Průvodce ostrovem
Zapomenutý Lesbos
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Doprava na Lesbu

Jak se dostat na Lesbos

Letecky

Na ostrov Lesbos se nejpohodlněji dopravíte letecky. Z Vídně lítají přímé linky společnosti Eurowings a Laudamotion, z Prahy můžete využít služby Aegean Airlines (přestup v Athénách), v sezoně můžete využít přímé lety společnosti Smart Wings. 

V jarním a podzimním období ceny letenek z Vídně klesají i pod 2.000 Kč, v létě se drží kolem 5.000 Kč. Z Prahy přes Athény obvykle zaplatíte mezi 5 a 7 tisíci, přímé lety se Smart Wings pak často překračují hranici 8.500 Kč.

Lodí

Z hlavního města Mytilini vyplouvají pravidelné lodní linky na okolní řecké ostrovy (např. Chios, Limnos), ale třeba také do Athén. Pravidelnou linkou je ostrov spojen také s tureckým městem Ayvalik.

Pro jízdní řády lodí navštivte srovnávač všech lodních společností Directferries.com, kde se vám zobrazí aktuální časy, název společnosti i možnost koupě. Výhodnější však je kupovat lístky vždy na jednotlivých webech lodních společností. Příklady časů a cen na hlavní trasách z ostrova:

  • Chios: 1-2x denně, 2,5 hodiny, cca 21 € (Blue Star Ferries)
  • Lemnos: cca 4x týdně, 4,5 hodiny, cca 21 € (Blue Star Ferries)
  • Pireus (Athény): 1-2x denně, 13 hodin, 46 € sedadlo, od 72 € lůžko ve společné kajutě (Blue Star Ferries)
  • Kavala: 4x týdně, 8,5 hodiny, 31 € (Blue Star Ferries)
  • Ayvalik (Turecko): 3-5x týdně, 1,5 hodiny, 25 € (Turyol)

Jak cestovat po Lesbu 

Vzhledem k rozloze ostrova je optimální půjčit si automobil. Silniční síť na ostrově je dobrá, vzdálená města jsou spojena kvalitními hlavními silnicemi, ve středověkých městečkách je třeba počítat s užšími silnicemi (a raději vyhledat parkoviště s předstihem). Pokud si nechcete vypůjčit automobil, nabízí se skútr, nicméně pro zdolávání větších vzdáleností je to nepohodlné. K půjčení automobilu využijte místní půjčovny, vyhněte se těm celoevropským, které mají zbytečně vysoké ceny. Raději si připlaťte za lepší pojištění.  

Při poznávání ostrova lze využít i autobusovou dopravu, místní linky pravidelně zajíždí do turistických letovisek, je však třeba počítat s tím, že autobus jede třeba jen 4x denně. Pokud chcete za den stihnout více lokalit a netoužíte po prohlídce místa pouze relaxovat na pláži, budete čekáním na autobus marnit čas. Aktuální jízdní řády autobusů naleznete na webu: www.ktel-lesvou.gr. Cena jízdenky se odvíjí od vzdálenosti, jedna z nejdelších tras Mytilini-Sigri (tedy přes celý ostrov) vyjde na 11,4 euro pro dospělého. Jízdenky se platí vždy u řidiče a pouze v hotovosti.

Pokud chcete vidět co nejvíce, ale zároveň ušetřit, vyplatí se kombinace půjčeného auta na část pobytu s využitím autobusové dopravy pro výlety do méně vzdálených míst od zvoleného ubytování.  

Co tady objevíš?

Lesbos je 3. největší řecký ostrov a 5. největší ostrov v celém Středomoří. Nachází se v severovýchodní části Egejského moře na dohled pobřeží Malé Asie. Hlavním městem oblasti je město Mytilini.

Lesbos je v rámci Řecka zásadním producentem sardinek. Sádky naleznete na řadě míst ostrova, jedná se o poměrně atraktivní lokality, protože v blízkosti sádek se zdržují plameňáci. Dále je ostrov producentem olivového oleje a také nápoje ouzo. Je též rodištěm antické básnířky Sapfó. 

Ostrov je rozlehlý a velmi rozmanitý, pobřeží je tvořeno řadou zátok i velkých zálivů, povrch je mírně zvlněný, ale oproti ostatním ostrovům spíše nížinný, nejvyšší vrchol naleznete na jihovýchodě ostrova a měří necelých 1.000 m n. m.  

Ačkoli Lesbos nepatří mezi nejnavštěvovanější místa v Řecku, má určitě návštěvníkům co nabídnout. 

Průvodce pro tebe napsal Kateřina Musilová
Připrav se na
5–7 dní
Tuto dobu si vyhraďte, abyste zvládli poznat zajímavosti ostrova.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Květen - říjen
Ideální období vhodné k návštěvě ostrova.
Více o počasí
Letenky od
5 500 Kč
Tolik zaplatíte za běžnou během prázdnin z Vídně. V akcích však i pod 2 000 Kč.
Akční nabídky
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před měs
Navrhni úpravu