Cestování Covid-19

Od 28.9. je příjezd z Prahy do Rakouska podmíněn prokázáním se negativním PCR-testem ne starším než 72 hodin. Výjimka se vztahuje na tranzit, kdy se test předkládat nemusí.

Obyvatelé ostatních krajů ČR mají zatím stále vstup do Rakouska bez omezení.

Detailní informace na webu Ministerstva zahraničí nebo na webu rakouské ambasády v Praze.

Jak do Rakouska

Z Prahy nabízejí ČD přímý spoj do Vídně od 524 Kč, z Brna za 248 Kč a z Ostravy zaplatíte od 386 Kč za jízdenku v jednom směru. Do Lince se jezdí z Prahy od 386 Kč. Jízdenku se vyplatí koupit v online shopu nejpozději tři dny před plánovanou cestou.  Z Prahy cesta trvá 4 hodiny, z Brna 1,5 hodiny a z Ostravy 3 hodiny. Dále můžete využít akcí RegioJet při cestě do Vídně i na místní letiště. Do Salcburku se můžete také dopravit vlakem od 524 Kč za jednosměrnou jízdenku z Prahy i Ostravy. Z Brna seženete jízdenku už za 386 Kč.

Většina návštěvníků Rakouska však asi do země zamíří autem.

Jak se nejlépe dopravovat

Vzhledem k blízkosti Rakouska z ČR pojede asi většina cestovatelů vlastním autem. Po Rakousku se však dá bez potíží pohybovat veřejnou dopravou, která patří mezi špičky v Evropě. Autobusy zajíždějí i do nejmenších obcí, i když tam je samozřejmě nutné počítat s omezenými frekvencemi spojů.

Autem

V Rakousku se jezdí vpravo. Silnice jsou na vynikající úrovni, a to i do nejmenších horských vesniček, stejně tak značení. V zimě můžou být některé úseky silnic trvale uzavřené.

Benzín je jen o málo dražší než v ČR, přesto se většinou vyplatí natankovat ještě v Česku. Pokud Rakouskem projíždíte do Itálie, nezapomeňte si nádrž naplnit ještě v Rakousku, v Itálii je benzín výrazně dražší.

V Rakousku se za dálnice platí, stejně jako u nás, formou dálniční známky, kterou můžete zakoupit i ne příhraničních benzínkách v Česku. Ceny pro rok 2017:

  • 10denní – 9,20 EUR
  • 2měsíční – 26,80 EUR
  • Roční – 89,20 EUR

Nezapomeňte, že na některých úsecích dálnic se platí dodatečné mýtné za tunely a mosty. Typickým příkladem je oblíbená dálnice A9 směrem na Schladming nebo Brennerská dálnice do Itálie. Mýtné se obvykle pohybuje v intencích kolem 5 €.

Parkování v centrech měst je vcelku drahé. Nejlépe auto zaparkujete v garážích P+R nebo u vašeho ubytování. Tyto garáže bývají většinou na předměstích, ale cenově jsou s ostatními nesrovnatelné. V menších městech a na venkově najdete místo na parkování vždy. Jen dejte pozor na zóny, které jsou určeny jen pro držitele speciálních povolení nebo pro krátkodobé parkování třeba jen na 3 hodiny.

Vlakem

Rakousko má hustou a kvalitní železniční síť, je však výrazně draží než u nás. Pozor si taky dejte při přestupech. Rozhodně není pravidlem, aby v případě zpoždění na sebe navazující vlaky čekaly tak, jak jsme zvyklí z ČR. 

  • Jízní řády, vyhledávání spojení a koupě jízdenek online na oebb.at

Autobusem

Dálková autobusová doprava v Rakousku není vůbec rozšířena, rozhodně ne tak, jako u nás. Většinu delších tras obstarávají vlaky. Naopak na regionální úrovni do menších obcí hrají autobusy prim. Jezdí často, zastávky jsou dobře označené s přesnými jízdními řády, autobusy jezdí často poloprázdné, jsou moderní a značení přehledné. Jízdenky se kupují u řidiče tak jako u nás. 

Skibusem

Snad všechna rakouská lyžařská střediska provozují vlastní skibusy svážející ráno lyžaře na sjedzovky a odpoledne zase dolů. Většinou jsou zdarma pro držitele skipassů, jízdní řády jsou obvykle pevně dány a přehledně vyvěšeny na zastávkách. Často se však stane, že v nejexponovanějších časech (kolem 8:30 ráno, resp. 16:00 odpoledne) bývají nepříjemně naplněné a jezdí s většími zpožděními (což v Rakousku znamená klidně "závratných" 15 minut).

Městská doprava

Ve městech je nejlepší používat hromadnou dopravu. Kupříkladu 24hodinová jízdenka pro jednoho v hlavním městě stojí 7,60 euro, 72hodinovou koupíte za 16,60 euro. Týdenní od pondělí do pondělí vyjde také na 16,60. Hodinový lístek v jednom směru vyjde na 2,20 euro.

Pro plánování cesty hromadnou dopravou můžete využít web vor.at. Stačí navolit „Routenplaner“ a pak jen odkud kam chcete jet. Rozpozná i jména ulic, nemusíte znát názvy zastávek. Naplánuje cestu i s přestupy a započítá i čas chůze.

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Avatar uživatele Barbora Lapišová
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před měs
Navrhni úpravu