Lefkáda
Lefkada

Půjčení auta na Lefkadě

Nejideálnějším způsobem dopravy, který vám umožní dokonale ostrov poznat a zastavovat na všudypřítomných vyhlídkách, je rozhodně doprava půjčeným autem. Na letišti i v letoviscích Lefkada či Nidri naleznete velké množství místních i nadnárodních půjčoven. I na Lefkadě platí obecné poučky k půjčování aut a pokud jste v tomto segmentu nováčkem, přečtěte si náš článek Jak si poprvé půjčit auto v zahraničí.

Rezervace auta na Lefkadě

Na ostrově i nejbližším letišti Preveza/Lefkada (PVK) působí mnoho autopůjčoven v různých lokalitách. Proto k rezervaci doporučujeme využít některý ze srovnávačů, například rentalcars.com.,

Na této stránce se zobrazí nabídky všech autopůjčoven, které si srovnáte dle vlastních preferencí a rovnou můžete auto rezervovat.

Auto doporučujeme rezervovat s větším předstihem, zejména pokud míříte na Lefkadu v červenci a srpnu. Kapacity autopůjčoven přímo na ostrově i na letišti jsou omezené a pokud byste rezervovali na poslední chvíli, může se stát, že na vás zbydou jen drahá velká auta.

Ceny autopůjčoven na Lefkadě

Lefkada patří v rámci Řecka spíš k levnějším destinacím. Charakteristické jsou obrovské cenové rozdíly mezi hlavní a vedlejší sezonou. Nejdražší půjčení bude vždy v červenci a srpnu, naopak zcela mimo sezonu ceny padají až o 85%.

Mírně dražší jsou autopůjčovny přímo v letoviscích na ostrově, proto doporučujeme půjčit auto hned po příletu na letišti Preveza/Lefkada (PVK).

  • 7denní půjčení v červenci a srpnu: na letišti od 8 000 Kč, v půjčovnách na ostrově od 9 000 Kč
  • 7denní půjčení v červnu a září: na letišti od 5 800 Kč, v půjčovnách na ostrově od 6 500 Kč
  • 7denní půjčení v květnu a říjnu: na letišti i na ostrově od 3 500 Kč
  • srovnat ceny autopůjčoven a rezervovat auto

Zcela mimo sezonu během zimy pak očekávejte ceny od 1 700 Kč na celých 7 dní.

Budete-li si půjčovat auto na kratší dobu, cena po rozpočítání na 1 den bude trochu vyšší.

Kde si půjčit auto?

Jak už jsme nastínili výše, nejvýhodnější možností je půjčení auta přímo na letišti Preveza.

Pokud ale na Lefkadu míříte třeba s cestovkou a auto si chcete půjčit jen na den či dva, vhod může přijít půjčení v některém z letovisek přímo na ostrově. Cena bude sice vyšší než na letišti, na druhou stranu ne o tolik, aby se na letiště vyplatilo vážit komplikovanou cestu autobusem.

Mezinárodní řidičák a další doklady

Lefkada je součástí Evropské unie a tudíž není třeba si před cestou vyřizovat mezinárodní řidičák. V autopůjčovně vám musejí uznat i klasický český řidičský průkaz.

Autopůjčovny obvykle k zapůjčení vyžadují kreditní kartu, často vám půjčí i na debetní, ale buď za méně výhodných podmínek, anebo s velmi vysokým depozitem často přesahujícím i 1 000 EUR.

Ceny benzínu a parkování

Benzín je na Lefkadě drahý. Ceny za běžného stavu bez výraznějších výkyvů se pohybují kolem 1,80 EUR na litr, což je více než celoevropský průměr i více než je běžná cena benzínu na řecké pevnině.

Většina benzinek v Řecku je stále s obsluhou. Přijedete ke stojanu, obsluze řeknete, kolik chcete natankovat a následně přímo obsluze zaplatíte bez toho, abyste vůbec museli vystupovat z auta. Výjimkou u některých benzínek může být platba kartou, kterou je někdy nutné provést osobně uvnitř obchodu.

Parkování je na Lefkadě dost problematické. Městečka jsou malá, ulice úzké a oficiální parkoviště zdaleka nestačí letní poptávce. U pláží tak často budete nuceni parkovat podél silnice.

Většina oficiálních parkovišť je zpoplatněná, a to i u odlehlých pláží. Obvykle se platí 5 EUR10 EUR na den a vždy pouze v hotovosti.

Provoz a dopravní předpisy

Silnice na Lefkadě jsou velmi klikaté a kopcovité a vedlejší cesty nemusí být v úplně dobrém stavu. Časté jsou výmoly a chybějící krajnice.

Jediná kvalitní a moderní silnice vede z města Lefkada po východním pobřeží přes letoviska Lygia, Nikiana a Nidri do Vassiliki na jihu. Zbytek silnic jsou spíš klikaté horské asfaltky. Zvlášť v červenci a srpnu je provoz velmi hustý a hlavně na západním pobřeží jezděte opravdu opatrně. Silnice jsou zde často tak úzké, že se vedle sebe nevejdou 2 auta.

Dopravní předpisy jsou podobné jako v celé Evropě. Jezdí se zde vpravo, maximální rychlost v obci je 50 km/h a mimo obec 90 km/h, na dálnici 120 km/h.

Kvůli horskému terénu ale stěží pojedete více než 60 km/h.

Stejná jsou i pravidla na kruhových objezdech (přednost mají vozidla jedoucí po objezdu a blinkr dáváte při opouštění objezdu). 

Chystáš se na Lefkadu?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 22. 01. 2023
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.