Lefkáda

Doprava na Lefkadě

Budete-li chtít Lefkadu procestovat, nevyhnete se půjčení auta nebo skútru. Pokud si vystačíte s pobytem na jednom místě, můžete využívat i málo frekventované autobusy.

Půjčení auta

Lefkada je oblíbená hlavně pro své nádherné západní pobřeží, jehož pláže se pravidelně umisťují v žebříčcích "nej" pláží světa. Bez auta se k nim však nedostanete. Stejně tak pokud budete chtít objevit horské vesničky ve vnitrozemí, s veřejnou dopravou nepochodíte.

V hlavní sezoně počítejte s cenami od 8 000 Kč na týden za půjčení menšího auta. Kde auto rezervovat? Kdy jsou půjčovny nejlevnější a kde všude si můžete na Lefkadě auto půjčit? Dozvíte se v detailnější kapitole Půjčení auta na Lefkadě.

Půjčení skútru

Jízda na motorce po klikatých kopcovitých silničkách láká spoustu cestovatelů, zároveň v sobě skrývá značně větší riziko než cestování autem. Zvlášť na západním pobřeží, kde jsou silnice opravdu velmi úzké a klikaté, často není vidět za zatáčku a méně zkušení řidiči aut na motorky moc neberou ohled.

Skútr si můžete půjčit ve všech letoviscích na ostrově. Ceny v hlavní sezoně za nejslabší skútr o objemu 50cc se pohybují kolem 20 EUR na den za 1-2denní půjčení, resp. od 18 EUR na den za týdenní půjčení. Když si spočítáte, kolik se vejde lidí na skútr a kolik lidí do auta, vyjde vám, že půjčení auta je obvykle výhodnější i cenově.

Příklad půjčoven skútrů:

Autobusy KTEL Lefkadas

Hromadnou dopravu na Lefkadě zajišťují pouze autobusy společnosti KTEL Lefkdaas, které jezdí i z Lefkady na pevninu (viz kapitola "Jak sem"). Doprava však není frekventovaná a dobře poslouží snad jen pro dopravu z letiště do letoviska a zase zpět.

Jízdní řády na webu ktel-lefkadas.gr/en/routes/local (uvedeny jsou vždy jen časy odjezdů z konečné stanice).

Nejvíce frekventovaná trasa vede po východním pobřeží z města Lefkada přes letoviska Kariotes, Lygia a Nikiana do Nydri. Na této trase se v létě jezdí až 11x za den. Do všech ostatních míst (včetně Vassiliki) se jede pouze 2x denně.

Na jaké pláže se dá dostat autobusem?

Pokud si nechcete nebo nemůžete půjčit auto či skútr, autobusem se dostanete pouze na velmi omezený počet pláží.

Časté spojení je na zmíněné spojnici měst Lefkada a Nidri, kde jsou však pláže jen malé a ne příliš známé. Na druhou stranu z Nidri vyplouvá spoustu výletních plaveb, které vás vezmou na zajímavější pláže. Pokud tak nemáte auto, doporučujeme se ubytovat právě v Nidri.

Z města Lefkada jsou pak v provozu speciální letní autobusové linky na pláž Kathisma.

Ceny jízdenek

Na lokální spoje se nedají koupit jízdenky online ani přes žádnou mobilní aplikaci. Lístky koupíte u řidiče nebo v případě autobusového nádraží ve městě Lefkada u pokladny uvnitř budovy.

Jízdenky stojí podle vzdálenosti od 1,80 EUR do 3,70 EUR. Platit se dá pouze v hotovosti.

Chystáš se na Lefkadu?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 22. 01. 2023
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.