Chios

Doprava na Chiosu

Jak se dostat na Chios 

Na ostrov Chios se nejpohodlněji dopravíte letecky. Z Prahy je nejvýhodnější vyrazit s Aegean Airlines, nemine vás však přestup v Athénách. Výhodou je fakt, že Aegean mívá velmi často sympatické slevové akce, během nichž lze koupit letenky za slušnou cenu (kolem 4.000 kč). V sezoně operuje přímé lety z Prahy SmartWings. Další varianta je cesta lodí, každý den jede trajekt z Pirea, délka plavby je závislá na typu lodi, je třeba počítat 5–8,5 hodin cesty. Pravidelné lodní linky také vyjíždí na Samos, do Thessaloniki, Kavaly, na Rhodos, Kos nebo do Heraklionun.

Zajímavou možností je také využití lodní linky do tureckého města Cesme, která pluje necelou tři čtvrtě hodinku a jedna cesta vyjde asi na 20 €. Na trase plují tři turecké společnosti: Turyol, Erturk, Egebirlik.

Jak cestovat po Chiosu 

Silniční síť je na ostrově relativně dobrá, jízda po ostrově nemá snad kromě hrozby velmi úzkých uliček žádná úskalí, rušnější je jen hlavní město, popř. turistické oblasti ve vrcholné sezoně. Ideální je půjčit si automobil, jen tak poznáte ostrov skutečně detailně. Variantou je skútr, avšak ostrov není nejmenší, navíc pokud se vydáte mimo hlavní silnice, čtyři kola oceníte. Využijte některou z místních menších půjčoven. Mívají lepší ceny a také vstřícnější přístup. My využili služby spol. Vassilakis (3, Eug. Candris str., Chios), a to k maximální spokojenosti. 

Pokud se chcete spolehnout na autobusovou dopravu, je nutné dobře volit místo ubytování – téměř jedinou vhodnou možností bude vyrážet z hlavního města ostrova, kde naleznete nádraží pro dálkové autobusy. Odtud denně odjíždí zelené autobusy do Pyrgi, Mesty, na Lithi Beach, do Kardamyle nebo Kambie (cena 3–6 euro), dvakrát týdně jezdí autobus do Volissos (4,5 euro).  

Od června do září jezdí také autobusy na okružní cestu kolem ostrova. Vždy jsou naplánovány zastávky na prohlídku a také na koupání. Cena je závislá na vybrané trati, pohybuje se od 8 do 15 euro. Z hlavního města vyráží také autobusy na blízké pláže (např. Vrontados, Karfas, cena 1,5 euro). Dále lze využít lokální autobusové linky, jízdní řád je orientační a je dostupný vždy na konkrétní zastávce, dopravní obslužnost je však omezená. Více informací o dálkových linkách a přesný jízdní řád naleznete na informacích hlavního nádraží, popř. na webu chioslife

Pokud se chcete vydat na blízké ostrůvky Oinousses a Psara, není problém využít pravidelnou lodní linku vyplouvající z hlavního města ostrova.  

Chystáš se na Chios?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.