Průvodce ostrovem
Zapomenutý Lesbos
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Aktivity na Lesbu

Pláže a koupání

Lesbos je samozřejmě vyhledáván především díky koupání. Pobřeží o délce 370 kilometrů nabídne hned 12 pláží s modrou vlajkou, ta je garantem kvality nejen vody, ale celého ekosystému dané lokality. Mezi oceněné pláže na ostrově Lesbos patří Anaxos, Petra, Eftalou, Ag. Isidoros, Kagia, Molyvos, Nyfida, Skala Eresou, Tsamakia nebo Vatera, která měří přes 7 kilometrů.  

Přírodní zajímavosti

Ačkoli se jedná o Řecko, nebudeme vyzdvihovat jako druhou nej aktivitu ostrova návštěvu historických památek. Lesbos totiž nabízí jeden mimořádný unikát zapsaný na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, a to zkamenělý les. Před 20 miliony let byl ostrov pokryt tropickým a subtropickým pralesem, ten byl pokryt lávou a vulkanickým prachem po výbuchu sopky. 

Historické památky

Samozřejmě že historické památky chybět nebudou, a to ani antické, římské, byzantské nebo turecké. Mezi další atraktivní lokality budou jistě patřit hrady, kláštery, jeskyně, ale třeba také staré římské lázně s vyvěrajícím pramenem horké vody (Eftalou). 

Ostrov je znám také jako rodiště básnířky Sapfó, proto můžete navštívit místa spjatá s její literární školou. Milovníci přírody jistě ocení sledování plameňáků poblíž sádek na sardinky v zátoce Kalloni. 

Muzea

Za návštěvu stojí také některá z místních muzeí. Zajímavá může být prohlídka v tradičním lisu na olivový olej, můžete se seznámit s postupy pěstování, sklízení i zpracovávání oliv (Olive-press muzeum of Archipelagos Society, Papados, jihovýchod ostrova). Za zmínku stojí také folklorní muzea nebo návštěva „The Old Lesvos House“ (obojí v hlavním městě) – tedy prohlídka tradičního lesboského bydlení. Je až s podivem, jak se liší tradiční domy obyvatel jednotlivých ostrovů. 

Sportovní aktivity

Sportovním aktivitám ostrov příliš nepřeje. Pokud nechcete využít komerční nabídku sportovního vyžití na větších plážích, zbydou vám menší treky na vyhlídková místa, často na skále nad plážemi. Pokud se chcete vydat na pořádnější výšlap, jistě bude vhodným cílem skalní útes Roundi (337 m n. m.) poblíž horské vesničky Lafionas (225 m n. m.), odkud budete mít jako na dlani Anaxos, ale také dohlédnete na pobřeží Turecka.  

Mezi obavu části českých turistů patří strach z migrantů. Na ostrově Lesbos se sice nachází uprchlické tábory potýkající se s kapacitními problémy, avšak není důvod mít jakékoli obavy. Ostrov je zcela bezpečný. 

Co tady objevíš?

Lesbos je 3. největší řecký ostrov a 5. největší ostrov v celém Středomoří. Nachází se v severovýchodní části Egejského moře na dohled pobřeží Malé Asie. Hlavním městem oblasti je město Mytilini.

Lesbos je v rámci Řecka zásadním producentem sardinek. Sádky naleznete na řadě míst ostrova, jedná se o poměrně atraktivní lokality, protože v blízkosti sádek se zdržují plameňáci. Dále je ostrov producentem olivového oleje a také nápoje ouzo. Je též rodištěm antické básnířky Sapfó. 

Ostrov je rozlehlý a velmi rozmanitý, pobřeží je tvořeno řadou zátok i velkých zálivů, povrch je mírně zvlněný, ale oproti ostatním ostrovům spíše nížinný, nejvyšší vrchol naleznete na jihovýchodě ostrova a měří necelých 1.000 m n. m.  

Ačkoli Lesbos nepatří mezi nejnavštěvovanější místa v Řecku, má určitě návštěvníkům co nabídnout. 

Průvodce pro tebe napsal Kateřina Musilová
Připrav se na
5–7 dní
Tuto dobu si vyhraďte, abyste zvládli poznat zajímavosti ostrova.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Květen - říjen
Ideální období vhodné k návštěvě ostrova.
Více o počasí
Letenky od
5 500 Kč
Tolik zaplatíte za běžnou během prázdnin z Vídně. V akcích však i pod 2 000 Kč.
Akční nabídky
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před měs
Navrhni úpravu