Průvodce státem
Rakousko
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Doprava v Rakousku

Jak do Rakouska

Z Prahy nabízejí ČD přímý spoj do Vídně od 524 Kč, z Brna za 248 Kč a z Ostravy zaplatíte od 386 Kč za jízdenku v jednom směru. Do Lince se jezdí z Prahy od 386 Kč. Jízdenku se vyplatí koupit v online shopu nejpozději tři dny před plánovanou cestou.  Z Prahy cesta trvá 4 hodiny, z Brna 1,5 hodiny a z Ostravy 3 hodiny. Dále můžete využít akcí RegioJet při cestě do Vídně i na místní letiště. Do Salcburku se můžete také dopravit vlakem od 524 Kč za jednosměrnou jízdenku z Prahy i Ostravy. Z Brna seženete jízdenku už za 386 Kč.

Většina návštěvníků Rakouska však asi do země zamíří autem.

Jak se nejlépe dopravovat

Vzhledem k blízkosti Rakouska z ČR pojede asi většina cestovatelů vlastním autem. Po Rakousku se však dá bez potíží pohybovat veřejnou dopravou, která patří mezi špičky v Evropě. Autobusy zajíždějí i do nejmenších obcí, i když tam je samozřejmě nutné počítat s omezenými frekvencemi spojů.

Autem

V Rakousku se jezdí vpravo. Silnice jsou na vynikající úrovni, a to i do nejmenších horských vesniček, stejně tak značení. V zimě můžou být některé úseky silnic trvale uzavřené.

Benzín je jen o málo dražší než v ČR, přesto se většinou vyplatí natankovat ještě v Česku. Pokud Rakouskem projíždíte do Itálie, nezapomeňte si nádrž naplnit ještě v Rakousku, v Itálii je benzín výrazně dražší.

V Rakousku se za dálnice platí, stejně jako u nás, formou dálniční známky, kterou můžete zakoupit i ne příhraničních benzínkách v Česku. Ceny pro rok 2017:

  • 10denní – 8,90 €
  • 2měsíční – 25,90 €
  • Roční – 86,40 €

Nezapomeňte, že na některých úsecích dálnic se platí dodatečné mýtné za tunely a mosty. Typickým příkladem je oblíbená dálnice A9 směrem na Schladming nebo Brennerská dálnice do Itálie. Mýtné se obvykle pohybuje v intencích kolem 5 €.

Parkování v centrech měst je vcelku drahé. Nejlépe auto zaparkujete v garážích P+R nebo u vašeho ubytování. Tyto garáže bývají většinou na předměstích, ale cenově jsou s ostatními nesrovnatelné. V menších městech a na venkově najdete místo na parkování vždy. Jen dejte pozor na zóny, které jsou určeny jen pro držitele speciálních povolení nebo pro krátkodobé parkování třeba jen na 3 hodiny.

Dálnice v Rakousku

Vlakem

Rakousko má hustou a kvalitní železniční síť, je však výrazně draží než u nás. Pozor si taky dejte při přestupech. Rozhodně není pravidlem, aby v případě zpoždění na sebe navazující vlaky čekaly tak, jak jsme zvyklí z ČR. 

  • Jízní řády, vyhledávání spojení a koupě jízdenek online na oebb.at

Rakouský vlak

Autobusem

Dálková autobusová doprava v Rakousku není vůbec rozšířena, rozhodně ne tak, jako u nás. Většinu delších tras obstarávají vlaky. Naopak na regionální úrovni do menších obcí hrají autobusy prim. Jezdí často, zastávky jsou dobře označené s přesnými jízdními řády, autobusy jezdí často poloprázdné, jsou moderní a značení přehledné. Jízdenky se kupují u řidiče tak jako u nás. 

Skibusem

Snad všechna rakouská lyžařská střediska provozují vlastní skibusy svážející ráno lyžaře na sjedzovky a odpoledne zase dolů. Většinou jsou zdarma pro držitele skipassů, jízdní řády jsou obvykle pevně dány a přehledně vyvěšeny na zastávkách. Často se však stane, že v nejexponovanějších časech (kolem 8:30 ráno, resp. 16:00 odpoledne) bývají nepříjemně naplněné a jezdí s většími zpožděními (což v Rakousku znamená klidně "závratných" 15 minut).

Městská doprava

Ve městech je nejlepší používat hromadnou dopravu. Kupříkladu 24hodinová jízdenka pro jednoho v hlavním městě stojí 7,60 euro, 72hodinovou koupíte za 16,60 euro. Týdenní od pondělí do pondělí vyjde také na 16,60. Hodinový lístek v jednom směru vyjde na 2,20 euro.

Pro plánování cesty hromadnou dopravou můžete využít web vor.at. Stačí navolit „Routenplaner“ a pak jen odkud kam chcete jet. Rozpozná i jména ulic, nemusíte znát názvy zastávek. Naplánuje cestu i s přestupy a započítá i čas chůze.

Ideální na víkend, ještě lepší na týden

Málokdo by nevěděl, kde leží Rakouská republika. Mimo České republiky a Slovenska sousedí na severu s Německem, na západě s Lichtenštejnskem a Švýcarskem, na jihu s Itálií a Slovinskem a na východě s Maďarskem.

Rakousko není jen Vídeň. Objevte nádherná jezera, překrásné hory, hrady, zámky a v neposlední řadě nespočet historických měst v čele s Grazem, Lincem a Salzburgem.

Země vás okouzlí i v čase vánočním, kdy se napříč celým Rakouskem konají vyhlášené a svařeným vínem provoněné vánoční trhy. Po Novém roce vyrazte do rakouských Alp na skvělé lyžování v místních lyžařských střediscích.

Průvodce pro tebe napsal Barbora Lapišová
Víza
Na občanku
V rámci Schengenu cestuješ pouze na občanský průkaz.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
celoročně
V zimě na lyže, na jaře do měst, v létě na túry.
Více o počasí
Letenky od
350 Kč
Je běžná cena jednosměrné jízdenky na vlak či autobus.
Akční nabídky
Avatar uživatele Barbora Lapišová
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu