Průvodce státem
Rakousko
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Jídlo v Rakousku

Rakouská kuchyně

V Rakousku dostanete skoro všude „Wiener Schnitzel“. Jedná se o řízek, tak jak ho známe u nás. Zde ho podávají buď s „pommes“, tedy hranolkami, nebo s „Kartoffeln Salad“, což je rakouský bramborový salát s cibulkou a sladko-kyselou zálivkou. Většinou je k řízku trocha brusinkového džemu v ceně, ale vždy o něj můžete obsluhu extra požádat. Ale je v tom  háček. Na opravdový vídeňský řízek jen tak nenarazíte. Ten je totiž z hovězího plátku a kořeny toho jídla se táhnou až z Itálie.

Wiener Schnitzel

Další pochoutkou v Rakousku jsou špecle. Malé nočky s různými omáčkami jsou trochu podobné slovenským haluškám. Hlavní jídla jsou hodně podobná těm, které známe my. Guláš, vepřové se zelím a houskový knedlík, na to vše tady narazíte. Vzhledem k tomu, že Rakousko je královstvím knedlíků, můžete tady ochutnat různé druhy, třeba „Spinatknödel“, což je varianta kynutého knedlíku, ale v těstě je vmíchaný špenát a podává se jako hlavní jídlo obvykle s trochou másla a salátem jako příloha.

Ze sladkého můžete kromě klasického jablečného štrůdlu ochutnat variantu „Topfenstrudel“, což je verze chuťově podobná cheesecake. Na opravdový Sacher dort se vydejte do kavárny patřící k Sacher Hotelu u Opery ve Vídni. Nebojte se jít dovnitř, přestože prostředí vypadá hodně luxusně. Na turisty jsou zvyklí, i když budete chtít každý třeba jen jednu kávu a jeden dortík napůl, nebudou s tím mít problém.

Lidé zde pijí stejně tak víno jako pivo. Na oba nápoje jsou místní hrdí. V letních měsících si často objednávají radler. Tip je nechat si ho namíchat. Je vždycky o hodně lepší než z lahve. Vždy se u obsluhy informujte, jestli ho míchají sami. Víno se tu také míchá, tentokrát s vodou a je také velmi oblíbené. Nesmírně populární je zde „Aperol Spritz“. Jedná se italský likér smíchaný s prossecem a sodou. Poznáte ho podle výrazné oranžové barvy ve vysokých sklenicích na víno. Dejte si na něj pozor, na sluníčku umí být nebezpečný.

Pokud vyrazíte na hory, nebo do odlehlejších vesniček, počítejte s omezeným výběrem jak jídel, tak i nápojů. Pivo a víno budou mít vždy, v odpoledních hodinách o víkendech vám k jídlu nabídnou třeba jen polévku, nebo také vůbec nic. Polední menu většinou mívají. V jídelním lístku naleznete většinou přinejmenším již zmíněný „běžný řízek“. Ve městech je situace jiná, restaurace mají polední menu s polévkou a hlavním chodem.

Obvyklé ceny v restauracích

Ceny za polední menu se pohybují od 7–12 euro. Za večeři pak zaplatíte 15–20 euro. Snídaně vás bude stát 5–8 euro. Překvapivě podobné ceny jsou i na sjezdovkách, vysokohorské přirážky se tu tolik nenosí. 

Kam zajít

V Rakousku narazíte na mnoho hospůdek, kde budou podávat klasická jídla. Ve městech můžete vybírat do nekonečna. Pár tipů tady přece jen najdete.

Brandauer – podnik, který najdete ve Vídni hned třikrát. Naláká vás na klasickou i moderní kuchyni a výborné pivo (www.bierig.at).

Pichlmaiers zum Herkner – tradiční podnik ve Vídni, který kdysi patřil nejlepšímu vídeňskému kuchaři své doby, Heinzi Herknerovi. Rodina vedla podnik i po jeho smrti, ale v roce 2013 byl jeho provoz ukončen. V létě 2016 ovšem otevřeli znovu.  Návštěva bude kulinářským zážitkem (http://zumherkner.at).

Augustiner Bräu Kloster Mülln – ohromný pivovar v Salzburgu. Dejte si tady tuplák piva a něco dobrého k zakousnutí (www.augustinerbier.at).

Uncle Van – čerstvé jídlo připravené z vámi vybraných ingrediencí. Restaurace se nachází v Salzburgu a je vhodná i pro vegany a vegetariány (http://www.uncle-van.at/).

Ideální na víkend, ještě lepší na týden

Málokdo by nevěděl, kde leží Rakouská republika. Mimo České republiky a Slovenska sousedí na severu s Německem, na západě s Lichtenštejnskem a Švýcarskem, na jihu s Itálií a Slovinskem a na východě s Maďarskem.

Rakousko není jen Vídeň. Objevte nádherná jezera, překrásné hory, hrady, zámky a v neposlední řadě nespočet historických měst v čele s Grazem, Lincem a Salzburgem.

Země vás okouzlí i v čase vánočním, kdy se napříč celým Rakouskem konají vyhlášené a svařeným vínem provoněné vánoční trhy. Po Novém roce vyrazte do rakouských Alp na skvělé lyžování v místních lyžařských střediscích.

Průvodce pro tebe napsal Barbora Lapišová
Víza
Na občanku
V rámci Schengenu cestuješ pouze na občanský průkaz.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
celoročně
V zimě na lyže, na jaře do měst, v létě na túry.
Více o počasí
Letenky od
350 Kč
Je běžná cena jednosměrné jízdenky na vlak či autobus.
Akční nabídky
Avatar uživatele Barbora Lapišová
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 10 měs
Navrhni úpravu