Průvodce městem

Lisabon v rytmu fada

Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit

Co tady objevíš?

Nejzápadnější a třetí nejslunečnější hlavní město v Evropě vás pohltí na první pohled a pocit. Ať už ohromným historickým centrem plným křivolakých a strmých uliček, jimiž se proplétají ikonické žluté tramvaje, svojí koloniální minulostí a vůní dálek nebo tesknou melodií svébytného hudebního stylu fado linoucího0 se z četných barů a hospůdek.

V Lisabonu nikdo nikam nespěchá, nespěchejte ani vy. Projeďte se tramvají, zastavte se na ranní kávu a večerní víno, projděte se podél ústí mohutné řeky Tejo nebo vyrazte k otevřenému Atlantiku. Lisabon zkrátka neumí nudit nikdy a nikoho, a pokud si ho nezamilujete na první pohled, pak na ten druhý už určitě ano.

Průvodce pro tebe napsal Kryštof Hájek
Připrav se na
2-5 dní
Nejen Lisabon, ale i jeho okolí nabídne spoustu aktivit.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Celoročně
Atlantik je studený vždy, naopak počasí příjemné celý rok.
Více o počasí
Letenky od
4.500 Kč
Je běžná cena přímých letů z Prahy.
Akční nabídky
Zavřít boční panel

Alfama

Nejstarší a také nejromantičtější část Lisabonu je Alfama. Úzké křivolaké uličky strmě stoupající od řeky směrem k hradu jsou vyplněny množstvím klidných restaurací, náměstíček v místech, kde by je čekal jen málokdo i citrusových stromů volně na ulici. V Alfamě také pořídíte ty nejlepší fotky žlutých tramvají, které se úzkými uličkami proplétají, projíždí tudy linka číslo 28.

Na samém okraji Alfamy směrem k centru stojí hlavní lisabonská katedrála Sé de Lisboa z roku 1147. Je tak trochu utopená v zástavbě, takže nečekejte monumentálně se tyčící věže jako třeba u katedrál v Praze či Paříži.

Kromě tramvaje se sem dostanete snadno pěšky (do kopce) z hlavního náměstí Praca do Comércio.

Zavřít boční panel

Praça do Comércio

Největší a centrální lisabonské náměstí se nachází přímo na břehu řeky Tejo v samotném srdci města. Náměstí dominuje socha krále Josefa I. na koni a palácové budovy lemující obvod ze tří stran. Z té čtvrté je pak promenáda podél řeky Tejo, kde si můžete sednout na schody a odpočívat za svěžího vánku od oceánu.

Na severní straně náměstí je do palácových budov vklíněn bohatě zdobený vítězný oblouk Arco de Triunfo de Rua Augusta, který tvoří hlavní vstup na celé náměstí.

V přízemí palácových budov si pak můžete oddychnout v početných kavárnách, nutno ale počítat s tím, že patří k těm nejdražším a nejturističtějším v celém Lisabonu.

Zavřít boční panel

Klášter Jeronymitů

V portugalštině „Mosteiro do Jeronimos“ je jednou z nejkrásnějších staveb v Lisabonu. Vznikla kolem roku 1500 na předměstí ve čtvrti Belém a v současnosti je zapsána na seznamu UNESCO. Rozsáhlá gotická budova je mimořádně zachovalá s krásným nádvořím ve středu kláštera.

Vstupné činí 10 €, případně 12 € i se vstupem do Archeologického muzea, které je asi 200 metrů od kláštera. Otevřeno je denně od 10:00 do 18:30 během léta, v zimě (říjen–květen) do 17:30.

Z centra se sem dostanete asi za půl hodiny tramvají číslo 15.

Zavřít boční panel

Torre del Belém

Jen pár set metrů od jeronýmského kláštera najdete další ze symbolů města – Belémskou věž. Stojí zde jako elegantní znamení mořeplavcům, že právě vplouvají do přístavu. Vznikla na začátku 16. století a spolu se sousedním klášterem je zapsána na seznamu UNESCO.

Navštívit můžete i vnitřek věže včetně vyhlídky na řeku Tejo a blízký Most 25. dubna. Vstup činí 6 € a otevřeno je denně od 10:00 do 18:30 během léta, v zimě (říjen – květen) do 17:30. I sem se z centra dostanete tramvají číslo 15 (zastávka „Largo de Princesa“).

Zavřít boční panel

Ponte 25 de Abril

Rudý závěsný most klenoucí se přes vodu je nezaměnitelným symbolem San Francisa. Jenže není tak úplně nezaměnitelný. Lisabon s městem Almada totiž přes řeku Tejo spojuje na první pohled dvojče Golden Gate Bridge a neinformovaní cestovatelé je snadno na fotografii zamění. Most 25. dubna byl postaven v roce 1966 jako součást obchvatu Lisabonu a urychlení cesty do Almady a Setúbalu. V roce 1999 pak bylo přistavěno železniční patro.

Nejlepší vyhlídka na most je od sochy Krista na almadském břehu Teja, ale také například od Belémské věže nebo z trajektů brázdících řeku.

