Lesbos

Co dělat na Lesbu

Pláže a koupání

Lesbos je samozřejmě vyhledáván především díky koupání. Pobřeží o délce 370 kilometrů nabídne hned 12 pláží s modrou vlajkou, ta je garantem kvality nejen vody, ale celého ekosystému dané lokality. Mezi oceněné pláže na ostrově Lesbos patří Anaxos, Petra, Eftalou, Ag. Isidoros, Kagia, Molyvos, Nyfida, Skala Eresou, Tsamakia nebo Vatera, která měří přes 7 kilometrů.  

Přírodní zajímavosti

Ačkoli se jedná o Řecko, nebudeme vyzdvihovat jako druhou nej aktivitu ostrova návštěvu historických památek. Lesbos totiž nabízí jeden mimořádný unikát zapsaný na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, a to zkamenělý les. Před 20 miliony let byl ostrov pokryt tropickým a subtropickým pralesem, ten byl pokryt lávou a vulkanickým prachem po výbuchu sopky. 

Historické památky

Samozřejmě že historické památky chybět nebudou, a to ani antické, římské, byzantské nebo turecké. Mezi další atraktivní lokality budou jistě patřit hrady, kláštery, jeskyně, ale třeba také staré římské lázně s vyvěrajícím pramenem horké vody (Eftalou). 

Ostrov je znám také jako rodiště básnířky Sapfó, proto můžete navštívit místa spjatá s její literární školou. Milovníci přírody jistě ocení sledování plameňáků poblíž sádek na sardinky v zátoce Kalloni. 

Muzea

Za návštěvu stojí také některá z místních muzeí. Zajímavá může být prohlídka v tradičním lisu na olivový olej, můžete se seznámit s postupy pěstování, sklízení i zpracovávání oliv (Olive-press muzeum of Archipelagos Society, Papados, jihovýchod ostrova). Za zmínku stojí také folklorní muzea nebo návštěva „The Old Lesvos House“ (obojí v hlavním městě) – tedy prohlídka tradičního lesboského bydlení. Je až s podivem, jak se liší tradiční domy obyvatel jednotlivých ostrovů. 

Sportovní aktivity

Sportovním aktivitám ostrov příliš nepřeje. Pokud nechcete využít komerční nabídku sportovního vyžití na větších plážích, zbydou vám menší treky na vyhlídková místa, často na skále nad plážemi. Pokud se chcete vydat na pořádnější výšlap, jistě bude vhodným cílem skalní útes Roundi (337 m n. m.) poblíž horské vesničky Lafionas (225 m n. m.), odkud budete mít jako na dlani Anaxos, ale také dohlédnete na pobřeží Turecka.  

Mezi obavu části českých turistů patří strach z migrantů. Na ostrově Lesbos se sice nachází uprchlické tábory potýkající se s kapacitními problémy, avšak není důvod mít jakékoli obavy. Ostrov je zcela bezpečný. 

Chystáš se na Lesbos?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.