paco: 2,45 €.

Trajekty plují obvykle jednou za 15–30 minut (na trase z Belému jednou za hodinu) od 5:15 do 1:30. Kompletní informace o jízdních řádech na webu transtejo.pt.

Vlaky

Při samotném pohybu po městě vlaky příliš nevyužijete, naopak při výletech za Lisabon už ano. Nejvyužívanější trasou je ta do oblíbené Sintry. Vlaky směr Sintra odjíždějí jak z nádraží Rossio v centru města (jednou za 20 minut), tak z nádraží Oriente, Entre Campos nebo Sete Rios (jednou za 10 minut). Celkem cesta z Lisabonu zabere asi 40 minut a stojí 2,25 €.

Pozor, pokud si zakoupíte 24hodinový lístek za 11 €, který platí i na vlaky, můžete je využít pouze v rámci hranic města. Do Sintry si tak stejně musíte přikoupit jízdenku za 2,25 €.

Jízdní řády vlaků najdete na webu portugalských železnic cp.pt.

Taxi

Přes den taxík nevyužijete, je to úplně zbytečné. Hromadnou dopravou se pohodlně dostanete na všechna důležitá místa a taxi stejně většinou o moc rychlejší nebude. Jiná situace může být v noci nebo především brzy ráno, kdy například potřebujete na letiště či nádraží.

Taxi z centra na letiště vyjde zhruba na 15 €, Uber pak na 8–10 €.

Co tady objevíš?

Nejzápadnější a třetí nejslunečnější hlavní město v Evropě vás pohltí na první pohled a pocit. Ať už ohromným historickým centrem plným křivolakých a strmých uliček, jimiž se proplétají ikonické žluté tramvaje, svojí koloniální minulostí a vůní dálek nebo tesknou melodií svébytného hudebního stylu fado linoucího0 se z četných barů a hospůdek.

V Lisabonu nikdo nikam nespěchá, nespěchejte ani vy. Projeďte se tramvají, zastavte se na ranní kávu a večerní víno, projděte se podél ústí mohutné řeky Tejo nebo vyrazte k otevřenému Atlantiku. Lisabon zkrátka neumí nudit nikdy a nikoho, a pokud si ho nezamilujete na první pohled, pak na ten druhý už určitě ano.

Průvodce pro tebe napsal Kryštof Hájek
Připrav se na
2-5 dní
Nejen Lisabon, ale i jeho okolí nabídne spoustu aktivit.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Celoročně
Atlantik je studený vždy, naopak počasí příjemné celý rok.
Více o počasí
Letenky od
4.500 Kč
Je běžná cena přímých letů z Prahy.
Akční nabídky
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 3 měs
Navrhni úpravu