Zavřít boční panel

Socha Krista v Almadě

Na vysokém útesu nad řekou Tejo stojí u města Almada socha Krista Krále a shlíží na celý Lisabon rozprostřený na protějším břehu. Podobnost se sochou Krista v Rio de Janeiru není náhodná. Brazilský kolega posloužil tomu portugalskému jako předloha. I s podstavcem je portugalský Kristus více než 2x vyšší než ten v Riu.

Na návštěvu si vyčleňte alespoň půl dne, z centra Lisabonu je to docela daleko. Nejprve využijte trajekt přes Tejo z Cais do Sodre do Cacilhas. Přímo v přístavišti má konečnou almadská tramvaj, naskočte na linku 1 nebo 3 a svezte se čtyři zastávky do stanice „Almada“. Odtud už se podél ukazatelů vydáte pěšky k soše (cca 1 až 1,5 km). Na tramvaje v Almadě neplatí lisabonská 24hodinová jízdenka, ale jednorázový lístek si můžete dobít na svoji kartu Viva Viagem, stojí 0,85 €.

Zavřít boční panel

Bairro Alto

Svérázná a trochu volnomyšlenkářská čtvrť Bairro Alto v centru města je hlavním centrem hudebního stylu Fado. V každém druhém baru nebo kavárně hraje večer minimálně jeden zpěvák, teskné tóny se rozléhají po úzkých uličkách a spolu s dobrým vínem a jídlem tu tak zažijete tu pravou lisabonskou atmosféru.

Zavřít boční panel

Vyhlídka Santa Justa

Rozhledna spojená s historickým výtahem, který popisujeme v kapitole Doprava, se tyčí z dolní části centra, konkrétně z ulice Áurea. Nacházíte-li se dole v centru, vyjeďte výtahem, pokud se nacházíte ve čtvrti Barrio Alto, na vyhlídku dojdete po mostku u ulice Don Pedro de Menezes, musíte projít restaurací Bellalisa.

Za vstup na horní patro vyhlídky, z něhož máte 360° výhled na celý Lisabon a řeku Tejo, se platí vstup 1,50 €. Otevřeno je od 7:00 do 21:00 během zimy, resp. do 23:00 během léta (květen–září).

Zavřít boční panel

Castelo de Sao Jorge

Jedna z hlavních lisabonských atrakcí se vypíná na kopci a shlíží na celé město a řeku Tejo. Původní obranná Maurská citadela a pevnost Svatého Jiří byla po roce 1147 přestavěna na sídlo portugalských králů. I přes svůj věk je hrad mimořádně dobře zachovalý a také přístupný veřejnosti.

Vstupenky stojí 8,50 € a dovnitř se dostanete mezi 9:00 a 21:00 v létě (květen–září), v zimě se zavírá už v 18:00.

K hradu se dostanete buď pěšky, autobusem 737 (zastávka Castelo) nebo tramvají 12 (zast. Sao Tomé)

Zavřít boční panel

Park Augusta Gila

Malý parčík, či spíše náměstíčko, nabídne vítanou oázu klidu v centra města na jednom z nejvyšších míst Lisabonu. Z jedné strany náměstí jsou řadové domky, z druhé kostel a z té třetí si užijete krásný výhled na Castelo de Sao Jorge a červené lisabonské střechy. Po té vydejte pěšky jakýmkoli směrem dolů – vždy dojdete k tramvajové lince číslo 28.

Zavřít boční panel

Museo Nacional de Azulejo

Lisabon je plný úchvatných muzeí, ale jedno z nich se tak trochu vymyká všednosti. Tím je Národní muzeum dlaždiček Azulejo, klasických zdobených keramických dlaždic, které jsou k vidění jako obklady mnoha portugalských, ale i španělských domů. Uvidíte tu stovky nádherných fresek, příklady běžného uličního zdobení i honosná palácová díla. Malované kachlíky jsou brány jako jedno z národních portugalských umění, proto návštěvou tohoto muzea rozhodně neprohloupíte.

Běžná vstupenka stojí 5 €, otevřeno je každý den kromě pondělí v časech 10:00–18:00.

Muzeum je trošičku z ruky, z centra musíte využít autobusové linky 794, z Praca de Chile pak linek 714 a 742, vystupte v zastávce „Igreja Madre Deus“.

Zavřít boční panel

Klášter Sao Vicente da Fora

Jedna z největších sakrálních staveb ve městě předčí všechny ostatní především svojí polohou. Je umístěna na kraji kopce nad čtvrtí Alfama, a tudíž zdaleka viditelná ze břehů řeky Tejo. Vyjeďte tramvají 28 do nejvyššího bodu, vystupte a cestou dolů se tu určitě zastavte. Vstup do hlavní části je volný, do přilehlého muzea pak platíte 5 €.

