Lesbos

Doprava na Lesbu

Jak se dostat na Lesbos

Letecky

Na ostrov Lesbos se nejpohodlněji dopravíte letecky. Z Vídně lítají přímé linky společnosti Eurowings a Laudamotion, z Prahy můžete využít služby Aegean Airlines (přestup v Athénách), v sezoně můžete využít přímé lety společnosti Smart Wings. 

V jarním a podzimním období ceny letenek z Vídně klesají i pod 2.000 Kč, v létě se drží kolem 5.000 Kč. Z Prahy přes Athény obvykle zaplatíte mezi 5 a 7 tisíci, přímé lety se Smart Wings pak často překračují hranici 8.500 Kč.

Lodí

Z hlavního města Mytilini vyplouvají pravidelné lodní linky na okolní řecké ostrovy (např. Chios, Limnos), ale třeba také do Athén. Pravidelnou linkou je ostrov spojen také s tureckým městem Ayvalik.

Pro jízdní řády lodí navštivte srovnávač všech lodních společností Directferries.com, kde se vám zobrazí aktuální časy, název společnosti i možnost koupě. Výhodnější však je kupovat lístky vždy na jednotlivých webech lodních společností. Příklady časů a cen na hlavní trasách z ostrova:

  • Chios: 1-2x denně, 2,5 hodiny, cca 21 € (Blue Star Ferries)
  • Lemnos: cca 4x týdně, 4,5 hodiny, cca 21 € (Blue Star Ferries)
  • Pireus (Athény): 1-2x denně, 13 hodin, 46 € sedadlo, od 72 € lůžko ve společné kajutě (Blue Star Ferries)
  • Kavala: 4x týdně, 8,5 hodiny, 31 € (Blue Star Ferries)
  • Ayvalik (Turecko): 3-5x týdně, 1,5 hodiny, 25 € (Turyol)

Jak cestovat po Lesbu 

Vzhledem k rozloze ostrova je optimální půjčit si automobil. Silniční síť na ostrově je dobrá, vzdálená města jsou spojena kvalitními hlavními silnicemi, ve středověkých městečkách je třeba počítat s užšími silnicemi (a raději vyhledat parkoviště s předstihem). Pokud si nechcete vypůjčit automobil, nabízí se skútr, nicméně pro zdolávání větších vzdáleností je to nepohodlné. K půjčení automobilu využijte místní půjčovny, vyhněte se těm celoevropským, které mají zbytečně vysoké ceny. Raději si připlaťte za lepší pojištění.  

Při poznávání ostrova lze využít i autobusovou dopravu, místní linky pravidelně zajíždí do turistických letovisek, je však třeba počítat s tím, že autobus jede třeba jen 4x denně. Pokud chcete za den stihnout více lokalit a netoužíte po prohlídce místa pouze relaxovat na pláži, budete čekáním na autobus marnit čas. Aktuální jízdní řády autobusů naleznete na webu: www.ktel-lesvou.gr. Cena jízdenky se odvíjí od vzdálenosti, jedna z nejdelších tras Mytilini-Sigri (tedy přes celý ostrov) vyjde na 11,4 euro pro dospělého. Jízdenky se platí vždy u řidiče a pouze v hotovosti.

Pokud chcete vidět co nejvíce, ale zároveň ušetřit, vyplatí se kombinace půjčeného auta na část pobytu s využitím autobusové dopravy pro výlety do méně vzdálených míst od zvoleného ubytování.  

Chystáš se na Lesbos?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.