Průvodce státem
Rakousko
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Doprava v Rakousku

Jak do Rakouska

Z Prahy nabízejí ČD přímý spoj do Vídně od 524 Kč, z Brna za 248 Kč a z Ostravy zaplatíte od 386 Kč za jízdenku v jednom směru. Do Lince se jezdí z Prahy od 386 Kč. Jízdenku se vyplatí koupit v online shopu nejpozději tři dny před plánovanou cestou.  Z Prahy cesta trvá 4 hodiny, z Brna 1,5 hodiny a z Ostravy 3 hodiny. Dále můžete využít akcí RegioJet při cestě do Vídně i na místní letiště. Do Salcburku se můžete také dopravit vlakem od 524 Kč za jednosměrnou jízdenku z Prahy i Ostravy. Z Brna seženete jízdenku už za 386 Kč.

Většina návštěvníků Rakouska však asi do země zamíří autem.

Jak se nejlépe dopravovat

Vzhledem k blízkosti Rakouska z ČR pojede asi většina cestovatelů vlastním autem. Po Rakousku se však dá bez potíží pohybovat veřejnou dopravou, která patří mezi špičky v Evropě. Autobusy zajíždějí i do nejmenších obcí, i když tam je samozřejmě nutné počítat s omezenými frekvencemi spojů.

Autem

V Rakousku se jezdí vpravo. Silnice jsou na vynikající úrovni, a to i do nejmenších horských vesniček, stejně tak značení. V zimě můžou být některé úseky silnic trvale uzavřené.

Benzín je jen o málo dražší než v ČR, přesto se většinou vyplatí natankovat ještě v Česku. Pokud Rakouskem projíždíte do Itálie, nezapomeňte si nádrž naplnit ještě v Rakousku, v Itálii je benzín výrazně dražší.

V Rakousku se za dálnice platí, stejně jako u nás, formou dálniční známky, kterou můžete zakoupit i ne příhraničních benzínkách v Česku. Ceny pro rok 2017:

  • 10denní – 8,90 €
  • 2měsíční – 25,90 €
  • Roční – 86,40 €

Nezapomeňte, že na některých úsecích dálnic se platí dodatečné mýtné za tunely a mosty. Typickým příkladem je oblíbená dálnice A9 směrem na Schladming nebo Brennerská dálnice do Itálie. Mýtné se obvykle pohybuje v intencích kolem 5 €.

Parkování v centrech měst je vcelku drahé. Nejlépe auto zaparkujete v garážích P+R nebo u vašeho ubytování. Tyto garáže bývají většinou na předměstích, ale cenově jsou s ostatními nesrovnatelné. V menších městech a na venkově najdete místo na parkování vždy. Jen dejte pozor na zóny, které jsou určeny jen pro držitele speciálních povolení nebo pro krátkodobé parkování třeba jen na 3 hodiny.

Dálnice v Rakousku

Vlakem

Rakousko má hustou a kvalitní železniční síť, je však výrazně draží než u nás. Pozor si taky dejte při přestupech. Rozhodně není pravidlem, aby v případě zpoždění na sebe navazující vlaky čekaly tak, jak jsme zvyklí z ČR. 

  • Jízní řády, vyhledávání spojení a koupě jízdenek online na oebb.at

Rakouský vlak

Autobusem

Dálková autobusová doprava v Rakousku není vůbec rozšířena, rozhodně ne tak, jako u nás. Většinu delších tras obstarávají vlaky. Naopak na regionální úrovni do menších obcí hrají autobusy prim. Jezdí často, zastávky jsou dobře označené s přesnými jízdními řády, autobusy jezdí často poloprázdné, jsou moderní a značení přehledné. Jízdenky se kupují u řidiče tak jako u nás. 

Skibusem

Snad všechna rakouská lyžařská střediska provozují vlastní skibusy svážející ráno lyžaře na sjedzovky a odpoledne zase dolů. Většinou jsou zdarma pro držitele skipassů, jízdní řády jsou obvykle pevně dány a přehledně vyvěšeny na zastávkách. Často se však stane, že v nejexponovanějších časech (kolem 8:30 ráno, resp. 16:00 odpoledne) bývají nepříjemně naplněné a jezdí s většími zpožděními (což v Rakousku znamená klidně "závratných" 15 minut).

Městská doprava

Ve městech je nejlepší používat hromadnou dopravu. Kupříkladu 24hodinová jízdenka pro jednoho v hlavním městě stojí 7,60 euro, 72hodinovou koupíte za 16,60 euro. Týdenní od pondělí do pondělí vyjde také na 16,60. Hodinový lístek v jednom směru vyjde na 2,20 euro.

Pro plánování cesty hromadnou dopravou můžete využít web vor.at. Stačí navolit „Routenplaner“ a pak jen odkud kam chcete jet. Rozpozná i jména ulic, nemusíte znát názvy zastávek. Naplánuje cestu i s přestupy a započítá i čas chůze.

Ideální na víkend, ještě lepší na týden

Málokdo by nevěděl, kde leží Rakouská republika. Mimo České republiky a Slovenska sousedí na severu s Německem, na západě s Lichtenštejnskem a Švýcarskem, na jihu s Itálií a Slovinskem a na východě s Maďarskem.

Rakousko není jen Vídeň. Objevte nádherná jezera, překrásné hory, hrady, zámky a v neposlední řadě nespočet historických měst v čele s Grazem, Lincem a Salzburgem.

Země vás okouzlí i v čase vánočním, kdy se napříč celým Rakouskem konají vyhlášené a svařeným vínem provoněné vánoční trhy. Po Novém roce vyrazte do rakouských Alp na skvělé lyžování v místních lyžařských střediscích.

Průvodce pro tebe napsal Barbora Lapišová
Víza
Na občanku
V rámci Schengenu cestuješ pouze na občanský průkaz.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
celoročně
V zimě na lyže, na jaře do měst, v létě na túry.
Více o počasí
Letenky od
350 Kč
Je běžná cena jednosměrné jízdenky na vlak či autobus.
Akční nabídky
Avatar uživatele Barbora Lapišová
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 10 měs
Navrhni úpravu