Průvodce ostrovem

Zapomenutý Lesbos

Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit

Co tady objevíš?

Lesbos je 3. největší řecký ostrov a 5. největší ostrov v celém Středomoří. Nachází se v severovýchodní části Egejského moře na dohled pobřeží Malé Asie. Hlavním městem oblasti je město Mytilini.

Lesbos je v rámci Řecka zásadním producentem sardinek. Sádky naleznete na řadě míst ostrova, jedná se o poměrně atraktivní lokality, protože v blízkosti sádek se zdržují plameňáci. Dále je ostrov producentem olivového oleje a také nápoje ouzo. Je též rodištěm antické básnířky Sapfó. 

Ostrov je rozlehlý a velmi rozmanitý, pobřeží je tvořeno řadou zátok i velkých zálivů, povrch je mírně zvlněný, ale oproti ostatním ostrovům spíše nížinný, nejvyšší vrchol naleznete na jihovýchodě ostrova a měří necelých 1.000 m n. m.  

Ačkoli Lesbos nepatří mezi nejnavštěvovanější místa v Řecku, má určitě návštěvníkům co nabídnout. 

Průvodce pro tebe napsal Kateřina Musilová
Připrav se na
5–7 dní
Tuto dobu si vyhraďte, abyste zvládli poznat zajímavosti ostrova.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Květen - říjen
Ideální období vhodné k návštěvě ostrova.
Více o počasí
Letenky od
5 500 Kč
Tolik zaplatíte za běžnou během prázdnin z Vídně. V akcích však i pod 2 000 Kč.
Akční nabídky
Zavřít boční panel

Mytilini (Chora)

Dominantou města je velká pevnost obklopená lesem, v blízkosti historického centra naleznete archeologické muzeum, památník hrdinů, starověkou tržnici, ale také katedrálu, The Old House, sochu Sapfó, folklorní muzeum; za návštěvu stojí přístav, z něhož je hezký výhled na neuvěřitelně barevné město v kopcích nebo kostel Ayios Therapon; na jednom z kopců mimo centrum naleznete antické divadlo.

Zavřít boční panel

Moria

Východně od hlavního města uvidíte ve vesnici Moria pozůstatky římského akvaduktu; jedná se sice jen o krátkou zastávku, avšak místo je samo o sobě neuvěřitelně fotogenické. 

Zavřít boční panel

Skala Sykamnias

Rybářská vesnička v malé zátoce jako by se stala oživlou fotografií, vesnici dominuje malý bílý kostelík na skalce nad mořem v přístavu; v okolí naleznete skvělé pláže.

Zavřít boční panel

Molyvos

Snad nejfotogeničtější místo ostrova zaujme již z dálky monumentálním středověkým hradem; město je centrem kultury, rodištěm nebo útočištěm řady umělců, navštívíte zde skvělé taverny se stolky v uličkách města, přístav, starý lis na olivový olej; lákavá je také pláž, pobřeží nabídne také mořské jeskyně, na něž se můžete dostat loďkou.

Zavřít boční panel

Zkamenělý les

Unikátní geologická památka vznikla před 15 nebo 20 miliony let, kdy  byl prales rozkládající se na západě ostrova pokryt sopečným popelem; nyní si můžete prohlédnout třeba pozůstatky zkamenělých sekvojí, některé části stromů jsou vysoké až 6 m; obdobnou lokalitu naleznete třeba v Arizoně, v Evropě se jedná o unikát zapsaný na seznamu UNESCO; návštěva samotné lokality je mimořádně zajímavá, stejně jako návštěva moderní multimediální expozice, která vám přiblíží vznik zkamenělého lesa (dostupné v angličtině, díky poutavé vizuální prezentaci atraktivní i pro děti); při návštěvě areálu je třeba počítat s vysokými teplotami nejen v letní sezoně; areál je přístupný denně.

