Průvodce ostrovem

Klidný Chios

Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit

Co tady objevíš?

Chios je 5. největší řecký ostrov, který naleznete v Egejském moři, na dohled od tureckého pobřeží. Stejnojmenné hlavní město je s Tureckem spojeno pravidelnou lodní linkou.

Hlavním produktem ostrova je mastix, česky označovaný jako lentišek. Jedná se o keř, u nějž se sklízí míza a vyrábějí se z ní různé produkty nejen potravinářského průmyslu. Chutí může velmi mírně připomínat mátu. Mastix je svěží, lehce peprmintový, přidává se např. do jogurtů, vyrábí se z něj skvělá limonáda (mast), bonbony, přidává se ale také do marmelád nebo do různých kosmetických produktů. 

Charakter ostrova je ovlivněn sopečnou aktivitou, nalezneme zde řadu pláží, ale také skalnaté útesy a pohoří, nejvyšší vrchol Pelineon se tyčí do nadmořské výšky 1.297 m.  

Chios nepatří mezi turisticky nejvyhledávanější lokality, můžete zde zažít klidnou řeckou atmosféru, skvělou kuchyni i divočinu ve středomořském podání – ve volné krajině narazíte i na zaparkovaný tank. 

Průvodce pro tebe napsal Kateřina Musilová
Připrav se na
5-8 dní
Nejideálnější délka pobytu, během které poznáte celý ostrov.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Květen - říjen
V tomto období s návštěvou rozhodně neprohloupíte, vzduch i moře jsou krásně teplé.
Více o počasí
Letenky od
7 000 Kč
Běžná cena letenky z Prahy, akce se vyskytují především na jaře nebo last-minute - kolem 4.000 Kč.
Akční nabídky
Zavřít boční panel

Chios (Chora)

V hlavním město ostrova naleznete několik muzeí (byzantské, archeologické, folklorní a za pozornost stojící námořní), byzantskou pevnost, katedrálu, minaret, botanickou zahradu, alespoň zvenku stojí za to prohlédnout si budovu knihovny Korais, stejně jako budovu vysoké školy historické (v současnosti lyceum), vynechat byste neměli přístav, kde kotví historické lodě, také zde naleznete tolik proslulé větrné mlýny.

Zavřít boční panel

Kambos

Část Chory, ležící jižně od města a plná orchidejí a citrusovníků díky podzemním pramenům, je magickým místem vybízejícím k odpočinku v horkých letních dnech; původně obývali domy v této oblasti bohatí Janované, kteří sem přijížděli na léto.

Zavřít boční panel

Nea Moni

Klášter, vzdálený 13 kilometrů od Chory, pochází z 11. století a je památkou UNESCO; celý areál stojí za návštěvu, cenné jsou mozaiky i fresky, mrazit vás bude i z jeho kostnice.

Zavřít boční panel

Anavatos

V současnosti opuštěné město v horách nalezneme 22 kilometrů od Chory, původně se jednalo o byzantskou pevnost vystavěnou na vrcholu útesu; z dálky není město téměř vůbec vidět, zdi domů splývají s okolními skalami – obyvatelé města se tímto trikem snažili zmást piráty.

Zavřít boční panel

Elinda

Dlouhá písčitá pláž poblíž města Anavatos.

Zavřít boční panel

Daskalopetra

Poblíž města Vrodados naleznete legendární miniskalku, v minulosti na ní stál antický chrám; legenda praví, že zde Homér vyučoval své žáky, seděl uprostřed prostranství, vyprávěl svým žákům příběhy a vzdělával je.

Zavřít boční panel

Mavros Gialos, Foki

Poblíž městečka Emporios naleznete dvě pláže typické svým černým kamením, což způsobil výbuch sopky Psaronas, která pokryla oblast lávou.

Zavřít boční panel

Pyrgi

Největší středověké městečko v horách bývá nazýváno jako „malovaná vesnice“, upoutá turisty již u bran malovanými zdmi domů; ve městě naleznete řadu středověkých památek, můžete si zde také nakoupit sušená rajčata, která jsou pro tuto oblast typická.

Zavřít boční panel

Olympi

52 metrů hluboká vápencová jeskyně nedaleko středověkého městečka Olympi je přístupná s průvodcem, otevřena je od začátku května do konce září, denně kromě pondělí, a to od 11 do 18 hodin; při návštěvě je třeba počítat s teplotou do 18 °C.

Zavřít boční panel

Agio Galas

Jeskyně na severozápadě ostrova je přístupná s průvodcem, otevřena je od začátku května do konce září, denně kromě pondělí, a to od 11 do 19 hodin; jeskyně je zajímavou archeologickou lokalitou, nejstarší nálezy pochází z doby neolitu (vystaveny jsou v hlavním městě v archeologickém muzeu).

Zavřít boční panel

Mesta

Mastixová vesnička nabídne návštěvníkům sevřené středověké jádro obehnané hradbami, které mají trojúhelníkový půdorys; impozantní je již vstup hlavní branou, ve městě se nachází řada kostelů, náměstí s tavernami i obchody nabízejícími lokální produkty.

Zavřít boční panel

Klášter Moundon

Další ze série klášterů, který však stojí za návštěvu, prostý, jednoduchý, působivý.

Zavřít boční panel

Agia Markella

Rozlehlý klášter nacházející se poblíž moře.

Zavřít boční panel

Armolia

Menší hrnčířská vesnička, úzké uličky, náměstí, kostelík, v těchto místech na člověka dýchá pravá řecká atmosféra.

Zavřít boční panel

Volissos

Rozlehlá středověká pevnost stojící na vrcholu kopců, vysoko nad stejnojmenným městečkem.

Počasí a sezóny na Chiosu

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Chios
Teploty během roku

11 °C

11 °C

13 °C

17 °C

22 °C

26 °C

28 °C

28 °C

25 °C

20 °C

16 °C

13 °C

Počasí

Počasí na Chiu odpovídá středomořskému klimatu. Léto bývá intenzivní, ačkoli je nutné zdůraznit, že severní a severozápadní větry (meltemi) ochlazují vzduch a teplota v létě zpravidla nepřekračuje 30 °C (průměrná teplota v létě se pohybuje v rozmezí 24–26 °C), teplota moře ve vrcholné sezoně zpravidla překračuje 20 °C. Trend několika posledních let ukazuje na velmi příjemné teploty i v době pozdního podzimu a brzkého jara, zima je mírná s teplotami okolo 15 °C, avšak s vyšším srážkovým úhrnem. 

Sezóny a kdy vyrazit

Pro návštěvu ostrova je ideální doba od května do října, můžete zvolit i dřívější měsíce, třeba březen, kdy celý ostrov rozkvétá, působivé jsou zejména kvetoucí tulipány. 

Skvělé akce na Chios

ušetříš až 37%
Akce starší 2 týdnů
1 starší akcí
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 10 měs
Navrhni úpravu