Průvodce státem
Rakousko
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Jídlo v Rakousku

Rakouská kuchyně

V Rakousku dostanete skoro všude „Wiener Schnitzel“. Jedná se o řízek, tak jak ho známe u nás. Zde ho podávají buď s „pommes“, tedy hranolkami, nebo s „Kartoffeln Salad“, což je rakouský bramborový salát s cibulkou a sladko-kyselou zálivkou. Většinou je k řízku trocha brusinkového džemu v ceně, ale vždy o něj můžete obsluhu extra požádat. Ale je v tom  háček. Na opravdový vídeňský řízek jen tak nenarazíte. Ten je totiž z hovězího plátku a kořeny toho jídla se táhnou až z Itálie.

Wiener Schnitzel

Další pochoutkou v Rakousku jsou špecle. Malé nočky s různými omáčkami jsou trochu podobné slovenským haluškám. Hlavní jídla jsou hodně podobná těm, které známe my. Guláš, vepřové se zelím a houskový knedlík, na to vše tady narazíte. Vzhledem k tomu, že Rakousko je královstvím knedlíků, můžete tady ochutnat různé druhy, třeba „Spinatknödel“, což je varianta kynutého knedlíku, ale v těstě je vmíchaný špenát a podává se jako hlavní jídlo obvykle s trochou másla a salátem jako příloha.

Ze sladkého můžete kromě klasického jablečného štrůdlu ochutnat variantu „Topfenstrudel“, což je verze chuťově podobná cheesecake. Na opravdový Sacher dort se vydejte do kavárny patřící k Sacher Hotelu u Opery ve Vídni. Nebojte se jít dovnitř, přestože prostředí vypadá hodně luxusně. Na turisty jsou zvyklí, i když budete chtít každý třeba jen jednu kávu a jeden dortík napůl, nebudou s tím mít problém.

Lidé zde pijí stejně tak víno jako pivo. Na oba nápoje jsou místní hrdí. V letních měsících si často objednávají radler. Tip je nechat si ho namíchat. Je vždycky o hodně lepší než z lahve. Vždy se u obsluhy informujte, jestli ho míchají sami. Víno se tu také míchá, tentokrát s vodou a je také velmi oblíbené. Nesmírně populární je zde „Aperol Spritz“. Jedná se italský likér smíchaný s prossecem a sodou. Poznáte ho podle výrazné oranžové barvy ve vysokých sklenicích na víno. Dejte si na něj pozor, na sluníčku umí být nebezpečný.

Pokud vyrazíte na hory, nebo do odlehlejších vesniček, počítejte s omezeným výběrem jak jídel, tak i nápojů. Pivo a víno budou mít vždy, v odpoledních hodinách o víkendech vám k jídlu nabídnou třeba jen polévku, nebo také vůbec nic. Polední menu většinou mívají. V jídelním lístku naleznete většinou přinejmenším již zmíněný „běžný řízek“. Ve městech je situace jiná, restaurace mají polední menu s polévkou a hlavním chodem.

Obvyklé ceny v restauracích

Ceny za polední menu se pohybují od 7–12 euro. Za večeři pak zaplatíte 15–20 euro. Snídaně vás bude stát 5–8 euro. Překvapivě podobné ceny jsou i na sjezdovkách, vysokohorské přirážky se tu tolik nenosí. 

Kam zajít

V Rakousku narazíte na mnoho hospůdek, kde budou podávat klasická jídla. Ve městech můžete vybírat do nekonečna. Pár tipů tady přece jen najdete.

Brandauer – podnik, který najdete ve Vídni hned třikrát. Naláká vás na klasickou i moderní kuchyni a výborné pivo (www.bierig.at).

Pichlmaiers zum Herkner – tradiční podnik ve Vídni, který kdysi patřil nejlepšímu vídeňskému kuchaři své doby, Heinzi Herknerovi. Rodina vedla podnik i po jeho smrti, ale v roce 2013 byl jeho provoz ukončen. V létě 2016 ovšem otevřeli znovu.  Návštěva bude kulinářským zážitkem (http://zumherkner.at).

Augustiner Bräu Kloster Mülln – ohromný pivovar v Salzburgu. Dejte si tady tuplák piva a něco dobrého k zakousnutí (www.augustinerbier.at).

Uncle Van – čerstvé jídlo připravené z vámi vybraných ingrediencí. Restaurace se nachází v Salzburgu a je vhodná i pro vegany a vegetariány (http://www.uncle-van.at/).

Ideální na víkend, ještě lepší na týden

Málokdo by nevěděl, kde leží Rakouská republika. Mimo České republiky a Slovenska sousedí na severu s Německem, na západě s Lichtenštejnskem a Švýcarskem, na jihu s Itálií a Slovinskem a na východě s Maďarskem.

Rakousko není jen Vídeň. Objevte nádherná jezera, překrásné hory, hrady, zámky a v neposlední řadě nespočet historických měst v čele s Grazem, Lincem a Salzburgem.

Země vás okouzlí i v čase vánočním, kdy se napříč celým Rakouskem konají vyhlášené a svařeným vínem provoněné vánoční trhy. Po Novém roce vyrazte do rakouských Alp na skvělé lyžování v místních lyžařských střediscích.

Průvodce pro tebe napsal Barbora Lapišová
Víza
Na občanku
V rámci Schengenu cestuješ pouze na občanský průkaz.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
celoročně
V zimě na lyže, na jaře do měst, v létě na túry.
Více o počasí
Letenky od
350 Kč
Je běžná cena jednosměrné jízdenky na vlak či autobus.
Akční nabídky
Avatar uživatele Barbora Lapišová
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu