Chios

Co vidět a navštívit na Chiosu

15 míst co vidět na Chiosu

Chios

Chios (Chora)

V hlavním město ostrova naleznete několik muzeí (byzantské, archeologické, folklorní a za pozornost stojící námořní), byzantskou pevnost, katedrálu, minaret, botanickou zahradu, alespoň zvenku stojí za to prohlédnout si budovu knihovny Korais, stejně jako budovu vysoké školy historické (v současnosti lyceum), vynechat byste neměli přístav, kde kotví historické lodě, také zde naleznete tolik proslulé větrné mlýny.

Zobrazit místo
Chios

Kambos

Část Chory, ležící jižně od města a plná orchidejí a citrusovníků díky podzemním pramenům, je magickým místem vybízejícím k odpočinku v horkých letních dnech; původně obývali domy v této oblasti bohatí Janované, kteří sem přijížděli na léto.

Zobrazit místo
Chios

Nea Moni

Klášter, vzdálený 13 kilometrů od Chory, pochází z 11. století a je památkou UNESCO; celý areál stojí za návštěvu, cenné jsou mozaiky i fresky, mrazit vás bude i z jeho kostnice.

Zobrazit místo
Chios

Anavatos

V současnosti opuštěné město v horách nalezneme 22 kilometrů od Chory, původně se jednalo o byzantskou pevnost vystavěnou na vrcholu útesu; z dálky není město téměř vůbec vidět, zdi domů splývají s okolními skalami – obyvatelé města se tímto trikem snažili zmást piráty.

Zobrazit místo
Chios

Elinda

Dlouhá písčitá pláž poblíž města Anavatos.

Zobrazit místo
Chios

Daskalopetra

Poblíž města Vrodados naleznete legendární miniskalku, v minulosti na ní stál antický chrám; legenda praví, že zde Homér vyučoval své žáky, seděl uprostřed prostranství, vyprávěl svým žákům příběhy a vzdělával je.

Zobrazit místo
Chios

Mavros Gialos, Foki

Poblíž městečka Emporios naleznete dvě pláže typické svým černým kamením, což způsobil výbuch sopky Psaronas, která pokryla oblast lávou.

Zobrazit místo
Chios

Pyrgi

Největší středověké městečko v horách bývá nazýváno jako „malovaná vesnice“, upoutá turisty již u bran malovanými zdmi domů; ve městě naleznete řadu středověkých památek, můžete si zde také nakoupit sušená rajčata, která jsou pro tuto oblast typická.

Zobrazit místo
Chios

Olympi

52 metrů hluboká vápencová jeskyně nedaleko středověkého městečka Olympi je přístupná s průvodcem, otevřena je od začátku května do konce září, denně kromě pondělí, a to od 11 do 18 hodin; při návštěvě je třeba počítat s teplotou do 18 °C.

Zobrazit místo
Chios

Agio Galas

Jeskyně na severozápadě ostrova je přístupná s průvodcem, otevřena je od začátku května do konce září, denně kromě pondělí, a to od 11 do 19 hodin; jeskyně je zajímavou archeologickou lokalitou, nejstarší nálezy pochází z doby neolitu (vystaveny jsou v hlavním městě v archeologickém muzeu).

Zobrazit místo
Chios

Mesta

Mastixová vesnička nabídne návštěvníkům sevřené středověké jádro obehnané hradbami, které mají trojúhelníkový půdorys; impozantní je již vstup hlavní branou, ve městě se nachází řada kostelů, náměstí s tavernami i obchody nabízejícími lokální produkty.

Zobrazit místo
Chios

Klášter Moundon

Další ze série klášterů, který však stojí za návštěvu, prostý, jednoduchý, působivý.

Zobrazit místo
Chios

Agia Markella

Rozlehlý klášter nacházející se poblíž moře.

Zobrazit místo
Chios

Armolia

Menší hrnčířská vesnička, úzké uličky, náměstí, kostelík, v těchto místech na člověka dýchá pravá řecká atmosféra.

Zobrazit místo
Chios

Volissos

Rozlehlá středověká pevnost stojící na vrcholu kopců, vysoko nad stejnojmenným městečkem.

Zobrazit místo

Chystáš se na Chios?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 09. 01. 2020
Navrhni úpravu