Cestování Covid-19

Od 28.9. je příjezd z Prahy do Rakouska podmíněn prokázáním se negativním PCR-testem ne starším než 72 hodin. Výjimka se vztahuje na tranzit, kdy se test předkládat nemusí.

Obyvatelé ostatních krajů ČR mají zatím stále vstup do Rakouska bez omezení.

Detailní informace na webu Ministerstva zahraničí nebo na webu rakouské ambasády v Praze.

Euro

V Rakousku se platí eurem.

Platba kartou

Ve městech zaplatíte kartou téměř všude, je však dobré se například v restauraci nebo v obchodě nejprve zeptat, zda můžete platit právě tou kartou, kterou u sebe máte. Někde totiž berou pouze takzvané „Bankomatkarte“, což jsou karty „Maestro“. Hotovost vyberete pohodlně v každém bankomatu a v závislosti na tom, jakou vlastníte kartu, může být toto nejvhodnější a nejlevnější varianta.

Rozhodně je příhodné mít vždy u sebe nějakou hotovost, zejména při cestách do hor a na venkov.

V lyžařských střediscích je zcela běžná platba kartou při placení permanentky (hotovost se už používá opravdu jen výjimečně), v některých restauracích na sjezdovce je však lepší mít cash.

Kolik co stojí

Potraviny jsou zde dražší, i když ne tak výrazně. Nákup v supermarketu je stále nejlevnější variantou stravování. Je dobré vědět, že všechny obchody, kromě těch na benzinových pumpách, jsou v neděli zavřeny a je proto třeba se trochu předzásobit. Pekárny jsou otevřeny i v neděli ráno.

Dekorativní kosmetika je asi o 30 % dražší, ale třeba sprchové gely jsou o málo levnější než u nás. Oblečení, boty a doplňky jsou za srovnatelné ceny – pokud mluvíme o nám známých obchodních řetězcích. Butiky jsou několikanásobně dražší.

Příklad cen:

 • Chléb v supermarketu – 2 eura
 • Houska obyčejná – 0,3 eura
 • Vejce (10 ks) – 2 eura
 • Mléko 1 l – 1 euro
 • Šunka – 2 eura
 • Tvrdý plátkový sýr – 2 eura
 • Jogurt bílý – 0,5 eura
 • Paprika 1 ks – 1 euro
 • Jednodenní skipass – od 30 eur v menším středisku po 55 eur ve velkých resortech
 • 6denní skipass – 200 až 250 eur

Smlouvání a spropitné

V Rakousku se obvykle nesmlouvá a ceny jsou jasně dané. Samozřejmě existují výjimky a místa, kde to rozhodně můžete zkusit. Například bleší trh u „Naschmarktu“ ve Vídni je jedním z nich. Najdete tady někdy i úplné poklady a vzhledem k atmosféře místa se smlouvání přímo nabízí.

Spropitné je na místě v každé restauraci, vyjma samoobslužných. Hodí se zanechat obsluze okolo 10 % z útraty. Obvykle není připočítáno k útratě automaticky a je tak zcela dobrovolné.

Jak ušetřit

Na jídle se dá ušetřit vždy. Nakupte si v supermarketu. Pokud chcete jít na jídlo do restaurace, vyberte si dobu oběda místo večeře. Ušetříte až polovinu ceny, neboť polední menu jsou za příznivější ceny. K pití si můžete všude objednat „Leitungswasser“ – vodu z kohoutku. Čistá voda je v restauracích většinou zdarma, můžete si do ní za příplatek nechat přidat citron. Noste s sebou lahev na vodu. Ve městech jsou fontánky na vodu a nemusíte proto celý výlet kupovat nápoje.

Díky Vienna Card, což je karta na hromadnou dopravu, ušetříte, pokud toužíte chodit po památkách a muzeích. Při jejím předložení získáte slevy na vstupenky. Karta stojí na 48 hodin 21,90 a na 72 hodin 24,90 euro. Kartu můžete koupit i online. Salzburg, Linz i Graz mají podobnou kartu také v nabídce. Informujte se o možnosti zakoupit combi vstupenky. Například na Vídeňské kolo a Donauturm (vyhlídková věž u Dunaje s otočnou restaurací) můžete takto koupit vstupenku za 13,50 euro oproti běžné ceně 16,90 euro. 

Při cestách na lyže si vždy výrazně připlatíte v hlavní sezoně, typicky od konce prosince do konce března. Většinou se ceny dělí na čtyři sezóny:

 • Předsezona: trvá cca od listopadu do Vánoc, ceny jsou asi o 15% nižší než v hlavní sezoně,
 • Hlavní sezona: od Vánoc do poloviny března, ceny jsou nejvyšší,
 • Posezona: krátké období od poloviny března do začátku dubna, ceny cca o 10% nižší než v hlavní sezoně,
 • Konec sezony: od začáku dubna do konce sněhu na horách, ceny až o 30% nižší než v hlavní sezoně.

Každé lyžařské středisko má trošku odlišnou cenovou politiku, ale v zásadě platí výše uvedené.

Denní rozpočet

Pro lepší přehled jsme pro vás připravili tři varianty denních rozpočtů.

Nízkorozpočtový cestovatel se pro pobyt v hlavním městě ubytuje přes airbnb. Pokoj najdete i za 15 euro na noc. Cestovat bude hromadnou dopravou (viz kapitola Jak se dopravovat). Snídani si koupí v supermarketu nebo v pekárně, k obědu může zakousnout něco na ulici a večeři si uvaří. Pouliční fontánky s pitnou vodou zajistí pitný režim na celý den. Pro jednu osobu v hlavním městě budete potřebovat zhruba 1.000 Kč osoba/den (airbnb verze). Podobné ceny platí i na horách, samozřejmě nikoliv v hlavní sezoně.

Zlatá střední cesta zahrnuje studio s kuchyňkou kolem 50 euro na noc na osobu. Za tuto cenu budete navíc i blíže centru nebo sjezdovce. Vařit si můžete sami nebo zajděte na polední menu (10 euro). Rozhodně zajděte na večeři někam ven. Dobrá večeře i s nápoji bude stát asi 20 euro. Pokud si nakoupíte a posnídáte v pohodlí apartmánu, bude váš celkový rozpočet asi 2.300 Kč osoba/den.

Za luxusní variantu zaplatíte 200 euro za osobu na noc se snídaní. Na jídle šetřit tentokrát nebudeme, najíst se tu můžete skutečně královsky za 80 euro i s dobrým vínem. Aby si nohy odpočinuly, projeďte se třeba v kočáře. Třicetiminutová vyjížďka vyjde na 30 euro.

Lyžařské zájezdy autobusem startují zhruba na 5.000 Kč bez skipassu v ceně. Aktuální nabídka zájezdů do Rakouska.

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Avatar uživatele Barbora Lapišová
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 25 dny
Navrhni úpravu