Zavřít boční panel

Moni Limonos (Leimonos)

Klášter je někdy nazýván jako Taxiarchs, prozkoumáte zde řadu reliktů, ale také malou výstavu ve folklorním duchu; místní knihovna čítá na 2.500 titulů a 450 ručně psaných knih, v době turecké nadvlády se jednalo o intelektuální centrum ostrova, nacházela se zde také tajná škola; za návštěvu stojí malovaná krypta pod hlavním kostelem; původní klášter z byzantské doby byl poničen Turky v roce 1462, současná podoba vznikla po obnovení kláštera doslova z trosek – toto si místní obyvatelé připomínají každoročně o velkých oslavách 13. a 14. října; v klášteře se vyrábí růžová voda a tkané zboží, oboje je možné si v klášteře zakoupit; z vrcholků nad klášterem je krásný výhled na moře.

Zavřít boční panel

Anaxos

Malé městečko stojí za návštěvu díky pláži, nad níž naleznete starý větrný mlýn; výstup není nijak náročný a ze skály je krásný výhled po okolí.

Zavřít boční panel

Sigri

Městečko na západě ostrova je malé, nabídne návštěvu malé pevnosti nebo přístavu, oblíbené je především díky krásným písečným plážím.

Zavřít boční panel

Moni Ypsilou

Na vrcholku kopce naleznete středověký klášter; v současnosti se k němu dostanete pohodlně autem, ale pokud byste místo navštívili třeba v roce 1101, kdy byl klášter vystavěn, museli byste zdolat 3.000 schodů; je pravdou, že z původního kláštera toho kvůli požáru příliš na začátku 19. století nezbylo, přesto stojí místo za návštěvu.

Zavřít boční panel

Eftalou

Termální lázně s léčivými prameny se nachází zhruba 3 kilometry od stejnojmenného městečka; naleznete zde malou budovu tureckých lázní, nicméně horké prameny vyvěrají přímo do moře; pokud je moře chladné, je návštěva Eftalou příjemným zážitkem.

Zavřít boční panel

Eressos

Rodiště básnířky Sapfó, nejvýznamnější básnířky starověku, a Theofrasta, řeckého filosofa a rétora, je malebným městečkem s kamennými domy a vzrostlými platany na náměstí; poblíž se nachází Pythariou Monastery, vykoupat se můžete rovněž v nedalekém Skala Eressou – nad městem naleznete zříceninu hradu (asi půl zdi) s hezkým výhledem po okolí.

Zavřít boční panel

Skala Kalloni

Zátoka poblíž města Kalloni (starověké město, centrum produkce sladkého vína) je vyhlášenou sardinkovou oblastí, v září se zde dokonce pořádá festival sardinek.

Zavřít boční panel

Ouzo Barbayanni

Pro ostrov je typická výroba nápoje ouzo, navštívit zde můžete třeba slavnou rodinnou destilerii, v níž se ouzo vyrábí 50 let; destilerii naleznete na jihu ostrova, poblíž městečka Plomari; návštěva je sice zdarma, ale je třeba si ji naplánovat na všední dny, o víkendu bude nejspíš zavřeno.

Počasí a sezóny na Lesbu

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Lesbos
Počasí během roku

12 °C

12 °C

14 °C

19 °C

24 °C

28 °C

30 °C

30 °C

26 °C

22 °C

17 °C

14 °C

Počasí

Počasí na Lesbu odpovídá středomořskému klimatu. Nádherné je jaro, kdy celý ostrov rozkvétá. Léto je horké, vzhledem k rozlehlosti ostrova je ve vnitrozemí opravdu velké teplo, na pobřeží bývá snesitelněji. Voda může být chladnější kvůli mořským proudům (v létě 20–26 °C), může se stát, že vzduch bude dosahovat i ke 40 °C, voda však bude mít stěží 20 °C. 

Sezóny a kdy vyrazit

Pro návštěvu ostrova je ideální doba od května do října, nejteplejší moře můžete očekávat v červenci a srpnu, je třeba počítat s možným teplotním výkyvem. Naopak v zimě budete mít celý ostrov prakticky jen pro sebe a můžete si dosytosti užít místní poklidnou atmosféru.

Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před měs
Navrhni úpravu