Lefkáda

Počasí na Lefkadě a kdy sem jet

Počasí na Lefkadě

Ostrov Lefkada leží ve vlhkém středomořském klimatu na pomezí mírného a subtropického pásma. Podobně jako ostatní Jónské ostrovy se i Lefkada během zimy těší z velkého množství srážek. I díky výhodným geologickým podmínkám tak Lefkada zůstává sytě zeleným a poměrně hustě zalesněným ostrovem po celý rok.

Léta bývají horká a suchá, díky pravidelným větrům na západním pobřeží a specifickému mikroklimatu na východním pobřeží je však na Lefkadě málokdy extrémní nepříjemné horko. Ostrov je zkrátka ideální letní destinací s bezproblémovým počasím.

Průměrné teploty během léta stoupají na 30 °C, v zimě se drží kolem 14 °C.

Teploty Lefkada – počasí během roku

Pro přehlednost si popíšeme počasí na Lefkadě podle jednotlivých měsíců v roce.

Počasí v lednu

Leden je velmi deštivý měsíc, během nějž panuje často zataženo po několik dní v kuse. Teploty se drží kolem příjemných 14 °C, nicméně leden není moc vhodný měsíc k návštěvě. Všechny hotely a služby jsou zavřené a Lefkada je osiřelá.

Počasí v únoru

Ani únorové počasí příliš nenaláká k návštěvě. Dny jsou deštivé a zamračené a i když teploty stoupají k 16 °C, na Lefkadě v tomto období není příliš co dělat.

Počasí v březnu

V březnu už se o slovo silně hlásí jaro. Prší už jen formou přeháněk, byť relativně častých (cca jednou za 3 dny), po zbytek času panuje slunečné nebo polojasné počasí. Běžné teploty stoupají na 16-17 °C.

Počasí v dubnu

Během dubna panuje na Lefkadě typické aprílové počasí s častými přeháňkami střídanými jasnou oblohou. Fouká silný vítr, ale teploty stoupají na příjemných 19 °C. I během dubna však naprostá většina turistických služeb zatím nefunguje.

Počasí v květnu

Květen je měsíc, kdy velmi pomalu ožívají letoviska a otevírají se první hotely. Teploty přes den běžně překračují 24 °C, sprchne zhruba 5 dnů v měsíci a po zbytek dní bývá polojasno.

Voda v moři ale prohřátá ještě není a má okolo 19 °C.

Počasí v červnu

Během června začíná letní sezona. Teploty přes den stoupají na 28 °C a prší spíš ojediněle v horských oblastech středu ostrova. Ráno můžou mlhy sestoupit i k moři, ale rychle se rozpouští.

Západní a jižní pobřeží je velmi větrné, zatímco východ ostrova je klidný.

Teplota moře stoupá na 23 °C.

Počasí v červenci

Červenec je nejsušší měsíc v roce, kdy jsou dešťové srážky naprosto výjimečné. Po většinu dne svítí sluníčko a jen vysoko v horách se můžou objevit mraky.

Průměrné teploty stoupají na 31 °C, ale pocitově je ochlazuje stálý vítr, na východním pobřeží pak četné zátoky a lesy.

Voda v moři má běžně kolem 25 °C.

Počasí v srpnu

Srpen je nejteplejší měsíc na Lefkadě a teploty během něj stoupají na 31 až 32 °C. Nepříjemná suchá horka se však příliš často nekonají díky neutuchajícímu větru, který vane většinou od západu či jihu.

Prší jen sporadicky a zejména na západní straně hor. Šance, že zmoknete, je však v srpnu spíš hypotetická.

Během srpna je také nejteplejší voda v moři: stoupá až na 26 °C, v mělkých zátokách i na 28 °C.

Počasí v září

Léto Lefkadu neopouští ani během září, kdy se teploty vzduchu drží na příjemných 27 °C a většinově panuje slunečné počasí. Prší jen formou krátkých přeháněk v průměru 3-4x za měsíc.

Mořská voda je příjemně prohřátá na 25 °C.

Počasí v říjnu

Říjen je poslední měsíc, kdy si můžete užít víceméně letní dovolenou. Minimálně v první půlce měsíce teploty obvykle neklesnou pod 24 °C, připravit se však musíte na sílící přeháňky, které se můžou objevit klidně každý druhý den. Prší však většinou jen maximálně hodinku denně a většinou na jižním a západním pobřeží.

Koupat se dá bez větších problémů i v moři, které má teplotu okolo 23 °C.

Počasí v listopadu

Během listopadu Lefkada osiří. Všechny turistické služby zavírají, prší skoro každý den a obloha je více zatažená než slunečná. Běžné teploty vzduchu dosahují 18 °C, zatímco moře vychladne na 20 °C.

Počasí v prosinci

Prosinec je nejdeštivější měsíc na Lefkadě, kdy prší prakticky každý den a nejsou výjimkou ani dny, které proprší celé. Teploty stoupají na průměrných 15 °C.

Tabulka teplot během roku

Lefkada - Teploty vzduchu a moře během roku

Měsíc
Počasí
Vzduch
Voda
leden
přeháňky
14 °C
16 °C
únor
přeháňky
16 °C
15 °C
březen
větrno
16 °C
15 °C
duben
větrno
19 °C
16 °C
květen
větrno
24 °C
19 °C
červen
jasno
28 °C
22 °C
červenec
jasno
31 °C
25 °C
srpen
jasno
31 °C
26 °C
září
jasno
27 °C
25 °C
říjen
polojasno
23 °C
23 °C
listopad
přeháňky
18 °C
20 °C
prosinec
déšť
15 °C
18 °C

Kdy jet na Lefkadu

Lefkada je typicky letní destinací. Hlavní lákadlem je koupání v moři nebo vyjížďky po moři na lodích a k těmto aktivitám jsou vhodné jen letní měsíce.

Na Lefkadu tedy vycestujte v období červen – září. Chcete-li výrazně ušetřit a nevadí vám, že občas sprchne, můžete se na ostrov vypravit i na začátku října, kdy se dá stále koupat v moři.

Zima, jaro i podzim jsou vhodné jen pro cestovatele, kteří chtějí Lefkadu poznat takovou, jaká je bez turistů. Počítat však musíte s tím, že v zimě je otevřených jen pár ubytování ve městě Lefkada a všechny turistické služby jsou mimo provoz.

Chystáš se na Lefkadu?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 20. 01. 2023

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.