Lesbos

Co vidět a navštívit na Lesbu

13 míst co vidět na Lesbu

Mytilini

Mytilini (Chora)

Dominantou města je velká pevnost obklopená lesem, v blízkosti historického centra naleznete archeologické muzeum, památník hrdinů, starověkou tržnici, ale také katedrálu, The Old House, sochu Sapfó, folklorní muzeum; za návštěvu stojí přístav, z něhož je hezký výhled na neuvěřitelně barevné město v kopcích nebo kostel Ayios Therapon; na jednom z kopců mimo centrum naleznete antické divadlo.

Zobrazit místo
Moria

Moria

Východně od hlavního města uvidíte ve vesnici Moria pozůstatky římského akvaduktu; jedná se sice jen o krátkou zastávku, avšak místo je samo o sobě neuvěřitelně fotogenické. 

Zobrazit místo
Skala Sikamnias

Skala Sykamnias

Rybářská vesnička v malé zátoce jako by se stala oživlou fotografií, vesnici dominuje malý bílý kostelík na skalce nad mořem v přístavu; v okolí naleznete skvělé pláže.

Zobrazit místo
Molyvos

Molyvos

Snad nejfotogeničtější místo ostrova zaujme již z dálky monumentálním středověkým hradem; město je centrem kultury, rodištěm nebo útočištěm řady umělců, navštívíte zde skvělé taverny se stolky v uličkách města, přístav, starý lis na olivový olej; lákavá je také pláž, pobřeží nabídne také mořské jeskyně, na něž se můžete dostat loďkou.

Zobrazit místo
Zkamenělý les

Zkamenělý les

Unikátní geologická památka vznikla před 15 nebo 20 miliony let, kdy  byl prales rozkládající se na západě ostrova pokryt sopečným popelem; nyní si můžete prohlédnout třeba pozůstatky zkamenělých sekvojí, některé části stromů jsou vysoké až 6 m; obdobnou lokalitu naleznete třeba v Arizoně, v Evropě se jedná o unikát zapsaný na seznamu UNESCO; návštěva samotné lokality je mimořádně zajímavá, stejně jako návštěva moderní multimediální expozice,…

Zobrazit místo
Moni Limonos

Moni Limonos (Leimonos)

Klášter je někdy nazýván jako Taxiarchs, prozkoumáte zde řadu reliktů, ale také malou výstavu ve folklorním duchu; místní knihovna čítá na 2.500 titulů a 450 ručně psaných knih, v době turecké nadvlády se jednalo o intelektuální centrum ostrova, nacházela se zde také tajná škola; za návštěvu stojí malovaná krypta pod hlavním kostelem; původní klášter z byzantské doby byl poničen Turky v roce 1462, současná podoba vznikla po obnovení kláštera…

Zobrazit místo
Anaxos

Anaxos

Malé městečko stojí za návštěvu díky pláži, nad níž naleznete starý větrný mlýn; výstup není nijak náročný a ze skály je krásný výhled po okolí.

Zobrazit místo
Sigri

Sigri

Městečko na západě ostrova je malé, nabídne návštěvu malé pevnosti nebo přístavu, oblíbené je především díky krásným písečným plážím.

Zobrazit místo
Moni Ypsilou

Moni Ypsilou

Na vrcholku kopce naleznete středověký klášter; v současnosti se k němu dostanete pohodlně autem, ale pokud byste místo navštívili třeba v roce 1101, kdy byl klášter vystavěn, museli byste zdolat 3.000 schodů; je pravdou, že z původního kláštera toho kvůli požáru příliš na začátku 19. století nezbylo, přesto stojí místo za návštěvu.

Zobrazit místo
Eftalou

Eftalou

Termální lázně s léčivými prameny se nachází zhruba 3 kilometry od stejnojmenného městečka; naleznete zde malou budovu tureckých lázní, nicméně horké prameny vyvěrají přímo do moře; pokud je moře chladné, je návštěva Eftalou příjemným zážitkem.

Zobrazit místo
Eressos

Eressos

Rodiště básnířky Sapfó, nejvýznamnější básnířky starověku, a Theofrasta, řeckého filosofa a rétora, je malebným městečkem s kamennými domy a vzrostlými platany na náměstí; poblíž se nachází Pythariou Monastery, vykoupat se můžete rovněž v nedalekém Skala Eressou – nad městem naleznete zříceninu hradu (asi půl zdi) s hezkým výhledem po okolí.

Zobrazit místo
Skala Kalloni

Skala Kalloni

Zátoka poblíž města Kalloni (starověké město, centrum produkce sladkého vína) je vyhlášenou sardinkovou oblastí, v září se zde dokonce pořádá festival sardinek.

Zobrazit místo
Ouzo distillery

Ouzo Barbayanni

Pro ostrov je typická výroba nápoje ouzo, navštívit zde můžete třeba slavnou rodinnou destilerii, v níž se ouzo vyrábí 50 let; destilerii naleznete na jihu ostrova, poblíž městečka Plomari; návštěva je sice zdarma, ale je třeba si ji naplánovat na všední dny, o víkendu bude nejspíš zavřeno.

Zobrazit místo

Chystáš se na Lesbos?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 09. 01. 2020