Lisabon

Doprava v Lisabonu

Po centru se sice můžete v klidu pohybovat jen pěšky, ale MHD určitě nejednou využijete, už jen kvůli jízdě legendární žlutou tramvají. Lisabonský dopravní podnik Carris provozuje autobusy, tramvaje, některé trajekty a výtah Santa Justa. Metro má pak samostatného provozovatele. Na všechny druhy dopravy můžete využít integrovanou 60minutovou nebo 24hodinovou jízdenku. Nejprve si musíte koupit kartičku Viva Viagem, která stojí 0,50 €, na ni si následně budete dobíjet (klidně opakovaně) příslušné další jízdenky nebo kredit ve vámi vybrané výši:

 • 60 minut: metro a Carris (bus + tram): 1,50 EUR,
 • 24 hodin: metro Carris (bus + tram): 6,40 EUR,
 • 24 hodin: metro, Carris (bus + tram) a trajekty Transtejo do Cacilhas: 9,50 EUR,,
 • Jízdenky platí pouze v zóně L, která vyplňuje celé město,
 • Kartu Viva Viagem zakoupíte jen v automatech v metru, dobít můžete i v trafikách.

Pro plánování cest po povrchu pomůže mapa všech tramvajových a autobusových linek.

Tramvaje

Lisabon by nebyl Lisabonem bez svých klasických historických žlutých tramvají klikaticích se úzkými uličkami města nahoru, dolů, doprava, doleva. Příjemným faktem je ten, že všechny linky provozuje dopravní podnik Carris a jízdné je tak bez jakékoli turistické přirážky.

Staré žluté tramvaje jezdí na všech linkách kromě dlouhých pobřežních tras číslo 15 a 18 z centra směrem na západ. Linka číslo 28 projíždí nejturističtějšími a zároveň nejfotogeničtějšími místy. Chcete-li se bez problémů svézt, nastupte na jedné z konečných, jinak je nebezpečí, že se nevejdete. Krásné trasy mají i linky 12, 24 a 25. První vozy vyjíždějí na trať v 5:30, poslední ve 23:00.

 • Kromě výše uvedených celodenních lístků můžete zakoupit jednu jízdu za 3 EUR u řidiče.

Metro

Metro v Lisabonu má čtyři linky, přičemž nejvýznamnější je červená (Vermelha), která jede na letiště a nádraží Oriente a zelená (Verde), na niž ve stanici Alameda přestoupíte právě z červené linky a dojedete až přímo do centra.

Na každé stanici metra zakoupíte kartičku Viva Viagem, na tu si můžete dobít celodenní jízdenku (viz výše) nebo třeba jednorázovou jízdu za 1,50 EUR na 60 minut.

Metro v Lisabonu jezdí zhruba jednou za 5–10 minut až od 6:30 do 1:00. Na první ranní odlety z letiště tak budete muset využít autobusy – viz info o dopravě z/na letiště Lisabon.

Autobusy

O co se nepostarají tramvaje a metro, to schramstnou autobusy. Lisabon má velmi rozsáhlou autobusovou síť, dostanete se opravdu všude. Vozidla jsou nová a čistá, zastávky dobře označené, jen s automaty na jízdenky je problém. Ty totiž najdete většinou pouze na stanicích metra, přičemž u řidiče autobusu koupíte jenom lístek na jednu jízdu za 2 EUR. Celodenní prodávají jen automaty.

Pozor na speciální letištní linky AEROBUS, kde platí speciální tarif 4 EUR (při koupi online 5,40 EUR za zpáteční) a nelze využít ani celodenní jízdenky.

Většina autobusů jezdí od 6:30 do 23:30 až půlnoci, noční dopravu zajišťují linky 201 až 210, které všechny vyjíždějí z centrální stanice Cais do Sodré paprskovitě do všech směrů města.

Všechny zastávky autobusů jsou na znamení, proto nezapomeňte před výstupem stisknout tlačítko "stop" a při nástupu dát řidiči znamení, že chcete nastupovat.

Lanové dráhy

Kromě žlutých tramvají brázdí lisabonské kopce i šest kolejových lanovek podobných těm na Petřín. Pozitivem je, že i tady platí běžné celodenní jízdenky, lístek u řidiče na jednu jízdu pak stojí 3 EUR. Lanovky najdete především v centru města, jezdí často (cca jednou za 10–15 minut) a vozy jsou velmi podobné starým tramvajím, jen jezdí do mnohem prudších kopců.

Výtah Santa Justa

Trochu netypickým dopravním prostředkem zapojeným do sítě MHD je unikátní technické i architektonické dílo – výtah Santa Justa. Ten umožní rychlou cestu mezi velkým výškovým rozdílem v centru města (z ulice Áurea do Largo de Carmo). Nezaměnitelnou stavbu, která připomíná rozhlednu (a rozhlednou vlastně doopravdy je), poznáte na první pohled.

Dokonce i na jízdu výtahem platí běžná 24hodinová jízdenka. Pokud ji nemáte, pak jedna jízda vyjde na 5,15 €. Výtah jezdí od 7:00 do 22:45 a často se před ním tvoří až hodinové fronty.

