Chios

Co dělat na Chiosu

Pláže a koupání

Již sama lokalita předurčuje hlavní cíl většiny cestovatelů: koupání. Chios nabízí nespočet krásných pláží, některé z nich jsou držitelem modré vlajky, která je garantem kvality nejen vody, ale celého ekosystému dané lokality. Mezi oceněné pláže na ostrově Chios patří: Komi, Agia Fotini, Karfas, Chios Municipal Beach, Agia Paraskevi, Daskalopetra, Lo bay, Lithi. Kromě poslední zmíněné naleznete všechny pláže na východním pobřeží ostrova. 

Historie

Další očekávanou aktivitou se vám stane návštěva historických památek. Ty mají na ostrově mnohdy zvláštní nádech. V roce 1822, v době, kdy probíhala řecká válka s osmanskými Turky o nezávislost Řecka, se stal ostrov dějištěm mnohých tragédií. Ještě na počátku roku 1822 žilo na ostrově na 100.000 obyvatel. Během dubna tohoto roku bylo na 90.000 obyvatel ostrova buď povražděno, nebo Turky zotročeno. Hrůzy války zachytil na slavném obraze Vraždění na Chiu francouzský malíř Eugene Delacroix. Řada míst je s touto událostí spojena, často se jedná o kostely nebo kláštery. Historie o to smutnější, že většina mužů z ostrova se přidala k armádě bojující o nezávislost, většinu obyvatel, kteří na ostrově zůstali, tvořili ženy, děti a starci.  

Velmi působivé příběhy si můžete vyslechnout v klášteře Nea Moni (zde Turci v roce 1822 pobili 600 mnichů a 3.000 žen a dětí, kteří se do kláštera přišli schovat), v klášteře Agia Mina (tady se pro změnu v roce 1822 ukrývaly ženy a děti před Turky; jedno plačící dítě je bohužel prozradilo, Turci je odhalili, polili olejem a zaživa upálili) nebo v opuštěné horské vesnici Anavatos (její obyvatelé roku 1822 naskákali ze skály před Turky do propasti). 

Vedle kostelů a klášterů nabídne ostrov také několik antických památek, např. Homérův kámen (Daskalopetra) nebo románské mozaiky poblíž Agios Iakovos, navštívit můžete také námořní muzeum, řadu pevností nebo také větrných mlýnů, zejména ty v hlavním městě jsou ikonické. 

Přírodní krásy

Chios může nabídnout mnohem více než jen krásné pláže nebo historické památky. Milovníci přírody ocení geologické atrakce, např. jeskyni Olympi nebo také pláž Mavra Volia u městečka Emporio, která je tvořena černými lávovými kameny. Navštívit můžete také botanickou zahradu (Aegean Botanical Garden) a naší pozornosti by neměly uniknout lentišky (mastix), jejichž míza tvoří součást řady produktů kosmetických i gastronomických. 

Vodní sporty

Ze sportovních aktivit bychom měli zdůraznit možnost surfingu, windsurfingu a plachtění obecně. Tyto aktivity dominují plážím Afanis nebo Mega Limnionas.  

Chystáš se na Chios?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 09. 01. 2020
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.