Lefkáda

Co dělat na Lefkadě

Pláže a koupání

Lefkada je domovem nejkrásnějších řeckých pláží, z nichž některé se pravidelně umisťují v různých cestovatelských žebříčcích i na pozicích nejkrásnějších pláží celého světa.

Pláže jsou nádherné na pohled, v tomto směru rozhodně patří k nejhezčím na světě. Některé výletníky však v jistých ohledech můžou překvapit, ať už negativně, tak pozitivně.

Na Lefkadě například nenajdete žádné čistě písčité pláže. Nejsou tu žádné dlouhé městské pláže obklopené hotely a výškovými budovami. Nenajdete tu ani pláže proslavené živelným nočním životem. Lefkadské pláže mají však jiné přednosti.

Tou hlavní je dechberoucí fotogenické pobřeží celého ostrova.

  • Západní pobřeží – nejkrásnější pláže světa ohraničené kolmými bílými útesy, jasně tyrkysovou vodou přecházející v temně modrou a zalesněnými okolními kopci. Pláže na západním pobřeží mají horší a strmý přístup do vody, objevují se tu větší vlny a bývají hůř přístupné.
  • Východní pobřeží – převážně miniplážičky v uzavřených fotogenických zátokách obklopené mírnými zelenými kopci. Místní pláže jsou blíže letoviskům, vstup do vody bývá velmi pozvolný a voda mělká.

Jsou na Lefkadě písčité pláže?

Všechny lefkadské pláže jsou oblázkové. Na východním pobřeží jsou čistě a jen oblázkové, zatímco na západním pobřeží je vždy pás oblázků těsně podél vody, který se dál od břehu mění v jemný bílý písek.

Jaké jsou ceny na plážích?

Většina pláží je aspoň základně vybavená. I na odlehlých plážích většinou najdete aspoň jeden malý stánek s občerstvením a půjčovnu lehátek se slunečníky.

Za set dvou lehátek a jednoho slunečníku zaplatíte na den kolem 20 EUR na plážích Porto Katsiki či Egremni, zatímco na méně exponovaných plážích stojí půjčovné kolem 15 EUR.

Restaurace a taverny u pláží jsou vždy dražší než ve vnitrozemí. Za plnohodnotný teplý oběd s nápoji zaplatíte kolem 20 EUR.

Vodní sporty

Lefkada je mekkou windsurfingu a kitesurfingu. Stálé a poměrně silné větry a zároveň částečně uzavřené zátoky s klidnou vodou vytvářejí naprosto ideální podmínky právě pro windsurfaře a kitesrufaře.

Zejména letovisko Vassiliki na jižním pobřeží patří ke světovým centrům windsurfingu. 

Kitesurfaři si pak oblíbili pláž Agios Ioannis na severozápadním pobřeží.

Jste-li začátečníky v tomto sportu, zamiřte právě do Vassiliki, kde působí hned několik windsurfařských škol.

Výlet na ostrov Meganisi

Vypravte se na jednodenní nebo klidně vícedenní výlet na nejbližší sousední ostrov Meganisi, který je sice zhruba 15x menší než Lefkada, ale nabízí víc než dost zábavy.

Meganisi je hlavně ostrovem malých plážiček, zátok obklopených zelenými poloostrovy a idylických typicky řeckých vesniček se skvělými lokálními tavernami.

Připravujeme i samostatného průvodce po ostrově Meganisi, ve kterém popíšeme jednotlivé pláže a zajímavosti do detailů.

Na Meganisi pluje od března do prosince trajekt z letoviska Nidri. V lednu a únoru pravidelné trajekty nejezdí. Plavba trvá 25 minut a jednosměrnou jízdenku za 1,90 EUR, za auto pak 12,90 EUR. Detailní informace, přesné časy i aktuální ceny najdete na webu: ferryboatmeganisi.gr/en.

Půjčte si loď

Východní pobřeží Lefkady omývají velmi klidné a průzračně čisté vody vyplněné mnoha ostrůvky, poloostrovy a zátokami. Neprobíhá tu žádný provoz velkých lodí, pouze menších trajektů a soukromých jachet.

To vše dohromady vytváří ideální podmínky pro půjčení malého motorového člunu a výpravě po jednotlivých plážích a ostrůvcích.

K půjčení malého motorového člunu maximálně pro 5 lidí nepotřebujete žádnou licenci. Stačí projít krátkým 10minutovým školením a můžete vyrazit na soukromou plavbu.

Nejlevnější půjčení lodě na 1 den začíná na 55 EUR a nejvíce půjčoven najdete v letovisku Nidri, ale i v jiných letoviscích. Připočítat však musíte i cenu za benzín (stejný jako u aut), kterého za celý den můžete spotřebovat 20-25 litrů.

Příklady půjčoven lodí:

Výlety lodí

Pokud si netroufáte na řízení lodi, využít samozřejmě můžete i organizovaných plaveb mnoha společností. Většina plaveb je celodenních s mnoha zastávkami u známých pláží (zastávky trvají většinou 45-60 minut) i na okolních ostrovech Kefalonia či Ithaca.

V ceně je často i občerstvení formou oběda.

Obvyklé ceny celodenních plaveb se pohybují mezi 50 EUR a 80 EUR.

Opět si uvedeme příklady lodních společností a z jakých letovisek vyplouvají:

Objevte zapadlé horské vesničky

Lefkada není jen o plážích a moři. Ostrov je velký a velmi kopcovitý a i jeho vnitrozemí je obydlené. Vypravte se autem po klikatých horských silničkách objevovat romantické řecké vesničky, v nichž na vás dýchne klid, pohoda i autenticita běžného života bez turistů.

Kulisy vám budou dělat borovicové lesy, čočkové lány i olivové háje. V nejvyšších partiích se zeleň mění ve vyprahlou krajinu s nádhernými výhledy.

K nejoblíbenějším trasám pro roadtripy patří hlavně tyto dvě:

  • středem ostrova až do výšek kolem 1 000 metrů z Vassiliki přes vesničky Syvros, Egklouvi, Karya a Lazarata do Lefkady (mapa trasy)
  • po ikonickém západním pobřeží s výhledy z vysokých útesů a horských vesnic na světoznámé pláže (mapa trasy)

Chystáš se na Lefkadu?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 20. 01. 2023

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.