Zavřít boční panel

Náměstí Rossio

Přímo na rušném náměstí Rossio poblíž třídy Restauradores v samém srdci města ústí téměř 3 km dlouhý železniční tunel, na jehož konci stojí centrální nádraží Rossio, kde končí část dálkových vlaků. Sama budova nádraží je architektonickým skvostem a nebýt nenápadného nápisu „Estacao Central“, jen stěží byste hádali, že jde o funkční železniční budovu.

Na první pohled připomíná spíše menší palác a i vnitřek je uměleckou potěchou duše. Kromě estetického hlediska má samozřejmě nádraží i čistě praktický účel. Vlaky odsud odjíždí na všechny strany, včetně Porta (i když na sever část spojů vyjíždí z nádraží Santa Apolónia na břehu řeky). Taktéž přednádražní prostranství Restauradores je jedním z hlavních dopravních uzlů, kde se kříží dvě trasy metra a několik linek autobusů.

Zavřít boční panel

Park Eduarda VII.

Přirozeným rozšířeným a zatravněným pokračováním hlavní třídy Avenida de Liberdade je Park Eduarda VII. s přilehlou zahradou Amálie Rodrigues. Pokud budete mít čas, zajděte si sem odpočinout a užít si krásného výhledu na centrum města s obrovskou portugalskou vlajkou v popředí. K parku se vydejte z monumentálního náměstí Marques de Pombal.

Zavřít boční panel

Oceanárium

Největší akvárium podobného typu v Evropě najdeme na severovýchodě Lisabonu v moderní čtvrti Parque do Nacoes, která vznikla při příležitosti konání výstavy Expo 98. V akváriích o objemu více než 5.000 m3 můžete obdivovat přes 450 živočišných druhů a na 16.000 jednotlivých exemplářů od pestrobarevných ryb, přes žraloky a lachtany až po tučňáky a jiné mořské ptactvo.

Vstupenka stojí 16,20 € a lze pořídit online, nebudete tak muset stát frontu u pokladen. Otevřeno je od 10:00 do 19:00 (poslední vstup hodinu před zavíračkou), během léta (duben–říjen) pak až do 20:00. Doprava je snadná, stanice metra „Oriente“ je vzdálena cca 150 metrů od vchodu.

Zavřít boční panel

Nádraží Oriente

Největší portugalské nádraží a jeden z hlavních přestupních bodů mezi vlaky, metrem a autobusy se řadí mezi přední skvosty současné evropské architektury. Unikátní zastřešení a hlavní vstup pochází na první pohled z dílny světoznámého architekta Santiaga Calatravy. Nádraží bylo dokončeno v roce 1998 před výstavou Expo a dodnes je jednou z nejzajímavějších staveb v Portugalsku.

Odjíždí odsud veškeré vlaky severním směrem, pokud přijede z Porta, zcela jistě budete projíždět tudy. Nádraží je napojeno na metro, jímž dojedete jak do centra, tak na letiště.

Zavřít boční panel

Most Vasco da Gama

Ponte Vasco da Gama je se svými 12 kilometry tím vůbec nejdelším mostem v Evropě. Mimořádné technické dílo překonává nejširší část ústí řeky Tejo ze severovýchodního okraje Lisabonu do města Montijo a slouží jako hlavní odváděč tranzitní dopravy mimo město.

Celá stavba vznikla v rekordním čase. Téměř přesně 3 roky od položení základního kamene se most otevřel veřejnosti. Vede tudy jen dálnice, most tak můžeme obdivovat jen z dálky, například z areálu Parco des Nacoes u nádraží Oriente, skvělý výhled se naskytne také při startu či přistávání na lisabonském letišti.

Počasí a sezóny v Lisabonu

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Lisabon
Městská turistika celoročně, slunění na plážích v létě.

14 °C

16 °C

18 °C

19 °C

22 °C

25 °C

28 °C

28 °C

27 °C

22 °C

18 °C

15 °C

Počasí

V Lisabonu panuje středomořské oceánské klima s teplotami okolo 15 °C v zimě a kolem 28 °C v létě, což město předurčuje k celoroční turistice. Oproti místům kolem Středozemního moře tu jsou větší rozdíly mezi srážkami v zimě a v létě, platí ale, že obvykle prší jen krátce, málokdy celé dny. Je tu také poměrně větrno, poměrně vysoké průměrné teploty z větru dělají spíše příjemný vánek.

Sezóny a kdy vyrazit

Na městskou turistiku celoročně. V zimě si užijete teploty jako u nás na jaře, pokud sprchne, schováte se v některé z hospůdek a po chvíli budete pokračovat dál.

Naopak v létě je zde klasické subtropické počasí, tedy dost horko. Úzké uličky a oceánský vítr pobyt ve městě velmi zpříjemní. Pro opalování na atlantských plážích jeďte v červnu až srpnu, počítejte s tím, že voda v oceánu je poměrně studená celoročně (maximálně do 21 °C).

Skvělé akce do Lisabonu

ušetříš až 67%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 48%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 49%
Akce starší 2 týdnů
Akce starší 2 týdnů
9 starších akcí
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 5 měs
Navrhni úpravu