Trajekty

Ať už se budete chtít jen tak projet po ohromném ústí řeky Tejo, nebo zamíříte k soše Krista v Almadě (na druhém břehu od Lisabonu), které posloužila jako předloha známější socha v Riu, využijete určitě trajekt „Transtejo“. Ty plují na několika linkách, z nichž na jedné z nich (Cais do Sodre – Cacilhas), tu využijete právě při cestě z centra k soše Krista, platí 24hodinová jízdenka. Jen pozor, musíte zvolit tu, jež stojí 9,50 €, nikoli levnější za 6,30 €.

Jednotlivé jízdné je pak rozdílné u různých linek:

 • Cais do Sodre – Cacilhas: 1,30 €,
 • Belém – Porto Brandao: 1,25 €,
 • Cais do Sodre – Seixal: 2,45 €,
 • Cais do Sodre – Montijo: 2,80 €,
 • Barreiro – Terreiro do Paco: 2,45 €.

Trajekty plují obvykle jednou za 15–30 minut (na trase z Belému jednou za hodinu) od 5:15 do 1:30. Kompletní informace o jízdních řádech na webu transtejo.pt.

Vlaky

Při samotném pohybu po městě vlaky příliš nevyužijete, naopak při výletech za Lisabon už ano. Nejvyužívanější trasou je ta do oblíbené Sintry. Vlaky směr Sintra odjíždějí jak z nádraží Rossio v centru města (jednou za 20 minut), tak z nádraží Oriente, Entre Campos nebo Sete Rios (jednou za 10 minut). Celkem cesta z Lisabonu zabere asi 40 minut a stojí 2,25 €.

Pozor, pokud si zakoupíte 24hodinový lístek za 11 €, který platí i na vlaky, můžete je využít pouze v rámci hranic města. Do Sintry si tak stejně musíte přikoupit jízdenku za 2,25 €.

Jízdní řády vlaků najdete na webu portugalských železnic cp.pt.

Taxi

Přes den taxík nevyužijete, je to úplně zbytečné. Hromadnou dopravou se pohodlně dostanete na všechna důležitá místa a taxi stejně většinou o moc rychlejší nebude. Jiná situace může být v noci nebo především brzy ráno, kdy například potřebujete na letiště či nádraží.

Taxi z centra na letiště vyjde zhruba na 15 €, Uber pak na 8–10 €.

Chystáš se do Lisabonu?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021
Navrhni úpravu

9 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Mandre
před měs

Netusite nekdo, jak plati MHD deti?

Avatar uživatele atriplex
atriplex
před 3 měs

Tu plastovou kartičku musí mít každý cestující nebo stačí mít jednu ve skupině a na ní nahraný příslušný počet jízdenek? Děkuji za odpověď.

Avatar uživatele
lma
před 3 měs

Každý musí mít svojí vlastní !

Avatar uživatele
Hana Brzická
před 7 měs

Dobrý den,

uvažujeme o nákupu Lisboa card a nejsme si jistí, zda se nemůže stát, že přestože budeme mít volný vstup do památky, bude kapacita památky pro daný den již plně naplněna a nebude možné se do památky dostat. Zda není lepší si koupit v předprodeji lístek na konkrétní den, bez Lisboa card.

Děkuji za odpověď

Hanka

Avatar uživatele
Jakub S
před rokem

Ahoj, plánujem si v Lisabonu půjčit auto a jet roadtrip po pobřeží směr Faro a Lagos (já vím, moc peněz, dostanu se tam i vlakem a busem, ale máme omezený čas a cílem je spíš ta cesta). Půjčení auta na letišti v Lisabonu vypadá podle reviews jako ještě větší tourist trap/scam než jsem normálně zvyklý, i recenze ok/dražších firem jsou šílené. Má někdo zkušenost/doporučení? Díky!

Avatar uživatele pokus
pokus
před rokem

V roce 2021 na začátku prazdnin https://www.zestcarrental.com/po...n-airport/ Jsou kousek od letiště, na letišti čeká dobře utajeny agend, drží desky abys neviděl firmu. Stojí na boku haly kde je meeting point. Nebyl problém, krabičku na dálnici jsme nechtěli, mosty se platí při návratu do Lisabonu, ven ne, okresky v pohodě. Posílám cislo

IF you have any queries, or if your booking details are incorrect, please reply to this email or call +44 1362 852288

Avatar uživatele
Jakub S
před rokem

Diky moc. Jestli to chapu spravne, tak je to ale taky v podstate jen srovnavac? Minimalne ceny jsou u nich ale vyrazen nizsi nez najdu napriklad pres rentalcars …

Avatar uživatele pokus
pokus
před rokem

Asi jo, když jsme agenta nemohli najít, tak řekl, že kamsi zavolá a vyřešilo se to. Nemaji na letišti stánek, ale kolem pointu chodí několik picasniku. Point je vpravo při příletu. Půjčovna je kousek mikrobusem. Našla jsem je taky na doporučení ale nevím kde

Nuny
před rokem

Letos jsem měl Europcar, před tím několikrát Sixt a vždy v pohodě, včetně řešení zlodějem rozbitého okýnka.