Rakousko
Rakousko

Co dělat v Rakousku

Rakousko oplývá jak pulzujícími městy, tak i kouzelnou panenskou přírodou s divokými řekami, horami, ledovci na vrcholcích i údolími jako stvořenými ke klidným procházkám. Zde je jen několik tipů, jak tady aktivně strávit čas.

Lyžování

Rakousko je mekka českých lyžařů. Je blízko, služby jsou kvalitní, ceny na alpské poměry relativně dobré a na výběr je nepřeberné množství lyžařských středisek. Nejlepší zážitky na vás čekají v Tyrolsku, Salcbursku a Štýrsku, lyžuje se ale prakticky po celém Rakousku, nejbližším pěkným areálem je Hochficht prakticky hned za hranicemi poblíž Lipna.

Počítejte se 6denním skipassem okolo 200 až 250 eur.

Vodopády

Pokud vyrazíte do hor, můžete se namísto běžného výšlapu na vrcholy a úpatí vydat k některému z vodopádů. Pokud máte k dispozici auto, k některým vodopádům to budete mít jen pár minut pěšky. Využít můžete stránky austria.info/cz/.

Jezera

Kdo má rád koupání v přírodě, měl by se vypravit k jezerům. Například v okolí Bad Ischlu poblíž Salzburgu jich najdete hned několik. Voda je tady neskutečně čistá a s výhledem při plavání budete jistě spokojeni. Nejteplejším jezerem v oblasti je Irrsee, jehož teploty dosahují až 27 °C. Skutečným zážitkem bude koupání v Mondsee. Tady si příroda dala opravdu záležet.

Podobný zážitek budete mít i při koupání v přírodním koupališti v lese zvaném Anif Waldbad. Na tomto místě si v letních měsících užijete jak křišťálově čistou vodu, tak letní párty. Vyzkoušet můžete i opičí dráhu v korunách stromů.

Města a architektura

Ve Vídni se vydejte na prohlídku centra. Zajděte se podívat na parlament, Hofburg, Belvedere, Operu, radnici a Stephansplatz. Tip je podniknout procházku v noci. Budovy jsou krásně osvětlené a město má romantickou atmosféru. Přes den se vydejte do parků. Volksgardten nebo Schönbrunn se známým palácem k procházkám přímo zvou.

Salzburg, město hudebníků, je okouzlující, zejména díky výhledu na střechy starých budov. Toho nejskvostnějšího se vám dostane, pokud si vyšlápnete k hradu. Ten můžete také navštívit. Procházka starým centrem nebo podél břehu řeky je také příjemným zážitkem. Pro hladovce a zejména žíznivce je ideálním místem v pozdních odpoledních hodinách návštěva pivovaru Augustiner Brau, který nabízí 1.400 míst k sezení. Měli byste vědět, že pod pojmem velké pivo tu dostanete litrový tuplák.

Linz je kupříkladu zajímavý tím, že tady Adolf Hitler strávil své mládí a později rozhodl, že z města vybuduje kulturní centrum Třetí říše. Pokud chcete z této éry něco vidět, navštívit můžete třeba koncentrační tábor Mauthausen. Jinak vás toto moderní industriální moderní město naláká na nespočet muzeí a kulturních akcí.

Graz je živé město, kde se historie snoubí s modernou. Vyrazte sem do malých podniků. Ochutnejte třeba výborné palačinky. Večer si dejte drink v některém z místních barů. Turisty oblíbené je staré centrum města a Schlossberg – kopec s Hodinovou věží. Minimálně z venku se běžte podívat na „Kunsthaus“ – dům umění.

Hallstatt je vesnice významná pro těžbu soli a první cesta k ní byla postavena až v roce 1890. Dnes je vesnice hojně navštěvována turisty a ti z Číny si ji oblíbili natolik, že si doma postavili její kopii. Místo je skutečně nesmírně fotogenické.

Nákupy

Kromě centra města je nejznámějším místem, které zve k nákupům v hlavním městě, Mariahilfer Straße. Tato obchodní ulice je snadno dostupná metrem a nabízí zboží běžných obchodních řetězců, stejně jako menší butiky. Ulice je lemována nejen obchody, ale i mnoha restauracemi a kavárnami.

Pokud si chcete užít atmosféru rušného trhu, vyrazte na Naschmarkt. Ke stánkům se sušeným ovocem, kořením, olivami a květinami vás budou lákat prodavači a návštěva trhu se stane zážitkem, který v sofistikovaném hlavním městě nečekáte. Můžete tady ochutnat třeba falafel s hummusem. Na druhém konci tržnice narazíte na již zmíněný bleší trh.

Rakušané mají rádi venkovní trhy. V různých městech se konají celkem pravidelně. Seženete tady čerstvou zeleninu, koření, sýry a podobně.

Pokud si chcete přivézt domů něco originálního, ať už oblečení, doplňky, nádobí, Rakousko je tou pravou zemí. Lidé milují originály ve všech aspektech života.

Národní parky

Národní park Neusiedler See – jediný stepní národní park v Rakousku, ze Slovenska je co by kamenem dohodil.

Národní park Donau-Auen – národní park mezi Vídní a Bratislavou. Využít můžete třeba exkurzi na člunech nebo se můžete vydat na túru pěšky. Více informací.

Národní park Thayatal – národní pak na hranici s Českem je typický zříceninami. Park je známý svou druhovou diverzitou, několika ohroženými živočišnými druhy. Vypravit se můžete například do ametystového světa Maissau nebo do nejmenšího rakouského města Hardegg s hradem i zámkem, které leží na řece Thaya. Kousek odtud můžete v sousedním Fellingu navštívit jediný fungující závod na zpracování perleti v Rakousku.

Národní park Oberoesterreich-Kalkalpen – cyklistický ráj s 500 km cyklistických tras.

Národní park Gesaeuse – pro milovníky outdoorových adrenalinových zážitků ideální místo. Vyzkoušejte třeba rafty nebo horolezectví. Více informací.

Národní park Hohe Tauern – největší národní park v centrální Evropě. Nachází se zde jak nejvyšší hora, tak i mnoho řek, jezer a vodopádů. Navštívit také můžete ledovou jeskyni. Potřeba bude teplejší oblečení a pak se s lucerničkami vydáte do světa ledové krásy.

Chystáš se do Rakouska?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Barbora Lapišová
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021
Navrhni úpravu

1 komentář

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Jakub Langer
před 7 měs

Ve spolkove zemi Dolni Rakousy (Niederösterreich) kousek jizne od Vidne na upati Videnskeho lesa je mozne navstivit lazenske mestecko Baden bei Wien, ktere patri od roku 2021 patri do skupiny Great Spa Towns of Europe pod patronatem UNESCO.

V Badenu k navsteve zvou i Římské termály (Römertherme), v den vasich narozenin celodenni vstup zdarma.

V Cesku blizsich Therme Laa an der Thaya uz je letos narozeninovy vstup zdarma zkracen na 3 hodiny. (V Silent Spa pak odectena jista sleva).